Dni drevostavieb 2017: dnes a zajtra si možno pozrieť 16 domov

06.10.2017, Štefan Kuča | Rodinné domy

Pod záštitou Zväzu spracovateľov dreva SR sa dnes a zajtra konajú na Slovensku Dni drevostavieb 2017. Jednu zo zaujímavých realizácií si možno pozrieť v Ratkovciach, okr. Hlohovec.

Na celom území Slovenska budú 6. a 7. októbra t.r. k dispozícii takmer dve desiatky stavieb, zväčša obývaných rodinných domov, kam sa budú môcť záujemcovia pozrieť. Zoznam vybratých referenčných stavieb nájdete TU.

Drevodom-Zilina-1-X.jpg

"V Ratkovciach uvidíte realizáciu difúzne otvorenej drevostavby so sedlovou strechou ako ideálny príklad modernej úpravy tradičného štýlu. Ide o kombináciu rámovej konštrukcie a pohľadových CLT panelov použitých v interiéri. Pasívne stavby našej firmy sa vyznačujú difúzne otvorenými konštrukciami, čiže 'dýchajú'. Navyše, v zime dobre akumulujú teplo a v lete bránia prehriatiu budovy. Dom v Ratkovciach má v obývacej izbe vyvýšený strop a priznané strešné krokvy (trámy), ktoré vytvárajú vzdušnejší a priestrannejší priestor. Rodinný dom má štyri obytné izby a úžitkovú plochu zhruba 145 m². Na stavbe dnes a zajtra budú pracovníci firmy M-House, aby odpovedali na otázky o výstavbe, konštrukciách a použitých materiáloch," hovorí Petra Jakubová zo spoločnosti M-House, s.r.o., ktorá dom v Ratkovciach postavila.

Drevostavby-Ratkovce-1-X.jpg

 Drevodom v Ratkovciach


 

Stavba je momentálne v štádiu dokončovania interiéru na kľúč. K dispozícii však budú aj panely, aby klienti videli, čo je "pod povrchom" zabudované v stene. V objekte je postavená aj hlinená pec, ktorá sa v kombinácii s tepelným čerpadlom postará o pohodu počas zimných mesiacov. Pec má atypický tvar a vybudovaná bola priamo na mieste. Jej súčasťou sú aj miesta na oddych či sedenie.

Drevostavby-Ratkovce-2-X.jpg

Drevostavby-Ratkovce-3-X.jpg

Drevostavby-Ratkovce-4-X.jpg

M-House-Ratkovce-1-X.jpg

 Drevodom v Ratkovciach zvonku, vnútri a počas výstavby


 

"Moderný drevodom v Ratkovciach je doplnený prvkami tradičnej architektúry, akými sú sedlová strecha či terasa pozdĺž budovy vytvárajúca gánok. Pôdorysné rozmery sú rozšírené o veľkorysé prestrešenie parkovacieho státia. Stavba vďaka sedlovej streche zapadne do vidieckeho prostredia. Pri realizácii bola použitá technológia stavby z rámovej konštrukcie, ako aj konštrukcie z CLT panelov. Práve použitie CLT panelov v interiéri zdôrazňuje osobitosť tejto stavby. CLT panel je masívny drevený prvok, ktorý slúži ako nosná zložka, ale zároveň je aj estetickou pohľadovou vrstvou v interiéri, kde drevo zostáva priznané," objasňuje P. Jakubová.

Tabulka-X.jpg

Stavby firmy M-House nepredstavujú len OSB dosku a polystyrén, ale aj kvalitné prírodné materiály z drevovlákna a konopných izolácii. Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie. Nepoužívajú polystyrén ani minerálnu vlnu, ale drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombináciu plošných materiálov s hlinenými prvkami, napríklad omietkami. Možno hovoriť o ekologickom bývaní, vzhľadom na použitie konštrukcií z výhradne prírodných materiálov. Nielen kvalitné ekologické materiály, ale i celý konštrukčný systém (stien, stropov, striech atď.) prešiel certifikáciou od Technického a skúšobného ústavu stavebného. Certifikát zaručuje kvalitu vyhotovenia celého systému od interiéru po exteriér.

Foto: M-House, Drevodom Žilina

Podobné články