Úvery na bývanie v prvom kvartáli rástli dvojciferným tempom

01.05.2019, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Úverovaniu sa na Slovensku darí, svedčia o tom aj čísla za prvý štvrťrok 2019. Objem nových obchodov podľa Národnej banky Slovenska bol 2,12 miliardy eur pri medziročnom prírastku o 12 percent.

Celkový stav poskytnutých úverov na bývanie obyvateľstvu za prvý kvartál 2019 stúpol medziročne o 11 perc. a na konci marca dosiahol 28,2 mld. eur. Pred desiatimi rokmi to pritom nebolo ani 10 mld. eur. "Zadlžovanie sa slovenských domácností rastie v súčasnosti najrýchlejším tempom v Európskej únii," hovorí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Dom-4-byvanie-1-X.jpg


Rozhoduje výška úrokovej sadzby

Tento rast je podľa L. Dovalovej spôsobený viacerými faktormi, ktoré majú spoločného menovateľa v ekonomickom vývoji. Slovensko eviduje klesajúcu nezamestnanosť, rastú mzdy a na trhu sú stále nízke úrokové sadzby z úverových produktov. "To zvyšuje záujem Slovákov o kúpu nehnuteľnosti, pretože chcú využiť priaznivé podmienky na úverovom trhu," konštatuje L. Dovalová.

"Vďaka rekordne nízkym úrokom na hypotékach si v posledných rokoch mohli obyvatelia zabezpečiť vlastné bývanie alebo refinancovať svoje hypotéky lacnejšie ako kedykoľvek predtým. A hoci banky očakávali, že záujem Slovákov o hypotéky opadne pre sprísnenie pravidiel pri poskytovaní úverov, aktuálne čísla za posledné mesiace potvrdzujú, že opak je pravdou," poznamenáva hovorkyňa Prima banky Eva Čonková.

Pre takmer 80 perc. ľudí je najdôležitejším argumentom pri výbere hypotéky stále výška úrokovej sadzby. A hoci priemerná úroková sadzba na nových hypotékach za posledné mesiace mierne stúpla, úroky sú momentálne stále veľmi blízko historického minima.


Prísnejšie podmienky pre úvery

Nové pravidlá poskytovania hypoték, ktoré zaviedla centrálna banka od júla 2018, sprísnili podmienky pre úvery na nehnuteľnosti. Dôvodom zavedenia týchto prísnejších pravidiel je spomínané rýchlejšie zadlžovanie slovenských domácností. Cieľom je dosiahnuť, aby domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní so svojimi príjmami a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, keď dôjde k určitému zvýšeniu úrokových sadzieb, s ktorým treba počítať v dlhodobejšom horizonte.

Z celkového uhľa pohľadu podľa L. Dovalovej platí, že prísnejšie pravidlá pre poskytovanie hypoték budú počas tohto roku brzdiť dopyt po úveroch a aj dopyt po nehnuteľnostiach. Ďalším faktorom, ktorý bude pôsobiť brzdiaco na dopyt po úveroch, sú vyššie ceny nehnuteľností, ktorých rast bol v poslednom období citeľný. Tým pádom bude podľa L. Dovalovej dochádzať aj k spomaľovaniu rastu cien nehnuteľností na realitnom trhu.


Ceny bezmála ako pred krízou

Ceny nehnuteľností podľa hlavnej ekonómky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej stúpli vlani o 6 perc. a priblížili sa úrovniam spred krízy z roku 2008. Odvtedy sa však zvýšila životná úroveň a disponibilné príjmy obyvateľov, takže zdražovanie je viac v súlade s fundamentmi ekonomiky. "Predpokladáme, že tento rok sa rast cien spomalí aj pre sprísňujúce sa opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS)," dopĺňa M. Valachyová.

Podľa analytikov bude úverovanie bývania naďalej pokračovať, avšak rast sa bude spomaľovať. "To je zrejme aj želaný stav centrálnej banky, ktorá bude tento vývoj sledovať," uvádza M. Valachyová. Zároveň podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza sadzby už nemajú veľmi kam klesať, počet kupujúcich taktiež asi nebude rásť, je prirodzené očakávať spomalenie vzostupu úverov na bývanie aj bez zásahov NBS. "Pretože v roku 2019 by sme očakávali spomalenie rastu úverov bez ohľadu na kroky centrálnej banky," dodáva T. Lörincz.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články