Za 100-tis. eur sa v Prahe dá kúpiť dvojizbový byt v pôvodnom stave

22.12.2018, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

Za 100-tisíc eur by si Slovák vedel zabezpečiť bývanie v hlavných mestách susedných štátov. Rozdiel by bol v počte izieb, polohe bytu v meste a jeho veku. Súvisí to s posilnením eura za posledný rok voči maďarskému forintu, poľskému zlotému aj českej korune.

V Prahe by si Slovák mohol napríklad kúpiť dvojizbový byt v pôvodnom stave na okraji mesta. Ak by bola podmienkou kúpy novostavba, suma by vystačila na jednoizbový byt v satelitoch na okraji Prahy. "Hľadať byt s týmto rozpočtom v hlavnom meste ČR by bolo veľmi náročné, pretože aktuálna ponuka bytov na predaj pod touto cenovou hranicou sa pohybuje na úrovni 3 percent," vysvetľuje agentúra TASR, ktorá cituje portál Nehnuteľnosti.sk.

Praha-1-X.jpg

Vlastniť nehnuteľnosť vo Viedni si vyžaduje oveľa vyššiu investíciu. V okrajových častiach rakúskeho hlavného mesta by 100-tis. eur sotva vystačilo na menší jednoizbový byt a nutná by bola investícia do rekonštrukcie. "Pozitívom je, že v Rakúsku je široká ponuka prenájmov a nájomného bývania, ktorá je s týmto rozpočtom reálnejšou alternatívou popri kúpe nehnuteľnosti," pokračuje TASR s tým, že aktuálna ponuka nehnuteľností na predaj pod uvedenú cenu je vo Viedni menej ako 1 perc.

Väčšie možnosti sú v maďarskej Budapešti, kde za 100-tis. eur možno kúpiť aj staršie štvorizbové byty mimo centra či novostavbu s dvoma izbami. Byty pod túto cenu tvoria až 40 perc. z celkovej ponuky. Podľa portálu Nehnuteľnosti.sk je to podobné aj vo Varšave, kde sú za túto sumu v ponuke aj štvorizbové byty na okraji mesta a v satelitoch. "Bližšie k centru sa veľkosť bytu zmenšuje, ale ak je pre kupujúceho najdôležitejšia lokalita, vie ho uspokojiť aj starší dvojizbový byt. Pomer bytov pod hranicou 100-tis. eur je v celkovej ponuke na úrovni 30 perc.," pokračuje portál.

V ukrajinskom Kyjeve sú nehnuteľnosti ešte o niečo lacnejšie. S rozpočtom 100-tis. eur tam možno vlastniť starší byt v lepšej lokalite blízko centra, a to štvorizbový, prípadne aj trojizbovú novostavbu ďalej od centra. Viac ako 80 perc. z ponuky bytov je pod touto cenovou hranicou a spravidla ju prekračujú len byty v novostavbách v dobrej lokalite.

Na Slovensku priemerná cena staršieho trojizbového bytu v krajských mestách Košice, Žiline, Nitre či v Banskej Bystrici dosiahla alebo atakuje úroveň 100-tis. eur. Majiteľ takéhoto bytu by v prípade sťahovania sa do Bratislavy musel ešte doplatiť za porovnateľný byt okolo 30-tis. eur, dodáva TASR.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.