Vysoká miera vlastníctva môže viesť k extrémnej zadlženosti Slovákov

28.12.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Aktuálne vysoká miera vlastníctva nehnuteľností by v budúcnosti mohla viesť k extrémnej zadlženosti slovenských domácností. Uvádza to analýza Národnej banky Slovenska.

Pre Slovákov je príznačné, že vo vysokej miere uprednosťňujú bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Až 90 percent domácností podľa Národnej banky Slovenska (NBS) vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Pritom medián EÚ je len 70 perc., ba vo väčšine krajín pôvodnej Európskej únie je to ešte menej (medián je hodnota, ktorá postupnosť podľa veľkosti usporiadaných výsledkov rozdeľuje na dve rovnako početné polovice).

Dom-5-byvanie-1-X.jpg

Množstvo slovenských domácností nadobudlo byty za transformácie v 90. rokoch minulého storočia, preto len pomerne málo Slovákov spláca úver na bývanie. Mladé rodiny, ktoré si chcú kúpiť nehnuteľnosť na bývanie, sú však dnes nútené podľa centrálnej banky financovať kúpu úverom na bývanie. Tento trend je výrazný, keďže Slovensko patrí do trojice krajín EÚ s najnižším počtom izieb na obyvateľa bytu a s najvyšším podielom mladých ľudí bývajúcich s rodičmi.

V dôsledku snahy o vlastné bývanie tak bude podľa NBS postupne rásť podiel domácností s úverom na bývanie. V západných krajinách EÚ je bežné, že 58 perc. domácností bývajúcich vo vlastnej nehnuteľnosti spláca úver na bývanie. Znamená to, že ak slovenské domácnosti budú naďalej preferovať bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti, podiel domácností s úverom na bývanie môže vzrásť z terajších 17 perc. až na 52 perc.

V takomto hypotetickom scenári by to podľa centrálnej banky viedlo až k strojnásobeniu zadlženosti domácností. To by znamenalo, že môže prekročiť úroveň 100 perc. hrubého domáceho produktu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa trh podnájmov stal adekvátnou alternatívou voči kúpe nehnuteľnosti, tvrdí analýza NBS.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články