Príjmová hranica na zvýhodnenú hypotéku sa od januára znižuje

01.01.2012, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých sa od januára 2012 znížila na 999,70 eura. Táto suma bude platiť pre celý prvý štvťrok t.r.

Vo štvrtom kvartáli minulého roku išlo o sumu 1015,30 eura. Pre pokles priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za tretí štvrťrok vlaňajška na 769 eur sa maximálna výška príjmu na získanie dotovanej hypotéky znížila o viac ako 15 eur. Ak o úver žiadajú spolu dvaja záujemcovia, napríklad manželia alebo partneri, je príjmová hranica dvojnásobná.

Podmienkou získania hypotéky pre mladých je vek žiadateľa, resp. žiadateľov, do 35 rokov. Úrokové zvýhodnenie je možné získať najviac na 49 790,88 eura a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 percentám z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Zvýhodnenie platí päť rokov, pričom jeho výška sa zákonom o štátnom rozpočte stanovuje na každý kalendárny rok individuálne. Aktuálna výška je 3 perc. Hypotéky pre mladých sa poskytujú od roku 2007.

Zámerom ministerstva financií pritom ešte v úvodných mesiacoch roku 2011 bolo zmeniť pravidlá v rámci hypoték pre mladých. Zmenilo sa posudzovanie príjmu v prípade viacerých žiadateľov. Plánom bolo aj posunutie vekovej hranice smerom nahor. Žiadne konkrétne návrhy však vtedy nepadli.

Podľa vtedajších vyjadrení rezortu to malo závisieť od objemu peňazí, ktoré by sa na posun vekovej hranice vyčlenili. Čím vyššia by bola veková hranica, tým väčší objem prostriedkov by bol potrebný na dotovanie hypoték pre mladých.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.