Black Lodge: útulný dom v drsnej nórskej prírode pri Ålesunde

25.02.2018, Juraj Turzo | Rodinné domy

Vďaka najnovšej technológii opláštenia s vysokou tepelnoizolačnou schopnosťou spolu s trojitým presklením sa chladné podnebie a moderný transparentný dizajn fasády konečne stali kompatibilnými. Dôkazom je Black Lodge, privátna rezidencia v nórskych Alpách v oblasti Sunnmøre.

Excelentné izolačné schopnosti systémových fasád, okien a dverí Schüco umožnili vytvoriť neočakávanú, ale stále energeticky rozumnú priehľadnosť. A to i napriek premenlivému a často chladnému podnebiu v tejto krásnej horskej oblasti.

 

Región v okolí mesta Ålesund je jedným z najobľúbenejších turistických miest v Nórsku. Okrem známeho Geirangerfjordu, ktorý patrí medzi lokality svetového dedičstva UNESCO, a snehom pokrytých vrcholov Hjørundfjordu priťahujú turistov z celého sveta aj roztrúsené pohoria sunnmøreských Álp. Tie vyčnievajú takmer 2-tisíc metrov nad fjordmi.

Blacklodge-Schueco-1-X.jpg

Blacklodge-Schueco-3-X.jpg

 Extenzívne, sklené fasády s úzkou pohľadovou šírkou sa kombinujú s oceľovými platňami s hrdzavou patinou Corten a so smrekovými panelmi: rezidencia Black Lodge v oblasti Ålesund, Nórsko


 

Prázdninový dom s názvom Black Lodge leží uprostred tejto nádhernej prírodnej scenérie. Na miernom svahu vyzerá ako nepravidelná skala. Amorfný tvar fasády a strešných plôch budovy je zvýraznený neobvyklými materiálmi – pomaly korodujúcimi oceľovými doskami Corten a smrekovými panelmi - v kombinácii s dreveným obložením interiéru. Veľké zasklenie s úzkymi hliníkovými profilmi poskytuje z niektorých obytných priestorov veľkolepé, ba až panoramatické výhľady. Profily zároveň takpovediac "rozpúšťajú" priestorové hranice medzi nedotknutou prírodou a útulným miestom oddychu pre rodinu a priateľov.

Blacklodge-Schueco-4-X.jpg

Blacklodge-Schueco-5-X.jpg

 Dizajn budovy z produkcie štúdia Invit Arkitekter pripomína skaly v okolitých horách


 

Koncept troch priestorov

Priestorová koncepcia jednopodlažného sídla je založená na myšlienke dvoch priestorov, ktoré sa plynule pretavujú do väčšej, tretej budovy. Zadný vchod rozdeľuje objekt na dve časti a čelí väčšej otvorenej ploche. Samostatné spálne pre majiteľov a ich hostí sú usporiadané na oboch stranách vchodu.

V hosťovských izbách sa môže ubytovať až 12 osôb a sú vybavené podkrovnými lôžkami. V budove je priestranná kúpeľňa, s priamym prístupom k vonkajšej vírivke. Centrálna obývačka ako sociálny stredobod domu zostáva otvorená napriek rozmanitým funkčným zónam, ktoré integrujú jedáleň a malú kuchyňu s ostrovčekom na varenie a prípravu jedál. Vyznačuje sa najkrajším panoramatickým výhľadom z budovy na veľkolepú alpskú scenériu.

Blacklodge-Schueco-6-X.jpg

Blacklodge-Schueco-7-X.jpg

 Špičkové tepelnoizolačné vlastnosti fasádnych a skladacích dverných systémov Schüco umožňujú priehľadnosť aj v chladnej oblasti Nórska (systémové riešenie Schüco FW 50+ .SI)


 

Transparentnosť vs. izolácia

Vo svojom unikátnom projekte architekti z ateliéru Invit Arkitekter rozvinuli centrálnu myšlienku definovať a prepojiť vnútorné a vonkajšie priestory na niekoľkých úrovniach. V opláštení budovy sa tak stretávajú priehľadné časti a fasádne povrchy, ktoré vykazujú rozličné stupne priehľadnosti až úplnej po nepriehľadné steny. Nájdeme tu horizontálne a vertikálne usporiadané úzke okná aj veľkoplošné presklenia.

V centrálnej obývačke je dokonca kombinácia zasklenia od podlahy až k stropu so systémom skladacích posuvných dverí. Vizuálne opozitum základnej myšlienky architektov možno nájsť aj vo farebnej schéme interiéru, v ktorej sa snúbia jasnejšie a tmavšie drevené štruktúry a povrchy stien, stropov, podlahy a nábytku.

