Dostupnosť vlastného bývania vďaka poklesu sadzieb rastie

21.06.2015, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Záujemcovia o vlastné bývanie si vďaka poklesu úrokových sadzieb hypoték za posledných sedem rokov môžu dovoliť kúpiť viac metrov štvorcových. Trh s úvermi na bývanie stále stúpa.

"Klienti dnes dostávajú úrokové sadzby, ktoré dávno prekročili historické minimá a blížia sa k takému atraktívnemu pásmu, že vlastné bývanie je prakticky každým mesiacom čoraz dostupnejšie a lacnejšie," hovorí generálny riaditeľ Sberbank Slovensko Rastislav Murgaš. Ako dopĺňa senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi, akciové ponuky bánk pokračujú, čo je dobrá správa pre klientov. Na druhej strane však podľa neho platí, že za úvery vo výške od 90 do 100 percent hodnoty zábezpeky si klienti priplatia.

VIlla-Rustica-2-X.jpg

To, že môže klient momentálne získať za rovnakú sumu viac metrov štvorcových ako napríklad v roku 2008, vyplynulo z interných štatistík Sberbank. Taktiež podľa banky splátka za takýto úver z mesačného rozpočtu odčerpá menej peňazí. Dôvodom je nielen nižšia priemerná cena za meter štvorcový, ale aj výrazne nižšia úroková sadzba. "Rok 2008 sa označoval aj za začiatok krízy. Dodnes sa o jej následkoch či dokonca pretrvávaní hovorí, no málokto si uvedomuje, ako sa trh za posledných sedem rokov priaznivo vyvinul," konštatuje R. Murgaš.

Trh s úvermi na bývanie rastie aj tento rok dvojciferným tempom. Za prvé štyri mesiace roku 2015 záujemcovia dostali od bánk podľa Fincentra už vyše 1,77 miliardy eur. To je takmer o 16 percent viac ako vlani. "Hlavným motívom zostávajú výhodné úrokové sadzby, ktoré klienti využívajú najmä na refinancovanie starších a drahších úverov. Priestor na to stále je," poznamenáva P. Világi.

Ako však už viackrát upozornila Národná banka Slovenska, prostredie nízkych úrokov je pre banky rizikové. V závere vlaňajška dokonca vydala odporúčanie týkajúce sa napríklad obmedzenia poskytovania 100-percentných hypoték. Hypotéky v intervale 90 až 100 perc. hodnoty nehnuteľnosti by mali tvoriť najviac 25 perc. nových úverov na bývanie. Zatiaľ všetky banky spĺňajú podľa národnej banky tieto odporúčania, ktoré v podstate len kopírujú trh. Podiel 90- až 100-perc. hypoték by sa mal postupne znižovať tak, aby v roku 2017 tvorili tieto úvery menej ako 10 perc.

Ilustračné foto: Skanska

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.