Architekt navrhol rodinný dom pre ďalšiu generáciu svojich klientov

21.05.2020, Juraj Turzo | Rodinné domy

Pri plánovaní domu je dobré mať referenciu na architekta, poznať jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v obci Borek pri Českých Budějoviciach mal tú najlepšiu referenciu, vlastnú skúsenosť – vyrástol v dome, ktorý rodičom navrhol ten istý architekt.

Pred dvadsiatimi rokmi kreslil dom pre svojho spoluhráča z hokeja, otca terajšieho investora. "Pravdaže, potešilo ma, keď sa na mňa obrátili so synom, aby som navrhol dom aj pre ďalšiu generáciu," hovorí architekt Josef Vostracký. Pre syna naprojektoval štýlovo aj energeticky úsporný dvojpodlažný dom s dispozíciou 5 + kk, otvorený slnku aj zeleni, napriek tomu s dostatočným súkromím a pohodlím na zastrešených terasách.

Rodinny-dom-Borek-1-X.jpg

A samozrejme, s využitím najmodernejších technológií, ako sú elektricky ovládané hliníkové okenné systémy Schüco s trojitým tepelnoizolačným sklom, ktoré presvetlili celú južnú stranu domu. Alebo tepelnoizolačné murivo Heluz Family, vďaka ktorému dom vyhovel nárokom na dotáciu Zelená úsporám v Českej republike.

"Inteligentným elektroinštaláciám som sa prv bránil, pretože nie som práve fanúšikom toho, keď sa všetko ovláda cez telefón. Presvedčili ma však a som za to rád, je to oveľa pohodlnejšie riešenie," hovorí spokojný majiteľ. Sám priznáva, že do predstáv a návrhov architekta príliš nezasahoval, pretože sa mu skrátka páčili. "V prvom dome rodičov sme boli so všetkým spokojní, takže teraz sme sa architektovi ozvali automaticky. Jeho súčasné projekty sa nám veľmi páčili, tak sme všetko nechali na ňom."

Rodinny-dom-Borek-2-X.jpg


Obytné miestnosti orientované na juh

Lichobežníkový pozemok na okraji Českých Budějovíc s plochou 774 m² kúpili rodičia pre syna už pred rokmi. Pozemok je rovinatý, orientovaný dlhšou šikmou stranou na juh. Dom architekt umiestil k severnej hranici pozemku, aby pozemok optimálne využil, a na južnej strane vznikla väčšia záhrada.

Všetky obytné miestnosti domu sú orientované na juh, čo umožňuje dokonalé presvetlenie a preslnenie stavby. Z južných okien a zo záhrady sú pekné výhľady na pohorie Blanského lesa. "Z pracovne na poschodí vidím až na Kleť, najvyšší vrch Blanského lesa," pochvaľuje si investor. Na hornom podlaží sú ešte dve izby pripravené pre deti s kúpeľňou a so šatníkom, odvšadiaľ je prístup na strešnú terasu. Nedávno narodený prvý syn je však zatiaľ 'ubytovaný' v spálni rodičov na prízemí.

Rodinny-dom-Borek-3-X.jpg


Mierne zalomený tvar domu chráni terasu

Denná časť domu nadväzuje na južne orientovanú záhradu s prírodným jazierkom. Na prízemí je ďalej kuchynský kút, jedálenský stôl, schodisko na poschodie a predovšetkým priestranná obývacia izba s presklenou stenou do záhrady. Ďalšie veľké okno v kuchynskom kúte je osadené tak, aby pracovná doska linky zároveň tvorila parapet. Na kuchyňu potom nadväzuje krytá terasa vysunutá do záhrady tak, aby využila rozšírenie pozemku v tejto časti. Z obývačky je cez šatník prístupná spálňa s kúpeľňou a s výstupom na terasu, kde je pod prístreškom umiestnená vonkajšia vírivka.

Mierne zalomený tvar domu chráni aj zútulňuje terasu, ktorá sa stala obľúbeným víkendovým miestom na grilovanie. Relaxačnú oázu dotvára aj prírodné jazierko, ktorého nenáročnosť na údržbu si majiteľ nemôže vynachváliť. Prízemná časť objektu nadväzuje na dispozíciu dvojpodlažnej časti a tvary spevnených plôch – dochádza tým k rozbitiu tradičného kvádra a hmoty domu sú umiestnené voľne v záhrade. Fasády domu sú riešené z fasádnych dosiek alebo zo smrekovcových lát a presklenými plochami. To umocňuje prirodzenosť domu a prepojenie so záhradou.

Rodinny-dom-Borek-4-X.jpg


Obvodové murivo je sendvičové

Obvodové murivo budovy je sendvičové, stavba bola vyhotovená murovanou technológiou z tehál Heluz 25 Family so zateplením minerálnou rohožou hrúbky 250 milimetrov v dvojitom rošte a s fasádnym obkladom z dosiek Cembrit dvoch farieb a zo smrekovcových lát.

"Ak na fasádu navrhujem omietku, používam murivo Heluz Family 2in1 hrúbky 500 mm bez potreby ďalšieho zateplenia. Na sendvičovú skladbu, keď je fasáda obložená doskami alebo drevom, sa mi osvedčili tehly Heluz Family s hrúbkou 250 mm s minerálnou rohožou. Pre dnešnú architektúru s nárokmi na tepelnoizolačné parametre mi tehlový systém Heluz poskytuje všetky potrebné riešenia," hovorí J. Vostracký z rodinnej firmy Atelier Vostracký.