Blacklodge-Schueco-8-X.jpg

 V obývacej izbe fasádny systém Schüco FW 50+ .SI v kombinácii so skladacím systémom Schüco ASS 70 FD umožňuje panoramatický výhľad a priamy prístup na terasu v teplejších dňoch


 

Najprísnejšie izolačné normy

Vďaka svojmu špecifickému geografickému profilu má oblasť Sunnmøre veľmi pestré podnebie. V lokalitách fjordov a v horách každoročne napadne niekoľko metrov snehu. Letá môžu byť horúce, s teplotami dosahujúcimi takmer 30 stupňov Celzia, ale teploty môžu klesnúť i na 10 ˚C – rýchle zmeny počasia sú bežné po celý rok.

Z týchto dôvodov je veľmi dôležitá energetická koncepcia, ktorá hospodárne a spoľahlivo udržiava izbovú teplotu v príjemnom rozsahu, bez ohľadu na meniace sa klimatické podmienky. Použitie rozsiahleho presklenia preto vychádza z najvyšších izolačných štandardov z hľadiska komfortu obyvateľov a energetickej bilancie.

Blacklodge-Schueco-9-X.jpg

 Útulný kútik s výhľadom: bez energetických strát sa sezónna dynamika prírody stáva dekoratívnym obrazom (použitý je fasádny systém Schüco FW 50 + .SI)


 

Fasádne riešenie s certifikáciou pre pasívne domy Schüco FW 50+ .SI, použité v objekte Black Lodge, spĺňa náročné požiadavky tým, že kombinuje najnovšiu technológiu vysokoizolačných rámov s trojitým zasklením so špeciálnou úpravou Low-E. Celok zásadne znižuje tepelné straty v zime a zároveň chráni pred slnečným teplom v horúcich dňoch.

Napriek použitým materiálom, ktoré ponúkajú špičkové tepelnoizolačné vlastnosti, riešenia poskytli architektom neobmedzenú dizajnovú voľnosť. Najlepšie to potvrdzuje geometricky zložité presklenie fasády obývačky. Bezproblémovo sa spája so skladacím systémom Schüco ASS 70 FD (FD = folding door, v praxi sa nazývajú aj zhrňovačky), ktorý spĺňa tie najvyššie izolačné štandardy. Súčasne ponúka funkčnú flexibilitu a úsporu priestoru aj po otvorení (resp. poskladaní) dverí na terasu v teplejších dňoch.

Blacklodge-Schueco-10-X.jpg

 Svetelné kontrasty, materiály a farby: štíhle horizontálne a vertikálne usporiadané okná vyrezávajú otvory do čiernej drevenej škrupiny interiéru


 

Moderna sa prelína s tradíciou

Kým výrazný tvar budovy, poveternostným podmienkam odolávajúce oceľové opláštenie Corten s "hrdzavejúcou" patinou, hliníkové a sklenené prvky odzrkadľujú trendy v modernej architektúre, celok je prepojený s klasickejším systémom drevených rámov, ktoré sú pozostávajú z čierno lakovaných panelov zo smreku. Práve tie sa používajú pri tradičných typoch konštrukcií typických pre horské chaty v Nórsku.

Klimatický komfort budovy však dôsledne sleduje moderné požiadavky s elektrickým systémom podlahového vykurovania, elektrickými ohrievačmi v kúpeľniach a kachľami na drevo pre "prirodzené" vykurovanie a vytvorenie atmosféry. Počas teplejšieho obdobia optimalizuje vnútorné prostredie vzduchotechnika s tepelným čerpadlom.

Blacklodge-Schueco-11-X.jpg

Blacklodge-Schueco-12-X.jpg

 Interiér má klasickú konštrukciu – izolovaný systém drevených rámov, obložený lakovanými a prírodnými smrekovými panelmi


 

Základné informácie o projekte

 • Názov projektu a lokalita: Black Lodge, Ålesund (Nórsko)
 • Návrh: Invit Arkitekter, Ålesund
 • Systémový partner spoločnosti Schüco: Straumsheim Glass og Fasade, Straumgjerde
 • Drevené konštrukcie: Gingabygg, Ålesund
 • Celková obytná plocha: 165 m²
 • Návrh a realizácia: r. 2013-2015
 • Systémy Schüco požité v projekte:
  1. Fasáda / okná: Schüco FW 50+.SI
  2. Dvere: Schüco ADS 75.SI a Schüco ADS 75 HD.SI
  3. Skladací posuvný systém: Schüco ASS 70 FD

Dom-schema-6-X.jpg

 Situačný plán domu (po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne a dá sa zväčšiť)


 

Dom-schema-5-X.jpg

 Pôdorys budovy Black Lodge (po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne a dá sa zväčšiť)


 

Foto: Johan Holmquist
Autorské práva k snímkam: Invit Arkitekter, Ålesund

Podobné články