Zákon o úveroch od marca prinesie zmeny. Ako sa to dotkne hypoték?

21.02.2017, Daniela Beharková | Bývanie, ceny, financovanie

Rok 2016 bol dobrý pre každého, kto investoval do kúpy nehnuteľnosti. Historicky najnižšie úroky, dostupnosť hypotekárnych úverov a nízke ceny nehnuteľností umožnili výhodne a relatívne jednoducho získať hypotéku na byt či rodinný dom.

Realitný trh sa rozbehol až tak, že v niektorých regiónoch nehnuteľnosti na bývanie zdraželi aj o vyše 20 percent. Ak vezmeme do úvahy, že od 1. marca 2017 bude platiť nový zákon o úveroch zabezpečených nehnuteľnosťou, ktorého cieľom je zastaviť alebo minimalizovať podiel rizikových úverov (znížiť počet potenciálne nesplácaných úverov v prípade zvýšenia úrokových sadzieb), možno predpokladať, že v roku 2017 už bude mať hypotekárna nálada klesajúcu tendenciu.

Hypoteky-1-X.jpg


Čo možno očakávať v roku 2017

Pri hypotekárnych úveroch budú najpodstatnejšie úpravy kritérií LTV (angl. Loan to value, percento vyjadrujúce pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti) a prepočet disponibilných zdrojov klienta.

Hypotéky s LTV vyšším ako 90 perc. (sú to tzv. stopercentné hypotéky) bude môcť získať len 10 perc. klientov. "Úver s LTV nad 80 perc. budú môcť získať iba štyria z desiatich záujemcov. Banky budú preferovať bonitných klientov s dobrými 'demografickými' parametrami (napr. vzdelanie, zamestnanie, vek), preto predpokladáme, že takúto hypotéku budú môcť dostať prevažne ľudia z väčších miest," vysvetľuje Vladimír Mandzák, odborný garant pre bankové produkty zo spoločnosti Universal maklérsky dom, a.s.


Stresové testovanie splácania

Pri výpočte disponibilného príjmu žiadateľa treba rátať s vyššou finančnou rezervou klienta, so stresovým testovaním nového úveru (výpočet splátky pri úrokovej sadzbe o 2 perc. vyššej), čo banky už robia, ale aj s rovnakým stresovým testovaním splátky existujúcej hypotéky (ak ju nebude vyplácať novým úverom).

Od príjmu sa odrátajú aj 3 perc. z výšky limitov kreditných kariet alebo kontokorentných úverov, a to bez ohľadu, či ich klient čerpá, alebo nie. Ak má žiadateľ, ktorý žije sám, napríklad čistý príjem 700 eur, jeho disponibilný príjem sa bude počítať takto:

Tabulka-1-X.jpg


Našetrené vlastné peniaze sa zídu

Klient si pri tomto výpočte môže zobrať úver zhruba 62-tisíc eur, keď berieme do úvahy úrokovú sadzbu 1,49 perc. a výpočet pri stresteste +2 perc. Výsledná úroková sadzba je teda 3,49 perc. Reálne sa však pri stanovení maximálnej výšky úveru zohľadňujú aj ďalšie parametre, takže výpočet je len informatívny.

"Ak mám odhadnúť vývoj v roku 2017, očakávam rast cien nehnuteľností a to, že úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch už zrejme klesať nebudú, skôr naopak. Klientom odporúčam uzavrieť sporenie, ideálne pravidelné investovanie do fondov, prípadne stavebné sporenie, aby v čase, keď budú brať úver, mali našetrené vlastné peniaze. Dostupnosť hypoték bude totiž na základe zavedenia nového zákona do praxe nižšia. Predpokladám, že predaj úverov sa spomalí, čo ale neznamená, že realitný trh nebude zdravo rásť," uzatvára Mandzák.

Tabuľka: Universal maklérsky dom, a.s.

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.