Nehnuteľnosti môžu zlacnieť až o 10 perc., tvrdí realitná kancelária Re/Max

29.02.2012, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

V roku 2012 sa očakáva mierne zlacnenie nehnuteľností na bývanie. Podľa realitnej kancelárie Re/Max budú ceny pokračovať v trende z minulého roku a môžu klesnúť o ďalších 10 percent.

Slováci dnes hľadajú najčastejšie menšie byty a rodinné domy, dopyt po drahších nehnuteľnostiach, naopak, sa postupne znižuje. Záujem o reality ako investičné príležitosti však potvrdzuje rastúca popularita finančných nástrojov určených na kolektívne investovanie do nehnuteľností.

Ceny realít na Slovensku dosiahli svoje maximum v roku 2008, odvtedy stagnujú alebo mierne klesajú. Najväčší záujem je o dvoj- až trojizbové byty v cenovej hladine 85- až 100-tisíc eur. Naopak, luxusné nehnuteľnosti zhruba za 400-tis. eur sa predávajú čoraz horšie.
 

Kto chce predať, nemal by už váhať

Nehnuteľnosti na bývanie zlacnejú podľa odborníkov kvartálne o 2 perc., ba niektoré realitné kancelárie očakávajú pokles až o 10 perc.

„Ceny nehnuteľností išli nadol a podľa môjho názoru sa v roku 2012 znížia ešte približne o desatinu. Ten, kto dva roky čaká s predajom svojej nehnuteľnosti, stratil z jej ceny už asi 20 perc.,“ hovorí Juraj Kleman, maklér bratislavskej realitnej kancelárie Re/Max Dynamic.

„Rok 2011 bol v predaji úspešný, a to najmä pre dobrú hypotekárnu politiku bánk. Stabilne dobre sa predávali dvoj- a trojizbové byty. V rámci developerských projektov sa darilo predaju holodomov, troj- až štvorizbových bungalovov s pozemkami s rozlohou 500 metrov štvorcových a cenou do 130-tis. eur,“ dodáva J. Kleman.

Pokles cien očakáva aj Národná banka Slovenska (NBS). "Kryštalizácia slovenského trhu s bývaním bude zrejme pokračovať aj v priebehu roku 2012. Dôvodom je pretrvávanie neistôt na finančných trhoch, menej optimistické očakávania domácností, a tým aj ich znížený záujem a ochota obstarávať bývanie z úverových zdrojov. Preto ceny bývania budú mať v najbližšom období pravdepodobne tendenciu naďalej sa mierne znižovať," očakáva centrálna banka.
 

Investovať do nehnuteľností môže každý

Kým trh realít zostal v roku 2011 približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku, výrazne narástol záujem slovenských investorov o kolektívne investovanie do nehnuteľností. Dokazujú to aj štatistiky NBS za druhý štvrťrok 2011, podľa ktorých celková aktivita realitných podielových fondov na Slovensku medziročne stúpla až o 57 perc. Ide pritom o najrýchlejšie rastúci segment podielových fondov.

„Kolektívnym investovaním môžu ľudia zhodnocovať svoje peniaze na realitnom trhu bez zbytočných starostí o kúpu a prevádzku nehnuteľností. Zhodnotiť svoje peniaze účasťou na komerčných a rezidenčných realitných projektoch sa dá aj pri minimálnych vkladoch, na úrovni desiatok eur,“ vysvetľuje Jan Burský z firmy Reality Investing, ktorá sa špecializuje na investovanie do nehnuteľností.

„Aj drobní investori sa môžu podieľať na ziskoch z výstavby  či prevádzky komerčných alebo rezidenčných nehnuteľností, a to navyše s minimálnym rizikom straty hodnoty investície,“ poznamenáva J. Burský.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.