Nehnuteľnosti môžu zlacnieť až o 10 perc., tvrdí realitná kancelária Re/Max

29.02.2012, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

V roku 2012 sa očakáva mierne zlacnenie nehnuteľností na bývanie. Podľa realitnej kancelárie Re/Max budú ceny pokračovať v trende z minulého roku a môžu klesnúť o ďalších 10 percent.

Slováci dnes hľadajú najčastejšie menšie byty a rodinné domy, dopyt po drahších nehnuteľnostiach, naopak, sa postupne znižuje. Záujem o reality ako investičné príležitosti však potvrdzuje rastúca popularita finančných nástrojov určených na kolektívne investovanie do nehnuteľností.

Ceny realít na Slovensku dosiahli svoje maximum v roku 2008, odvtedy stagnujú alebo mierne klesajú. Najväčší záujem je o dvoj- až trojizbové byty v cenovej hladine 85- až 100-tisíc eur. Naopak, luxusné nehnuteľnosti zhruba za 400-tis. eur sa predávajú čoraz horšie.
 

Kto chce predať, nemal by už váhať

Nehnuteľnosti na bývanie zlacnejú podľa odborníkov kvartálne o 2 perc., ba niektoré realitné kancelárie očakávajú pokles až o 10 perc.

„Ceny nehnuteľností išli nadol a podľa môjho názoru sa v roku 2012 znížia ešte približne o desatinu. Ten, kto dva roky čaká s predajom svojej nehnuteľnosti, stratil z jej ceny už asi 20 perc.,“ hovorí Juraj Kleman, maklér bratislavskej realitnej kancelárie Re/Max Dynamic.

„Rok 2011 bol v predaji úspešný, a to najmä pre dobrú hypotekárnu politiku bánk. Stabilne dobre sa predávali dvoj- a trojizbové byty. V rámci developerských projektov sa darilo predaju holodomov, troj- až štvorizbových bungalovov s pozemkami s rozlohou 500 metrov štvorcových a cenou do 130-tis. eur,“ dodáva J. Kleman.

Pokles cien očakáva aj Národná banka Slovenska (NBS). "Kryštalizácia slovenského trhu s bývaním bude zrejme pokračovať aj v priebehu roku 2012. Dôvodom je pretrvávanie neistôt na finančných trhoch, menej optimistické očakávania domácností, a tým aj ich znížený záujem a ochota obstarávať bývanie z úverových zdrojov. Preto ceny bývania budú mať v najbližšom období pravdepodobne tendenciu naďalej sa mierne znižovať," očakáva centrálna banka.
 

Investovať do nehnuteľností môže každý

Kým trh realít zostal v roku 2011 približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku, výrazne narástol záujem slovenských investorov o kolektívne investovanie do nehnuteľností. Dokazujú to aj štatistiky NBS za druhý štvrťrok 2011, podľa ktorých celková aktivita realitných podielových fondov na Slovensku medziročne stúpla až o 57 perc. Ide pritom o najrýchlejšie rastúci segment podielových fondov.

„Kolektívnym investovaním môžu ľudia zhodnocovať svoje peniaze na realitnom trhu bez zbytočných starostí o kúpu a prevádzku nehnuteľností. Zhodnotiť svoje peniaze účasťou na komerčných a rezidenčných realitných projektoch sa dá aj pri minimálnych vkladoch, na úrovni desiatok eur,“ vysvetľuje Jan Burský z firmy Reality Investing, ktorá sa špecializuje na investovanie do nehnuteľností.

„Aj drobní investori sa môžu podieľať na ziskoch z výstavby  či prevádzky komerčných alebo rezidenčných nehnuteľností, a to navyše s minimálnym rizikom straty hodnoty investície,“ poznamenáva J. Burský.

Podobné články