Dom a chalupa po zime: čo by ste mali skontrolovať predovšetkým

26.04.2017, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Ak ste ešte neurobili detailnú prehliadku svojho domu či chalupy po zime, je najvyšší čas to spraviť. Mrazivé počasie, haldy snehu, striedanie chladných a teplých dní, to všetko môže stav domu poznačiť.

Kontrolu domu začneme zvonku. Ak máte sedlovú strechu, na prvý pohľad vidíte, v akom stave je krytina a či sú všetky škridly na svojom mieste. Poobzerajte si vonkajšie múry a rohy, či sa niekde neobjavila čudná puklina a či steny odspodu nevlhnú. Stáva sa, že v blízkosti budovy alebo dokonca pod ňou sa môže zmeniť prúdenie spodnej vody. Na svedomí to môžu mať rozmanité okolnosti, stavebný ruch či výkopové práce v okolí objektu, no nezriedka aj tečúce vodovodné alebo kanalizačné potrubie uložené v zemi.

Chalupa-v-zime-Milan-Hladik-1-X.jpg


Opravy netreba odkladať

Ak objavíte čosi, čo sa vám nezdá, treba, pravdaže, okamžite konať. Lebo postupne sa deštrukcia alebo prípadná porucha bude zhoršovať. Skontrolujte aj dlažbu či chodníky na svojom pozemku, ak ich máte. Drobné poškodenia sa dajú poľahky opraviť, ale netreba to odkladať.

Je možné, že na jeseň ste sa už nestihli pozrieť na odkvapy a rímsy. Určite ich preverte teraz, očistite a zbavte lístia a nečistôt, ktoré tam určite sú. Oceníte to, keď vám za dažďa bude voda dobre odtekať.


Voda, ak neposlúcha, je potvora

Jednou z namáhanejších častí domu je strecha. A je jedno, či je sedlová alebo plochá. Skontrolujte ju osobitne starostlivo. Hydroizoláciu strechy môžete vykonať aj preventívne. Voda, keď sa tlačí tam, kam nemá, je potvora.

Ak je objekt obývaný celoročne a aj počas zimy sa vykuruje, konštrukcia budovy nie je taká namáhaná. No v prípade, že dom využívate ako chalupu na používanie od jari do jesene a pred koncom roku ho "zazimujete", je to iné. Ak máte nainštalované plastové okná, treba ich preveriť a ošetriť.

Pre majiteľa, ktorý o nových plastových oknách na chalupe zatiaľ iba uvažuje, máme radu: použite radšej okná drevené. Ak sa v dome počas zimy nekúri, striedanie mrazu a letných horúčav nerobí plastu dobre a vylúčiť sa nedajú jeho deformácie.


Potuchlina v chalupe

Prvé, čo chalupár po zime na dome urobí, je to, že pustí odstavenú vodu. Ak ju odstavil tak, ako sa to má, všetko by malo byť v poriadku. No predsa len treba skontrolovať armatúry, či pred zimou nezabudol niektorú batériu nechať otvorenú. Stať sa môže všeličo a zamrznutá voda v potrubí vie narobiť galibu. Najhorším scenárom je, ak treba nájsť poškodené miesto, sekať do stien a rúrky opraviť. Vrátiť obklady do kúpeľne je už potom to najpríjemnejšie.

Staršie dedinské domy mávajú občas nepríjemnú vlastnosť, že cítiť v nich potuchlinu. Neodstráni to ani pravidelné a časté vetranie. Príčinou môže byť stará maľovka na stenách a najčastejšie drevené stropy, najmä ak sú ešte pôvodné. Riešením je renovácia strechy, povaly a stropnej konštrukcie, lebo osviežovače vzduchu pomôžu len na chvíľu.


Zima vždy vystaví účet

Zima, nech je akákoľvek, vždy preverí stav domu a majiteľovi zvykne "vystaviť účet" za to, ako sa oň stará počas roku. Ide často o drobnosti, aké nevyžadujú žiadne špeciálne zručnosti. Trebárs spomínané vyčistenie odkvapov. Jediné, čo na to treba, je rebrík a nezabudnúť to spraviť. Ak voda v rímsach nemá zo strechy kadiaľ odtekať, cestičku si nájde. Aj so škodami, čo pritom môže narobiť.

Je to iné ako v bytovke, kde raz do roka príde vlastníkovi ročné vyúčtovanie nájomneho a je to vlastne vybavené. Žiť v rodinnom dome či mať chalupu je síce príjemné, ale za komfortom bývania je potreba sa o nehnuteľnosť dobre a pravidelne starať. Je to však zároveň relax, aký sa majiteľovi s úrokmi vráti.

Foto: Milan Hladík

Podobné články