Zima je ešte pri sile, no dobré je už teraz myslieť na letné páľavy

24.01.2016, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

Zima tomu síce ešte nenasvedčuje, no leto príde aj tento rok. A s nimi horúčavy. Ako sa pred nimi v našich príbytkoch účinne chrániť? Prehrievaniu bytov sa dá predísť aj bez klimatizácie.

Rodinné a bytové domy cez okná prijímajú až 90 percent tepla zo slnečných lúčov. Kým v zime je to príjemné, v lete to spôsobuje neznesiteľné, ba až zdraviu škodlivé prehriatie interiéru. Svoje o tom vedia kardiaci, ľudia s vysokým tlakom, staršie osoby alebo malé deti. Pri tropických páľavách, aké boli v posledných rokoch, ide často naozaj o život. Horúčavu doma nemá rád zrejme naozaj nik.

Ako účinná tepelná a zvuková izolácia okna, ale aj ako ochrana pred vlamačmi, sa osvedčili najmä vonkajšie rolety. Ovládajú sa pomocou šnúry z interiéru, lamely sa pohybujú vo vodiacich plastových nohách a v hornej časti sa zrolujú do predokenného boxu.

16c-shutterstock_325610903-rolety-X.jpg

Odborníci pripomínajú, že pri ochrane príbytku voči sálavej horúčave je dôležité slnečné lúče a žiarenie zachytiť ešte zvonku, pred okennou tabuľou. Riešenia s viditeľným boxom vonkajších roliet sú vhodné na dodatočnú montáž, keď dom už stojí a okná sú osadené. Často sa tiež využívajú systémy s plastovou schránkou umiestnenou nad konštrukciou, tie sa zasa montujú zároveň s oknom. Zaujímavou alternatívou sú takisto screenové rolety, ktoré spájajú niektoré výhody interiérového a exteriérového tienenia.

Kým v zime, keď je nám chladno, si zakúrime alebo sa lepšie oblečieme, pred horúčavou niet úniku azda nikde. A nielen ľudia v rozpálenom príbytku trpia. Chúlostivé voči vyššej teplote sú aj niektoré súčasti interiéru, ktorým preto treba venovať náležitú pozornosť. Obľúbené sú dnes trebárs kožené postele, ktoré sa však odporúča umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od zdroja tepla a tiež na mieste, kde na ne priamo nesvieti slnko.

Kožená posteľ či sedačka nám môže slúžiť dlhé roky, ak ju správne ošetrujeme. Povrch kožených poťahov je chúlostivý na prach. Ten je vhodné utierať vlhkou bavlnenou handričkou. Nepríjemné bývajú časopisy alebo noviny, v štruktúre ktorých je atrament. Ten sa ľahko môže otlačiť na povrch kože, čo odstránime ihneď po vzniknutí škvrny krúživými pohybmi vlhkej handry.

Štýlovo pôsobí, ak chúlostivý povrch postele či sedačky najmä na namáhaných miestach prikryjeme vhodnou textíliou. V metráži látok je dnes na výber taká ponuka, že takto ladený doplnok dokáže interiér zútulniť nanajvýš citlivo. Najmä v lete by sme mali myslieť i na vhodné závesy, aby sme miestnosti primerane zatemnili a interiér ochladili aspoň o stupeň-dva. Aj to pomôže. Priamy slnečný svit by nemal dopadať ani na knihovňu, či už tam máme diela s umeleckými reprodukciami, so životopismi svätých alebo iné knihy. Slnečné svetlo z nich skôr či neskôr vytiahne jasné farby.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.