Zdaňovanie nehnuteľností by sa malo od roku 2013 zmeniť

05.06.2012, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Od roku 2013 chce vláda zaviesť do praxe nové pravidlá zdaňovania nehnuteľností. Ich príprava je však podľa premiéra Roberta Fica náročná, a tak zákon o zdaňovaní nehnuteľností môže platiť aj neskôr.

"Ak zákon zvládneme, bude to od prvého januára 2013, ak nie, posunieme jeho účinnosť,“ vyhlásil R. Fico. Vláda podľa premiéra chce nastaviť kritériá zdanenia nehnuteľností tak, aby "nikomu neublížili".

Podľa predsedu vlády je potrebné brať do úvahy aj napríklad domy postavené svojpomocne pred rokom 1989, tie podľa neho nemôžu byť považované za luxusné. "Pod luxusnou nehnuteľnosťou musíme rozumieť také, čo boli postavené v poslednom období a na lukratívnych miestach, pričom bolo evidentné, že staviteľ musel vynaložiť obrovské sumy peňazí na zaobstaranie pozemku a na samotnú výstavbu," vyhlásil R. Fico.

Vláda má pritom podľa premiéra v pláne pozrieť sa aj na iné spôsoby, ako získať peniaze. Chce sa napríklad zaoberať aj otázkou cien stavebných povolení, ktoré by mohli byť diferencované podľa druhu nehnuteľností.

Práve oblasť zdaňovania nehnuteľností je jednou z tých, ktorú Slovensku odporúča efektívnejšie využívať aj Európska komisia. Vláda však napriek tomu bude podľa premiéra postupovať v tejto sfére "citlivo".

O ďalších odporúčaniach komisie hovoril na začiatku rokovania vlády koncom mája s jej predstaviteľmi podpredseda Európskej komisie a komisár pre inštitucionálne vzťahy a administratívu EÚ Maroš Šefčovič. R. Fico pritom požiadal ministrov, aby 13. júna na rokovanie vlády predložili harmonogram plnenia jednotlivých odporúčaní komisie.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.