Ku koncu mája 2015 schválili banky viac ako 184-tis. hypoték

08.07.2015, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Banky v SR ku koncu mája 2015 schválili 184 451 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako vyplýva z informácií Národnej banky Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 7,3 percenta.

Najväčší podiel z jednotlivých bánk na celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov v máji 2015 mala VÚB banka, a to 31,97 perc. Tesne za ňou bola Tatra banka s podielom 30,58 perc., Slovenská sporiteľňa mala podiel 14,05 perc. Ostatné banky mali podiel menší ako 8 perc.

Ku koncu mája 2014 bolo nových zmlúv na hypotekárne úvery 171 905. Hranicu 180-tisíc banky prekročili vo februári tohto roku, pričom každomesačne stav zmlúv narastá.


Priemerný Slovák mal vlani v banke 4 953 eur

Slováci mali na konci vlaňajška v bankách uložených 26,85 miliardy eur. Ako uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová, priemerný Slovák mal vlani prostredníctvom vkladov nasporených 4 953 eur. Ku koncu roku 2013 mali pritom Slováci v bankách na vkladoch 25,89 mld. eur.

Slováci sú podľa J. Glasovej národ sporivý a vklady v bankách boli o viac než pätinu vyššie ako sumy, ktoré mali z bánk požičané. Celkový objem úverov bol na konci minulého roku vo výške 21,99 mld. eur. Priemerný úver na jedného obyvateľa bol 4 056 eur. Na každých 100 eur uložených v banke pripadalo približne 82 eur z banky požičaných. V roku 2013 na 100 eur v banke obyvateľom vložených pripadalo 79 eur z banky klientom požičaných.


Štvrtinu ľudí trápia obavy z nedostatočného príjmu

Štvrtinu Slovákov trápia obavy z nedostatočného príjmu. Tie pramenia z možnej straty zamestnania. Najviac Slovákov zaťažujú vo výdavkoch platby nájomného a hypoték. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK, ktorý robila pre firmu Provident Financial. Hrozba straty zamestnania a nezamestnanosť ako taká trápi Slovákov viac ako výdavky na energie a domácnosť. Takmer tretina Slovákov sa obáva práve nedostatočného príjmu.

"V čase neistoty je potrebné vytvárať si finančnú rezervu predovšetkým na základné výdavky domácnosti. Optimálne je odložiť si na tri mesiace dopredu a z týchto peňazí neriešiť naozaj nič iné," uviedol Marián Kolembus z Providentu.

Ako hlavný dôvod zvyšovania nákladov na život respondenti uvádzajú nájomné alebo hypotéky, vyjadrilo sa tak 42 perc. Slovákov. Ak už sa rozhodnú požičať si, potrebujú tým riešiť najmä neočakávané výdavky alebo konsolidáciu svojich dlhov. Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slováci sa menej spoliehajú na štát, viac na súkromné spoločnosti a dlhodobé investície.


Slováci si cez spotrebné úvery požičali 766 mil. eur

Za prvé štyri mesiace tohto roku si Slováci v bankách prostredníctvom spotrebných úverov požičali 766 miliónov eur. To je medziročne takmer o 22 perc. viac. Ešte markantnejšie je podľa vyjadrení Slovenskej sporiteľne porovnanie s rokom 2012. V porovnaní s týmto obdobím je podľa banky možné vidieť dvojnásobný nárast objemu poskytnutých spotrebných úverov.

Slovenský trh so spotrebnými úvermi tak podľa sporiteľne prežíva rekordné obdobie. "Posledné dva roky ukazujú, že sezónou spotrebných úverov už nie je predvianočné obdobie, ale chuť požičiavať si majú ľudia počas celého roku," uviedla Slovenská sporiteľňa. Hlavnými dôvodmi veľkého záujmu o spotrebné úvery sú podľa banky snaha upratať si v drahých úveroch či nákupoch na splátky alebo rekonštruovať svoje bývanie.

Ako však konštatuje finančný analytik portálu financnykompas.sk Maroš Ovčarik, nárast objemu čerpaných úverov je spôsobený historicky najnižšími úrokovými sadzbami. Ako ďalej uviedol senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi, aj tento rok by mal byť pre spotrebné úvery priaznivý. Obmedzenie podielu úverov vo výške 90 až 100 perc. hodnoty založenej nehnuteľnosti prinesie podľa Fincentra na trh v tomto segmente nové produkty na dofinancovanie bývania.

Podobné články