Ženy sú pri žiadaní o hypotéku opatrnejšie ako muži

15.03.2015, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Ženy sú stále trochu viac opatrné v požičiavaní. Podľa údajov VÚB banky vyplýva, že muži si berú zhruba o 3,5-tisíca eur vyššie hypotéky ako ženy, čo podľa banky súvisí s ich vyššími príjmami.

Priemerná výška hypotéky za február tohto roku bola v prípade mužov vo VÚB banke 69-tis. eur a pri ženách 65,5-tis. eur. "Samostatne si ženy berú úver výnimočne, častejšie sú to páry, no aj v tomto prípade sú hlavnými žiadateľmi muži," vysvetľuje Renáta Holecová, hypotekárna špecialistka VÚB banky.

Zena-foto-Velux-X.jpg

Podľa údajov Sberbank Slovensko hovorí zloženie čerpateľov úverov na bývanie takisto v prospech mužov. Tí z celkového počtu čerpateľov úverov tvoria podľa hovorkyne Sberbank Ľubomíry Chmelovej 31 percent, ženy 20 perc. a páry 49 perc. "Z toho sa dá usúdiť, že žiadatelia si najčastejšie berú úver na bývanie vo dvojici. V prípade samostatnej žiadosti o úver je to častejšie muž," konštatuje Ľ. Chmelová.

V banke ČSOB dve tretiny zo žiadateľov o hypotéku z roku 2014 boli muži, zvyšok pripadol na ženy. Ako dopĺňa hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, muži si berú priemerne o 10 perc. vyššiu hypotéku ako ženy, pričom zdokladovaný priemerný príjem mužov je o 25 perc. vyšší ako príjem žien.

Internetová banka mBank však analýzou interných údajov zistila, že ženy sú z roka na rok emancipovanejšie a osamostatňujú sa aj v oblasti vlastného bývania. Kým v roku 2008 bolo samostatných majiteliek hypoték v mBank len 12 perc., o šesť rokov neskôr to bolo už 18 perc. žien. Toto šesťbodové zvýšenie čisto ženských hypoték bolo na úkor mužov. Slovenské ženy sa tak podľa vyjadrení banky o vlastné bývanie zaujímajú viac ako muži a ich finančná samostatnosť im to aj umožňuje. "Dnešné ženy sú úspešné a zaujímajú sa o produkty, ktoré boli donedávna doménou mužov," uvádza Andrej Köllner, riaditeľ distribučnej siete mBank.

V Slovenskej sporiteľni väčšinou žiadajú o úver na bývanie páry, teda ide o úvery s viac ako jedným dlžníkom. "Hlavným žiadateľom o úver sú dvakrát častejšie muži ako ženy," poznamenáva Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Približne v dvoch tretinách prípadov je v Tatra banke žiadateľom o hypotéku muž. Aj priemerná výška hypotéky je mierne vyššia v prípade mužov. "Na základe pohlavia banka nijako neobmedzuje prístup k hypotékam. Muži a ženy sú si rovnocenní, tieto rozdiely vyplývajú pravdepodobne z prirodzeného správania populácie, resp. môžu vyplývať z iných faktorov," dodáva Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky.

Foto: Velux

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.