Dni drevostavieb 2017: dnes a zajtra si možno pozrieť 16 domov

06.10.2017, Štefan Kuča | Rodinné domy

Pod záštitou Zväzu spracovateľov dreva SR sa dnes a zajtra konajú na Slovensku Dni drevostavieb 2017. Jednu zo zaujímavých realizácií si možno pozrieť v Ratkovciach, okr. Hlohovec.

Na celom území Slovenska budú 6. a 7. októbra t.r. k dispozícii takmer dve desiatky stavieb, zväčša obývaných rodinných domov, kam sa budú môcť záujemcovia pozrieť. Zoznam vybratých referenčných stavieb nájdete TU.

Drevodom-Zilina-1-X.jpg

"V Ratkovciach uvidíte realizáciu difúzne otvorenej drevostavby so sedlovou strechou ako ideálny príklad modernej úpravy tradičného štýlu. Ide o kombináciu rámovej konštrukcie a pohľadových CLT panelov použitých v interiéri. Pasívne stavby našej firmy sa vyznačujú difúzne otvorenými konštrukciami, čiže 'dýchajú'. Navyše, v zime dobre akumulujú teplo a v lete bránia prehriatiu budovy. Dom v Ratkovciach má v obývacej izbe vyvýšený strop a priznané strešné krokvy (trámy), ktoré vytvárajú vzdušnejší a priestrannejší priestor. Rodinný dom má štyri obytné izby a úžitkovú plochu zhruba 145 m². Na stavbe dnes a zajtra budú pracovníci firmy M-House, aby odpovedali na otázky o výstavbe, konštrukciách a použitých materiáloch," hovorí Petra Jakubová zo spoločnosti M-House, s.r.o., ktorá dom v Ratkovciach postavila.

Drevostavby-Ratkovce-1-X.jpg

 Drevodom v Ratkovciach


 

Stavba je momentálne v štádiu dokončovania interiéru na kľúč. K dispozícii však budú aj panely, aby klienti videli, čo je "pod povrchom" zabudované v stene. V objekte je postavená aj hlinená pec, ktorá sa v kombinácii s tepelným čerpadlom postará o pohodu počas zimných mesiacov. Pec má atypický tvar a vybudovaná bola priamo na mieste. Jej súčasťou sú aj miesta na oddych či sedenie.

Drevostavby-Ratkovce-2-X.jpg

Drevostavby-Ratkovce-3-X.jpg

Drevostavby-Ratkovce-4-X.jpg

M-House-Ratkovce-1-X.jpg

 Drevodom v Ratkovciach zvonku, vnútri a počas výstavby


 

"Moderný drevodom v Ratkovciach je doplnený prvkami tradičnej architektúry, akými sú sedlová strecha či terasa pozdĺž budovy vytvárajúca gánok. Pôdorysné rozmery sú rozšírené o veľkorysé prestrešenie parkovacieho státia. Stavba vďaka sedlovej streche zapadne do vidieckeho prostredia. Pri realizácii bola použitá technológia stavby z rámovej konštrukcie, ako aj konštrukcie z CLT panelov. Práve použitie CLT panelov v interiéri zdôrazňuje osobitosť tejto stavby. CLT panel je masívny drevený prvok, ktorý slúži ako nosná zložka, ale zároveň je aj estetickou pohľadovou vrstvou v interiéri, kde drevo zostáva priznané," objasňuje P. Jakubová.

Tabulka-X.jpg

Stavby firmy M-House nepredstavujú len OSB dosku a polystyrén, ale aj kvalitné prírodné materiály z drevovlákna a konopných izolácii. Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie. Nepoužívajú polystyrén ani minerálnu vlnu, ale drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombináciu plošných materiálov s hlinenými prvkami, napríklad omietkami. Možno hovoriť o ekologickom bývaní, vzhľadom na použitie konštrukcií z výhradne prírodných materiálov. Nielen kvalitné ekologické materiály, ale i celý konštrukčný systém (stien, stropov, striech atď.) prešiel certifikáciou od Technického a skúšobného ústavu stavebného. Certifikát zaručuje kvalitu vyhotovenia celého systému od interiéru po exteriér.

Foto: M-House, Drevodom Žilina

Podobné články

 • Od roku 2021 sa rodinné domy môžu stavať len v energetickej triede A0

  Domy-nulove-10-X.jpg

  Plánujete výstavbu nového rodinného domu? Nezabudnite si naštudovať zmeny, ktoré sa chystajú. Od roku 2021 sa musia stavať domy v energetickej triede A0. Vyššia investícia do kvalitných materiálov a moderných technológií sa vám však vráti v podobe ušetrených peňazí. Navyše budete mať ekologický dom s vyššou hodnotou.

 • Funkcionalistickú vilu v Brandýse si majiteľ postavil svojpomocne

  Brandys-vila-8-X.jpg

  Veľkorysá a moderná rodinná vila v českom Brandýse leží na okraji záhradkárskej kolónie. V tichu a zeleni, s výhľadom na Labe. Jej majiteľ môže byť na seba hrdý: postavil už dva domy, má dvoch synov a stromov už zasadil tiež dosť.

 • Architekt navrhol rodinný dom pre ďalšiu generáciu svojich klientov

  Rodinny-dom-Borek-8-X.jpg

  Pri plánovaní domu je dobré mať referenciu na architekta, poznať jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v obci Borek pri Českých Budějoviciach mal tú najlepšiu referenciu, vlastnú skúsenosť – vyrástol v dome, ktorý rodičom navrhol ten istý architekt.

 • Komín je základom bezpečnosti domu, šťastie vás neochráni

  Leier-komin-4-X.jpg

  Kominára ľudia oddávna považujú za symbol šťastia. Súvisí to s jeho prácou, ktorá súvisí s ohňom, dymom a so sadzami. Práve tie boli považované za magické až očistné symboly, ktoré vraj odpudzovali zlo. Pri stavaní vysnívaného domova a najmä pri výbere správneho komína sa dnes musíme spoliehať aj na niečo iné ako šťastie.

 • Ekologické drevostavby sú medzi Slovákmi čoraz žiadanejšie

  Drevodom-Wittner-3-X.jpg

  Zrušenie hypoték pre mladých a komplikované podmienky na získanie hypotekárneho úveru nemajú výrazný vplyv na dopyt po nových nehnuteľnostiach. Do hry v tomto prípade vstupujú aj ďalšie faktory.

 • Drevodom si rodinka sama zateplila expandovaným polystyrénom

  Drevodom-2-X.jpg

  Na začiatku bolo rozhodnutie postaviť dom podľa vlastných predstáv a zmestiť sa do rozpočtu. Sen o ideálnom bývaní splnila mladej rodine montovaná drevostavba, netradične celá zateplená s využitím expandovaného polystyrénu.