Stavebné sporenie: ženy viac vybavujú zmluvy, muži zas úvery

22.02.2016, Radovan Slobodník | Bývanie, ceny, financovanie

Stavebné sporenie vyhľadávajú na Slovensku tak ženy, ako aj muži. Každá kategória si však vyberá z ponuky niečo iné. Hovoria o tom aj obchodné výsledky Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) za rok 2015.

Pokiaľ ide o plánovanie finančného zabezpečenia rodiny a budúcich zásahov do bývania, aktivitu preberajú do rúk skôr ženy. V minulom roku uzavreli o 8 728 zmlúv o stavebnom sporení viac ako muži. Z celkového počtu nových zmlúv to je o 8 percent viac.

Naopak, keď príde čas na čerpanie úveru, iniciatívy sa častejšie chopia muži. Tí vlani podpísali o 2 984 viac úverových zmlúv než ženy, čo predstavuje 14-percentý rozdiel. Tento fenomén možno bez výraznejších rozdielov zaznamenať vo všetkých regiónoch Slovenska. V podpisovaní nových zmlúv boli najaktívnejšie Banskobystričanky (55,6-perc. podiel v regióne). V čerpaní úverov viedli zasa muži z Trenčína (59-perc. podiel v regióne ).

PSS-graf-1-X.jpg

 Zmluvy o stavebnom sporení uzatvorené v roku 2015 obchodnými zástupcami PSS, rozdelenie podľa krajov a pohlavia


 

PSS-graf-2-X.jpg

 Úverové zmluvy uzatvorené obchodnými zástupcami PSS v roku 2015, rozdelenie podľa krajov a pohlavia


 

Grafy: Prvá stavebná sporiteľňa

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.