Klienti stavebných sporiteľní v lete predovšetkým rekonštruujú

09.08.2012, SITA | Rekonštrukcia bývania

Letné mesiace sú obdobím, keď klienti stavebných sporiteľní pristupujú skôr k rekonštrukciám svojich nehnuteľností. Stavebná sezóna sa odráža aj v poskytnutých úveroch.

"Značnú časť úverových prostriedkov klienti využívajú na rôzne rekonštrukčné práce a obnovu svojich príbytkov práve v týchto mesiacoch, minimálne do konca októbra," hovorí predseda predstavenstva Stavebnej sporiteľne Wüstenrot Rainer Hager.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) potvrdzuje, že najsilnejšie mesiace sú práve máj až júl, keď sa väčšina zákazníkov musí na stavebné práce v plnom rozsahu pripraviť, aby ich do konca októbra stihla realizovať.

V júni poskytla svojim klientom 3 808 úverov, pričom za celý prvý polrok poskytla takmer 14-tisíc úverov. Z toho vychádza priemer na jeden mesiac 2 333 úverov a počet poskytnutých úverov v júni bol teda o 1 475 vyšší ako polročný priemer. Objem, ktorý klienti PSS využívajú na rekonštrukciu bývania, tvorí vyše polovice vyplatených peňazí.

Finančné prostriedky vyplatené Wüstenrotom majú z mesiaca na mesiac stúpajúcu tendenciu. Klienti, ktorí majú schválený úver, zvyšujú v tomto roku svoje požiadavky na čerpanie financií mesačne zhruba o 10 percent. Len za jún stavebná sporiteľňa vyplatila viac než 4 milióny eur. Z pohľadu účelového použitia smerovalo v prvej štvrtine t.r. najviac peňazí podľa Wüstenrotu do kúpy bytu alebo domu. V druhom štvrťroku už prevažovali rekonštrukcie a modernizácie bytu či domu.

Ako uvádza riaditeľ úseku Vývoja produktov Stavebnej sporiteľne ČSOB Marek Galbavý, spravidla vždy začiatkom roku sa záujem klientov zvyšuje a naopak, koncom roku klesá. Medzi týmito obdobiami sú však rovnako fázy vzostupu a poklesu, najvyšší prírastok býva vo februári, v marci, ako aj v júni a októbri.

Z pohľadu využitia finančných prostriedkov sú letné mesiace obdobím, keď klienti pristupujú skôr k obnove svojich nehnuteľností. Počas jari či jesene sa orientujú prevažne na riešenie otázky bývania, teda na kúpu nehnuteľnosti.

Podobné články