Stavebné sporenie stúpne v tomto roku len mierne, tvrdí šéf PSS

14.03.2014, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Stavebné sporenie porastie v tomto roku len mierne, tvrdí Imrich Béreš, šéf Prvej stavebnej sporiteľne (PSS). Ľudia podľa neho majú stále obavy o budúcnosť v tomto regióne, čo súvisí aj s mentalitou.

Dom-PSS-1-X.jpg"Úvery tiež budú stúpať, ale v menších objemoch. Odvaha zadlžovať sa totiž ešte stále nie je veľmi vysoká," hovorí. Stavebné sporenie má na Slovensku okolo 20 percent obyvateľov, čiže možnosť rastu v tejto oblasti stále je.

Na porovnanie, v Nemecku a Rakúsku je penetrácia stavebného sporenia 60 perc. "Takže rásť chceme. Nepôjde to však skokom, ale krok za krokom," poznamenáva I. Béreš, predseda predstavenstva PSS. Očakáva takisto, že po zvýšení vkladu na získanie maximálnej výšky štátnej prémie k stavebnému sporeniu (z 577,30 na 780,96 eura) nie každý bude mať možnosť dať na to v princípe jeden priemerný plat.

"Klienti budú v rámci svojich možností opatrní. Mierne klesne podiel tých, ktorí budú chcieť získať plnú štátnu prémiu, ale nemyslím si, že v celkovom objeme sa nárok na štátnu prémiu zníži," uvádza I. Béreš s tým, že ľudia budú sporiť možno menej, ale budú.

Zhruba polovica sporiteľov PSS vkladá toľko, aby získali plnú štátnu prémiu. Okolo 20 perc. klientov vkladá peniaze jednorazovo začiatkom roku a 15 perc. koncom roku, keď sa im pripomenie, že majú nárok na štátnu prémiu. Zvyšok sú pravidelné mesačné alebo nepravidelné vklady. Väčšina klientov sporiteľne je z menších a zo stredných sídiel, podľa ich priemerného príjmu ide o nižšiu strednú vrstvu. Pätinu sporiteľov tvoria neplnoleté deti, ktorým na bývanie sporia rodičia.

S výrazným dominantným postavením na trhu stavebného sporenia sa PSS nechce uspokojiť. Podiel spoločnosti v sporení na Slovensku dosahuje 70 perc. a v úveroch vyše 80 perc. "Nikto nikomu nebráni, aby si založil stavebnú sporiteľňu, tak ako nik nebráni, aby stavebná sporiteľňa založila komerčnú banku. Podobne ako v medicíne sú špecializovaní doktori, aj banky by mali byť špecializované," tvrdí I. Béreš.

Stavebné sporiteľne na Slovensku od roku 1992 financovali 53 perc. podielu všetkých účelovo preukázaných finančných prostriedkov vložených do bývania v SR. Samotná PSS investovala celkovo 41 perc. prostriedkov do bývania.

I. Béreš je presvedčený, že nastala nová ekonomická éra a rozprávanie o kríze sú podľa neho len výhovorky. "Tvrdím, že sme sa dostali do nových ekonomických a hospodársko-sociálnych podmienok a v nich sa každý musí naučiť existovať, žiť, podnikať, a nie sa vyhovárať stále na krízu a čakať, kedy sa skončí," dodáva I. Béreš. "Krízu" podľa neho vymysleli banky vo svete a skončí sa vtedy, keď sa banky rozhodnú.

Podobné články