Matrac nevydrží naveky. Ako sa oň dobre starať v zime?

06.12.2014, Petra Benczyová | Interiéry, domácnosť

Matrac je základom dobrého spánku. Pravda, aby nám slúžil dobre, treba sa oň starať a udržiavať ho v primeranej kondícii. Občas sa mu zíde aj výdatnejšia údržba. Kvalitný spánok za to stojí.

Najlepšou starostlivosťou o matrac je kúpiť si nový – najmä v prípade, ak ten svoj máte už dlho, radí Olga Švendová, produktová manažérka marketingu zo spoločnosti Gumotex Matrace. Na škodu však nie je ani jeho výdatná očista, ak matrac ešte nemá najlepšie dni za sebou. ale pre dobrý a zdravý spánok s ním treba niečo urobiť. To znamená vyčistiť ho, povysávať a vyprať.

"Poťahy treba prať presne podľa údajov a symbolov na štítku, aby sa nezrazili alebo inak nezničili. Aby sme sa zbavili roztočov, poťahy je potrebné prať minimálne na 60 °C. Ak to podľa údajov na štítku nie je možné, radšej by som zvolila služby čistiarne," hovorí O. Švendová. Zadarmo to síce nebude, ale bonusom bude lepšie spanie bez nepríjemných "čiernych pasažierov".

Stepbystep-zdravy-spanok-X.jpg


Poťahy aj so zipsom

Ak máte modernejšie matrace s modernejšími poťahmi, netreba s nimi chodiť nikam. "Dnes sa poťahy už vyrábajú tak, aby sa aj tie veľké – napríklad z manželského dvojmatraca, dali pozdĺž zipsov rozpojiť a oddeliť na niekoľko menších častí. Každá sa potom pohodlne vojde doma do práčky," pokračuje O. Švendová.

Aby prach a roztoče z postele zmizli, je užitočné matrac niekoľkokrát povysávať, a to pred vetraním aj po ňom a z každej strany, kúsok po kúsku. Rovnakú pozornosť ako matracu sa oplatí venovať i posteli a roštom. Všetko, čo sa dá, povysávajte, poutierajte, poumývajte a nechajte vetrať. Isteže, narobíte sa, no predstavte si, ako sviežo sa bude spať v posteli po takejto očiste.


Mráz pomocníkom hygieny

"V zime, keď vonkajšia teplota klesne na -5 až -15 °C, v záujme hygieny lôžka sa odporúča stiahnuť poťah a jadro matraca nechať vonku vymrznúť. Tým sa automaticky zbaví roztočov. Ideálne je, ak jednotlivé časti matraca nie sú navzájom zlepené a všetky jeho vrstvy sa dajú rozložiť, ako napríklad pri matraci Jolana od Gumotexu Matrace," poznamenáva O. Švendová.

Matrace s tzv. lenivou penou budú po pobyte na mraze pravdepodobne ešte niekoľko desiatok minút tuhé, tvrdé a nebudú reagovať na dotyk. Lenivá pena – hovorí sa jej aj pamäťová pena, je materiál kopírujúci ležiace telo tak, že ho takmer obtečie. Po vymrznutí treba matrac dôkladne povysávať.

"Netreba sa obávať, že by sa 'lenivý efekt' peny stratil, len potrebuje čas, aby sa zohriala a potom bude mať opäť vlastnosti, na aké sme zvyknutí. Je dobré teda rátať s istou časovou rezervou medzi vymrznutím matraca a tým, keď sa uložíme spať," dodáva O. Švendová.

Foto: stepbystep.com

Podobné články