Bývanie na vidieku Slovákov láka. Kúpiť starý dom, či postaviť nový?

23.06.2016, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Bývať na vidieku Slovákov stále láka. Mnohí uvažujú o lokalite blízko mesta, kde pracujú, aby skĺbili bývanie na pokojnom mieste s možnosťou dochádzať do práce. Ako sa rozhodnúť a dobre si vybrať?

Rodinka z Bratislavy nemala v úmysle odísť z hlavného mesta. Uvažovala sprvu len o chate na vidieku, kam by chodievali oddýchnuť si a načerpať sily. "Podmienkou bola blízkosť hôr. Ako dieťa som chodieval k starej mame do Hodruše-Hámrov a odmala som cítil, že rovina ako stôl nie je pre mňa. Rozhodli sme sa teda, že si kúpime staršiu chatu či domček uprostred hôr," vraví domáci pán.

Chalupa-1-X.jpg

 Rodinný dom v Štiavnických vrchoch má takmer sto rokov. Takto vyzerá dnes...


 

Chalupa-2-X.jpg

 ...a v takomto zúboženom stave bol v marci 2003, keď sa začala rekonštrukcia


 

Pri hľadaní za rok pochodili pol Slovenska, od Tatier až po Záhorie. Mnohé domčeky boli pekné, no všade bolo niečo, čo sa im nepozdávalo. Raz trebárs potôčik pri chate, ktorý sa za prívalového dažďa mohol zmeniť na nebezpečnú riavu, inde zasa nedobrá príjazdová cesta. "Pri kúpe staršej nehnuteľnosti si treba všímať veľa vecí. Nestačí, ak dom pekne vyzerá a má povedzme aj záclony na oknách," pokračuje domáci pán.

Osobitnou kapitolou je cena. Je potrebné vopred rátať s tým, že bude nadsadená. Predošlí majitelia sa na chate či dome zväčša nadreli a vidia v ňom aj emocionálnu hodnotu, aká potenciálnemu kupcovi nič nehovorí.

"Veľký pozor si treba dať na špekulantov. Boli sme si napríklad pozrieť dom, ktorý sa nám naozaj páčil. Bol však až priveľmi pekný, a tak sme zavolali priateľa stavbára, aby objekt skontroloval odborným okom. Čo na tom, že v dome boli nové behúne, keď sama stavba sa takmer rozpadávala? Vysvitlo, že nejaká pani takto kupuje staré domy, namaľuje ich zvonku aj zvnútra, 'vyčančá' a čaká, kto sa dá nachytať," varuje domáci pán.

Kto hľadá, ten nájde a trpezlivému pomôže aj šťastie. "Našli sme napokon starý dedinský dom v Štavnických vrchoch. Vyzeral síce odpudivo, no bol zdravý, stál v krásnom prostredí a majiteľka zaň pýtala rozumný peniaz. "Dalo sa doň hneď nasťahovať, v izbách mal dokonca ešte navlečenú posteľnú bielizeň. Isteže, preverili sme si najskôr na katastri, ako to s ním je. Bol 'čistý', a tak sme tu," poznamenáva.

Dom pod lesom a s úžasným výhľadom do údolia dnes vyzerá ako z katalógu. Kto sa však práce nebojí, ten aj starú chalupu dokáže zmeniť na nepoznanie. Pravda, chce to čas. "Šťastie sme mali aj v tom, čo sme si prv neuvedomovali. Na susedov. Predsa len, my sme tu boli noví, prišelci. Mohli si pokojne myslieť, že tu začneme dajme tomu predávať erotické hračky. Od prvej chvíle sme si však s nimi sadli, prijali nás za svojich a akoby aj do rodiny, dom nám i postrážia, keď tu nie sme. No my prví sme museli ukázať, akí sme," dodáva domáci pán.

Chalupa-4-X.jpg

 Niet návštevy, čo by nevzdychala, aký je od domu krásny výhľad do údolia


 

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články