Domček, čo ponúka nové zážitky, utešený výhľad a hru svetla
Malý dom v tichej uličke prímestskej časti hlavného mesta sa vymyká klasickému projektu rodinného príbytku. Dom šitý na mieru priniesol jeho majiteľke nový pocit zo života prepojeného s prírodou.
Domov plný emócií a zážitkov tu tvoria posedenia na gánku a v záhrade, presklený štít budovy, hra svetla a tieňa z vertikálnych a zo strešných okien.
Väčšina ľudí sa rozhodne stavať dom, keď sa im rozrastá rodina a deti potrebujú väčší priestor a výbeh. To však nie je príbeh pani Ivety. Nápad postaviť dom sa rodil postupne. Keď jej dcéra vyletela z hniezda, častejšie spomínala na svoje detstvo v rodinnom dome so záhradou.
"Som človek, ktorý rád trávi čas vonku. Bývanie v paneláku pôsobilo na mňa čoraz viac stiesnene. Chcela som mať doma pocit ako na dovolenke od jari až do jesene," približuje majiteľka domu myšlienku presťahovať sa z bytovky v Bratislave do pokojnejšej mestskej časti Čunovo.
• Veľkorysé presklenie severnej štítovej steny maximálne prepája život v interiéri so zmenami v exteriéri. Funkciu nárazovej zóny medzi exteriérom a interiérom výborne plní gánok po celej dĺžke domu.
Ocenený projekt čerpá z ľudovej architektúry
Pani Iveta chcela menší, nie príliš drahý trojizbový dom. V princípe pre jednu osobu, ale s určitou flexibilitou, aby tu mohla dlhšie bývať aj dcéra s priateľom, keď prichádzajú na niekoľko mesiacov zo zahraničia. Dom však nemal byť nudný, mal priniesť nejaký nápad, vtip.
"Chcela som malý dom, gánok, komoru a výhľad od pracovného stola. A čo najmenej zbytočností, ktoré by bolo treba ošetrovať, udržiavať a financovať. Všetko sa mi splnilo," hovorí pani domu.
Pani Iveta najprv uvažovala o katalógovom projekte malého domu. Dcéra ju však presvedčila, nech skúsi osloviť aj architekta. Tak vznikla spolupráca s architektom Petrom Jurkovičom, ktorý jej ponúkol lepší projekt za stanovený rozpočet. Náklady na stavbu dosiahli celkovo 85-tisíc eur. O dobrom rozhodnutí investorky svedčí aj cena za architektúru CE.ZA.AR. 2014, ktorú získal projekt v kategórii Rodinné domy.
"Dom je šitý na mieru konkrétnemu človeku. Navrhli sme súčasný vidiecky domček, ktorý čerpá z ľudovej architektúry. Má sedlovú strechu, gánok, farebné bodové okná. Tradičnú trojpriestorovú schému izba - pitvor - komora sme zamenili za izba - vstup/hygiena - obývačka," vysvetľuje základný koncept domu P. Jurkovič.
• Architekti zo štúdia JRKVC navrhli domček, ktorý čerpá z vidieckej architektúry a zároveň je súčasný a moderný
Presvetlený domov s pozitívnou energiou
Príjemnú atmosféru a pozitívnu náladu v dome podčiarkuje prílev denného svetla, ktoré je rovnomerne rozložené v každej miestnosti. Osvetlenie dennej časti domu zabezpečuje veľkorysé presklenie severnej štítovej steny.
"Nadchol ma nápad otvoreného priestoru a preskleného priečelia. Z obývačky aj z galérie môžem sledovať, ako sa príroda mení počas štyroch ročných období," opisuje náladu v obývacom priestore pani Iveta.
• Strešné okno Velux v pracovni na galérii presvetľuje priestor do hĺbky. Na pracovný stôl dopadá kvalitné denné svetlo, ktoré má pozitívny vplyv na sústredenie pri práci a psychickú pohodu človeka.