Rodinny-dom-Borek-5-X.jpg


Tepelnoizolačné parametre pomohli k dotáciám

K energeticky úspornej koncepcii domu, ktorý získal dotáciu z českého programu Zelená úsporám, prispeli aj tepelnoizolačné trojsklá hliníkových okien s otváracími krídlami Schüco AWS 90.SI+, ktoré spĺňajú kritériá pre pasívne domy (Uw ≤ 0,8 W/m²K), aj nadštandardne tepelne aj zvukovo izolované dverné systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI s lícujúcimi dvernými krídlami spĺňajúcimi tie najvyššie nároky na dizajn, ale aj s vysokou odolnosťou proti vniknutiu triedy RC 3.

Okná boli osadené do roviny vonkajšej tepelnej izolácie montážnym systémom Dafe Purex. "Ide o predsadenú montáž do vonkajšieho líca obvodového plášťa budovy s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktorú sme vyvinuli pre nízkoenergetické a pasívne stavby. Dafe Purex zároveň prináša dokonalé statické ukotvenie aj takto veľkých prvkov a zaručuje funkčnú difúznu uzáveru v priestore montážnej škáry," hovorí obchodný riaditeľ Culka zo spoločnosti Dafe-Plast Jihlava, ktorá je premium partnerom firmy Schüco a hliníkové okná z profilov Schüco vyrobila a osadzovala.

Hlavné presklené plochy okien sú orientované na juh, čo zlepšuje energetické parametre domu, a sú doplnené predokennými hliníkovými roletami, ktoré okná zatieňujú v lete a v zime zvyšujú tepelnoizolačné schopnosti okien. "V lete sme v interiéri mali príjemných 23 stupňov," dopĺňa investor a spokojne dodáva, že by na dome nič nemenil. A tak ktovie – tak ako sa v rodine už v niekoľkej generácii dedí meno Václav, sa možno rodinným "dedičstvom" stane aj architekt. Investorovi sa už malý Václav narodil.

Rodinny-dom-Borek-6-X.jpg


O projekte

Názov: Rodinný dom pri Českých Budějoviciach
Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
Konštrukcia: Obvodové steny tehlový systém Heluz – Heluz Family 2in1 50, Heluz 25 Family, priečky a preklady Heluz

Hliníkové systémy Schüco použité v projekte
Okenné systémy: Hliníkové systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+ a Schüco AWS 75.SI+
Dverové systémy: Hliníkové dverové systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI
Výrobca hliníkových okenných a dverných systémov Schüco: Dafe – Plast Jihlava, s.r.o.
Zastavaná plocha: 112 m², prízemná časť 79 m², terasy pod prístreškom 36 m², sklad 6 m², plocha prístreška na parkovanie 27 m²

Rodinny-dom-Borek-7-X.jpg

Foto: Petr Zikmund

Podobné články

 • Dajte pozor, aby vás vykurovacia sezóna nezastihla nepripravených

  Kurenie-poziar-4-X.jpg

  Vykurovacia sezóna je už tu. A s ňou aj riziko vzniku požiarov v dôsledku kúrenia. Ohrozené však nie sú len domácnosti, kde sa kúri tuhými palivami, rizikom je aj elektrina či plyn. Škodám na živote, zdraví a majetku sa pritom dá relatívne ľahko predísť.

 • Montovaný, alebo murovaný rodinný dom? Poradíme vám

  Treemont-dom-7-X.jpg

  Ak uvažujete o výstavbe rodinného domu, zaiste premýšľate aj nad tým, či to má byť murovaná alebo montovaná stavba. Kým v minulom storočí sa v našich končinách stavali výhradne murované domy, dnes sa už presadzujú aj montované, ktoré majú viacero výhod. Prečo si vybrať montovanú stavbu?

 • Originálny rodinný dom na kopci s preskleným átriom uprostred

  Dom-Horky-10-X.jpg

  Množstvo denného svetla v interiéri – to je dominantný prvok luxusnej vily v obci Hôrky, ktorá leží iba tri kilometre od Žiliny. Veľké presklené plochy tvoria značnú časť fasády rodinného domu a vdychujú mu jedinečnú vizuálnu podobu.

 • Osloviť stavebnú firmu je ideálne riešenie pre váš stavebný projekt

  pexels-pixabay-280222-2-X.jpg

  V stavebnom priemysle pôsobí množstvo typov stavebných spoločností, ktoré ponúkajú špecializované služby. Pri ich výbere si však treba dávať pozor na kvalifikáciu a odbornosť pracovníkov.

 • Od roku 2021 sa rodinné domy môžu stavať len v energetickej triede A0

  Domy-nulove-10-X.jpg

  Plánujete výstavbu nového rodinného domu? Nezabudnite si naštudovať zmeny, ktoré sa chystajú. Od roku 2021 sa musia stavať domy v energetickej triede A0. Vyššia investícia do kvalitných materiálov a moderných technológií sa vám však vráti v podobe ušetrených peňazí. Navyše budete mať ekologický dom s vyššou hodnotou.

 • Funkcionalistickú vilu v Brandýse si majiteľ postavil svojpomocne

  Brandys-vila-8-X.jpg

  Veľkorysá a moderná rodinná vila v českom Brandýse leží na okraji záhradkárskej kolónie. V tichu a zeleni, s výhľadom na Labe. Jej majiteľ môže byť na seba hrdý: postavil už dva domy, má dvoch synov a stromov už zasadil tiež dosť.