Štandard svojho bývania si Slováci dlho udržiavajú zhruba rovnaký

23.09.2015, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

Myslíte si, že úroveň vášho bývania sa počas vášho života príliš nezmenila? Ak áno, ste na tom rovnako ako vyše polovice Slovákov. Zistil to prieskum, ktorý si dala urobiť Prvá stavebná sporiteľňa.

PSS-byvanie-standard-1-X.jpgŠtandard bývania väčšiny slovenských domácností sa dlhodobo udržiava na rovnakej úrovni. Konštatuje to v priemere až 57 percent respondentov. Približne tretina (32 perc.) uvádza zvyšovanie úrovne bývania, kým pokles štandardu svojho bývania priznalo 11,5 perc. oslovených.

Najpriaznivejší vývoj bytovej situácie z hľadiska štandardu hlásia ľudia na vrchole svojho produktívneho veku. Približne 40 perc. Slovákov vo veku od 30 do 50 rokov uviedlo, že štandard ich bývania sa im v doterajšom živote zvýšil. Rast úrovne bývania je pritom priamo úmerný aj so vzdelaním. Naopak, najvýraznejší pokles štandardu priznali respondenti vo veku od 50 do 65 rokov. Z hľadiska rodinných pomerov zaznamenávajú pokles úrovne bývania najmä rozvedení.

PSS-byvanie-standard-2-X.jpg

Zaujímavé je, že svoj štandard bývania zhodnotili ako rastúci najčastejšie v Prešovskom kraji (38,2 perc.), zatiaľ čo v susedných Košiciach bolo takto optimistických najmenej – len 23,1 perc. účastníkov prieskumu. Naopak, práve v Košickom kraji bolo najviac tých, ktorí konštatovali, že sa štandard ich bývania zhoršuje (16 perc.). Celkovo najpriaznivejšia situácia je v Bratislave, kde až 95,2 perc. oslovených uviedlo, že štandard ich bývania je stabilný alebo sa zvyšuje.

Marketingový empirický výskum pre Prvú stavebnú sporiteľňu uskutočnila Agentúra sociálnych analýz na vzorke 1 200 respondentov vo veku od 18 do 65 rokov v júni 2015.

Grafy: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.