Dni drevostavieb 2016 už od zajtra, ukážu vyše 20 drevodomov

13.10.2016, Štefan Kuča | Rodinné domy

Dni drevostavieb 2016 budú šancou presvedčiť sa o výhodách stavby na báze dreva. Uskutočnia sa v piatok a sobotu, 14. a 15. októbra, akcie organizuje Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR.

Na celom území Slovenska bude záujemcom k dispozícii viac ako 20 stavieb, väčšinou rodinných domov, do ktorých sa budú môcť pozrieť. Zoznam niektorých referenčných stavieb je TU, podrobnosti o Dňoch drevostavieb 2016 možno nájsť na tomto odkaze.

V Senci a Ratkovciach, okr. Hlohovec, svoje drevodomy ukáže aj slovenská spoločnosť M-House, s.r.o. Pasívne a nízkoenergetické domy tejto firmy sa vyznačujú difúzne otvorenými konštrukciami, čiže "dýchajú". Navyše, vďaka svojej mernej tepelnej kapacite a izolačným vlastnostiam dokážu tieto konštrukcie zabezpečiť tepelnú pohodu v zimnom období aj počas letných horúčav.

M-House-1-X.jpg


Drevodomy v Senci a Ratkovciach

"Príďte sa aj vy na vlastné oči presvedčiť, čo všetko sa ukrýva pod obvodovým plášťom. Presvedčíte sa, že naše stavby naozaj nepredstavujú iba OSB dosku a polystyrén, ale kvalitné a prírodné materiály z drevovlákna a konopných izolácií. Počas dvoch dní budú pre odbornú i laickú verejnosť sprístupnené naše dve vzorové stavby," hovorí Petra Jakubová z firmy M-House.

Prvým objektom je dvojposchodový rodinný Drevodom Senec s plochou strechou v energetickej triede A1, určený pre štvorčlennú rodinu. Dom je navrhnutý veľmi jednoducho a zároveň funkčne, v súlade so zásadami Feng šuej. Na prvý pohľad jednoduchý tvar domu je ozvláštnený konštrukciou pergoly a farebným členením fasády.

Druhý je Drevodom Ratkovce – obdĺžnikový bungalov so sedlovou strechou, ktorý je ukážkou moderného stvárnenia tradičného vidieckeho štýlu. Pôdorysné rozmery sú rozšírené o veľkorysé prestrešenie parkovacieho státia. Hoci stavba ešte nie je dokončená, pôsobí majestátne a vďaka sedlovej streche zapadne do vidieckeho prostredia. Jedinečnosť tejto stavby zdôrazňuje použitie CLT panelov v interiéri.

Obe stavby budú sprístupnené v piatok od 13.00 do 18.00 h a v sobotu od 9.00 do 15.30 h.

M-House-Ratkovce-1-X.jpg

M-House-Ratkovce-2-X.jpg

 Drevodom Ratkovce: horná snímka zachytáva jeho výstavbu, dole je vizualizácia domu po dokončení


 

M-House-Senec-1-X.jpg

M-House-Senec-2-X.jpg

 Drevodom Senec: horná snímka zachytáva výstavbu, dole je vizualizácia domu po dokončení


 

Treba prelomiť nedôveru

Na rozdiel od vyspelých krajín na Slovensku ešte pretrváva nedôvera a najmä neinformovanosť o domoch z dreva, tvrdí P. Jakubová. Laická verejnosť si často myslí, že drevostavby sú charakterizované polystyrénom a OSB doskami.

"V prípade difúzne otvorených stavieb od M-House to však nie je pravda. Obvodové konštrukcie pozostávajú z rámovej konštrukcie KVH alebo panelov z krížom lepeného dreva CLT (Cross Laminated Timber). Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie. Nepoužívame polystyrén ani minerálnu vlnu, ale drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombinujeme plošné materiály s hlinenými prvkami, ako sú omietky a nepálené tehly. Krokom do budúcnosti sú naše stavby z CLT panelov. Panely sú spojené minimálne z troch vrstiev k sebe lepených, priečne ukladaných hranolov, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a statickú únosnosť v oboch smeroch a dovoľuje realizáciu aj náročnejších tvarov a konštrukcií," vysvetľuje P. Jakubová.

Tabulka-X.jpg


Kvalitné a zdravé bývanie

Stavby z celoplošných lepených panelov sú kvalitným a zdravým bývaním, pretože masívne drevo absorbuje zo vzduchu v obytných miestnostiach nadbytočnú vlhkosť. Neskôr, keď je vzduch suchší, vlhkosť sa opäť uvoľňuje, čo zabezpečuje optimálnu klímu vnútorného prostredia. Takýto dom pri správnom návrhu difúzne otvoreného zloženia stien s vhodným izolačným materiálom dokáže dýchať. Vďaka svojej mernej tepelnej kapacite a izolačným vlastnostiam dokážu tieto konštrukcie zabezpečiť tepelnú pohodu v zime aj počas letných horúčav. Drevovláknité izolácie v lete bránia nadmernému prehriatiu budovy.

Firma M-House využíva výhradne difúzne otvorený systém omietok s pridaním karbónových vlákien. Tieto omietky sa vyznačujú vysokou pevnosťou a životnosťou. Spoločnosť nepoužíva radiátorové, ale podlahové vykurovanie v kombinácii s tepelnými čerpadlami. Rodinné domy sú zároveň vybavené aktívnym alebo pasívnym systémom chladenia v letných mesiacoch. Okrem iného je podlahové vykurovanie vhodné aj pre alergikov, pretože sa pri tomto type vyhrievania nevíri prach. Prírodné materiály s vysokou životnosťou vzhľadom na kvalitu a väčšiu objemovú hmotnosť, na ktorú sa používa väčšie množstvo materiálu, majú aj vyššiu cenu.

Foto a vizualizácie: M-House

Podobné články