Orchidey sú kvety tisícich tvárí. Viete, ako ich správne pestovať?

08.10.2014, Tereza Ďoubalová | Interiéry, domácnosť

Domov je kráľovstvom každého z nás, doma sa všetci chceme cítiť príjemne. Okrem stavebných úprav, nábytku, kobercov či ostatných doplnkov dotvárajú atmosféru v byte či dome aj kvetiny.

Orchidea patrí medzi najkrajšie, najfarebnejšie a najpestrejšie kvety, preto sa právom označuje aj za skvost a kráľovnú izbových rastlín. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým budú tieto rastliny svojimi kvetmi po veľkú časť roka ozdobovať aj váš príbytok.

Orchidey-1-X.jpg


Orchidea stokrát inak

Výskyt rozličných druhov tejto kvetiny je ohromujúci. Len málo kvetov sa môže popýšiť toľkými druhmi, farbami a tvarmi. Ich pôvodným prostredím sú tropické dažďové pralesy, kde rastú väčšinou vo výške stromov.

Svoje miesto však majú takmer na celom svete. V miernom pásme sú to rastliny pozemné. V ríši orchideí je zastúpených zhruba 17-tisíc druhov a 850 rodov. Len na Slovensku sa môžeme stretnúť s takmer 80 z nich – napríklad so Vstavačom, Bieloprstom či Jazýčkovcom.


Telo orchidey

Najkrajšou časťou orchidey je nesporne kvet. Vyskytuje sa buď samostatne, alebo v podobe členitého kvetenstva, ako napríklad metlín, strapcov, okolíkov, klasov či hlávok. Aj typov listov má rastlina hneď niekoľko. Ide o lístky jednoduché, stopkaté alebo praslenovité. Ich čepele sú ploché, žliabkovité a často sa môžeme stretnúť aj s listami zvinutými.

Orchidey-2-X.jpg


Smelo do toho

Milovníci týchto pestrofarebných exotických kvetov si môžu pestovanie vyskúšať aj sami. "Pred pestovaním orchideí má veľa ľudí rešpekt. Nevedia, ako na to, a nechcú kvetine ublížiť. Netreba sa však báť, v predajniach Hornbach im vyškolený personál poradí, aký typ rastliny vybrať a ako sa o ňu starať," vysvetľuje David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach.


Päť tipov od odborníkov Hornbachu

  1. Zvoľte si taký druh orchidey, akému bude vyhovovať prostredie v miestnosti, ktorú ozdobíte. Každá orchidea má iné nároky.
  2. Zaobstarajte si kvalitnú zeminu pre izbové rastliny či priamo pre orchidey a hnojivo s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Kvetina sa vám za správnu výživu odmení krásnymi kvetmi.
  3. Rastlinu je ideálne umiestniť do východného okna. Nevystavujete ju tak zbytočne ostrým lúčom, ktoré by jej uškodili.
  4. Rastliny namiesto zalievania roste a približne raz týždenne kvetináč ponorte zhruba na 20 minút do vedra s vlažnou vodou. Vo vegetačnom období rastlina vo vode ocení kvapalné hnojivo.
  5. Rastlinu raz za dva-tri roky presaďte do špeciálneho substrátu. Po dlhšom čase pôvodná zemina prestáva plniť svoju funkciu.

Foto: Hornbach

Podobné články