Položte si sami plávajúcu podlahu, nie je na tom nič zložité
Čas, keď ste si na kladenie podlahy museli hľadať špecializovaného podlahára, sa stráca v nenávratne. Nielenže si dokážete zostaviť plávajúcu podlahu sami, ale navyše to vôbec nie je zložité.
Na trhu je dnes široká škála vzorov, odtieňov farieb a štruktúr. Medzi tradičné vzory patria červenohnedé imitácie dreva, ktoré dokonale navodzujú teplo domova. Možnosťou sú aj biele a bielošedé odtiene vápneného dreva, ktoré dodávajú podlahe morský nádych. „Čoraz častejšie sa však objavujú aj tmavé kontrastné vzory, ktoré svojím kamenným a betónovým dezénom pôsobia úplne jedinečne,“ hovorí Helena Ševčíková zo spoločnosti Hornbach.
Ponuka je naozaj široká a záleží len na vás, aký vzor si vyberiete. Ak dodržíte postup a vyvarujete sa niektorých chýb, môžete mať o pár hodín novú laminátovú podlahu či parkety uložené.
Čo na to potrebujete?
Keď sa rozhodnete začať s ukladaním podlahy, musíte si najprv zaobstarať kladivo, pílu, dištančné kliny, vŕtačku, tiahlo a skladací meter. Okrem samotných parkiet alebo laminátových dosiek budete potrebovať ešte silikón na parkety, rozety na vykurovacie rúrky, protihlukovú podložku a parotesnú fóliu. Všetko nájdete napríklad aj v Hornbachu.
Tip: Pri ukladaní podlahy je vždy nutné nechať medzeru medzi stenou izby a doskami. Na to sa najčastejšie používajú tzv. dištančné kliny, tie však môžete nahradiť dištančnou páskou, ktorá zabráni škodám spôsobeným vlhkosťou.
Krok za krokom
Veľkou výhodou plávajúcich podláh je to, že nie sú pevne spojené s podkladom. Preto stačí jednoducho zasunúť dosku, tzv. pero dosky, do drážky, zaklapnúť a je to hotové.
Ak ste sa rozhodli položiť medzi podklad a plávajúcu podlahu parotesnú fóliu, nezabudnite, že jednotlivé pásy fólie sa musia prekrývať zhruba 30 centimetrov a ich prechody by mali byť zafixované páskou.
1. krok
Pred uložením prvého radu odrežte drážku dosky na jej pozdĺžnej strane a položte ju touto stranou k stene. Dilatačné špáry, medzery medzi stenou a doskami parkiet, s veľkosťou približne 10 až 15 milimetrov zabezpečte dištančnými klinmi alebo páskou.
2. krok
Poslednú dosku v rade otočte o 180°. Potom ju priložte k stene a pozdĺž hrany predposlednej dosky odrežte.
3. krok
Zostávajúci kus prvého radu môžete teraz použiť na začiatok druhého radu. Odrezanú hranu pritom priložte k stene. Na dodržiavanie stabilného napojenia by mali byť spoje aspoň o 40 centimetrov odsadené. Pri prvých troch radoch dávajte pozor na to, aby boli naozaj rovné.
4. krok
Pomocou tiahla opatrne stiahnite dosky čelnou stranou k sebe. Ukladajte ďalšie rady a čelá dosiek pri stene vždy zabezpečte dištančnými klinmi.
5. krok
Na konci si zistite presnú šírku posledného radu dosiek. Za týmto účelom položte pero podlahy do zákrytu na predposledný rad. Potom položte ďalšiu dosku, ktorú použijete ako pravítko, a drážkou ju posuňte k stene. Potom si na poslednú dosku vyznačte potrebnú šírku.
6. krok
Posledný rad odrežte presne na potrebnú veľkosť a pomocou tiahla natesno uložte poslednú dosku.
Pokiaľ sa pri ukladaní podlahy stretnete s vykurovacími rúrkami, jednoducho odrežte dosku až k stene, vyznačte si na ňu polohu rúrok a vyvŕtajte v nej otvory s ich priemerom. Okolo rúrok potom môžte umiestniť rozety.
Pri ukladaní dosiek okolo dverných zárubní môžete postupovať dvoma spôsobmi. Ak ide o drevenú zárubňu, môžete ju pílkou vyrezať a dosku vsunúť pod ňu. V prípade kovovej zárubne musíte vyrezať príslušnú dosku a rešpektovať dilatačnú špáru. Medzeru medzi doskou a zárubňou vyplňte silikónom na parkety.
Na celý proces ukladania laminátových podláh a parkiet sa môžete prísť až do konca júna pozrieť do hobbymarketov Hornbach. Postup nájdete aj TU.
Foto: Hornbach