V Slovákoch sa prehlbuje v tomto období pocit finančného stresu

07.12.2020, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

V Slovákoch sa prehlbuje pocit finančného stresu. Spotrebitelia majú také obavy o svoje finančné zabezpečenie ako ešte nikdy dosiaľ. Pre pandémiu Covid-19 si uvedomili, že nemajú dostatočnú finančnú zábezpeku, aby dokázali žiť bez stresu.

V prieskume platobného správania European Consumer Payment Report 2020 spoločnosti Intrum to potvrdzuje polovica Slovákov. "Kým v prvom polroku dôsledky pandémie ešte neboli až také výrazné, rozšírený prieskum v treťom kvartáli už ukázal, že finančný stres v spotrebiteľoch narastá," hovorí výkonný riaditeľ firmy Intrum Martin Musil.

11b shutterstock-money-104533877-X.jpg

V druhom štvrťroku ešte štyri domácnosti z desiatich tvrdili, že ich príjem ani pandémia nezmenila. Väčšina udávala pokles do 10 až 20 percent mesačného príjmu. V treťom kvartáli zostala finančne stabilná už len jedna tretina Slovákov.

Intrum barometer finančnej pohody sleduje priemer troch pilierov, a to schopnosti platiť účty, úspor do budúcnosti a finančnej gramotnosti. Slovensko v rámci tohto hodnotenia patrí medzi krajiny, kde sa situácia mierne zhoršila. V celkovej finančnej pohode kleslo o jednu priečku na 17. miesto, pričom celkovo je počet priečok 24. Rastúce účty a pokles príjmov oslabili finančnú pohodu Slovákov, výrazný problém nastal v disponibilných mesačných financiách.

Foto: Shutterstock

Podobné články