Hra svetla a tieňa prináša estetický zážitok
Rovnomerné presvetlenie interiéru zabezpečujú fasádne a strešné okná. Sú cielene umiestnené po obvode domu tak, aby počas dňa aspoň jedno okno prepúšťalo slnečné lúče do interiéru. Dopad lúčov z okien umiestnených na východe, juhu a západe kopíruje putovanie slnka po oblohe a v rozličných častiach dňa vytvárajú obrazce na steny.
"Hra svetla a tieňa mi prináša každý deň malý estetický zážitok. Architekt veľmi dobre pracoval najmä s uhlom, pod ktorým dopadajú slnečné lúče v lete a v zime," poznamenáva majiteľka domu. Okná sú umiestnené tak, aby boli v lete prirodzene tienené verandou a od jesene do jari, naopak, cez ne priamo prenikajú lúče nízko putujúceho slnka.
• Jednoducho zariadený interiér oživujú farebné fasádne okná
Strešné okná dotvárajú atmosféru pod strechou
O dostatok denného svetla v interiéri sa starajú aj dve strešné okná Velux. Strešné okno v pracovni na galérii presvetľuje priestor do hĺbky. Na pracovný stôl dopadá kvalitné denné svetlo, ktoré má pozitívny vplyv na sústredenie pri práci i psychickú pohodu človeka. Druhé biele, bezúdržbové strešné okno v kúpeľni výborne plní aj funkciu efektívneho vetrania a rýchleho odvádzania vlhkého vzduchu.
"Strešné okná sú umiestnené presne tam, kam je potrebné priviesť denné svetlo zhora a kde treba rýchlo vyvetrať. Zároveň poskytujú nádherný výhľad v noci na nebo plné hviezd," pochvaľuje si pani Iveta.
• Hra svetla a tieňa prináša v interiéri estetický zážitok. Dopad lúčov zo strešného okna nad galériou vytvára rozmanité obrazce na stene oproti.
Priestory domu ponúkajú rozličné nálady
Nový dom maximálne spĺňa individuálne potreby investorky a ponúka priestor na kreativitu, prácu, relax i meditáciu. "Je to zážitkový dom. Aj keby som sa tri dni nepohla von, v štyroch rôznych priestoroch ponúka štyri rôzne nálady," opisuje atmosféru domu jeho majiteľka.
Dolná spálňa ponúka pocit bezpečnej nory, kde spontánne zalieza na spánok aj psík Gimli. Podkrovná izba prináša atmosféru chatky v preslnenej podkrovnej izbe. V pracovni na galérii sa dá potešiť veľkolepému výhľadu cez presklenú stenu. Konečnú pomyselnú bodku za náladami v dome uzatvára hlavný obývací priestor, ktorý opticky zväčšuje otvorený strop a prepojenie s exteriérom cez sklenú stenu.
• Biele bezúdržbové strešné okno v kúpeľni výborne plní aj funkciu efektívneho vetrania a rýchleho odvádzania vlhkého vzduchu
Gánok rozširuje obytný priestor do exteriéru
Funkciu nárazovej zóny medzi exteriérom a interiérom výborne plní gánok po celej dĺžke domu. Budova tak získava ďalší vzácny priestor použiteľný aj počas nepriazne počasia. Prináša nové zážitky a čarovnú atmosféru, jednoducho pohodu života na vidieku.
"V lete sme na gánku ťukali do laptopov, sušili bielizeň a plavky, pili kávu, jedli melóny, kúpali psíka v bazéniku, cvičili jogu. Sedeli sme v suchu, keď meter od nás pršalo," opisuje zážitky majiteľka domu. Vidiecky život vonku umocňuje aj blízke jazero, ktoré je od domu na bicykli len na skok. Pani Ivete sa tak splnil sen o bývaní, ktorý kopíruje jej životný štýl a potreby.
• Pani Iveta môže z obývačky a galérie sledovať, ako sa príroda mení počas štyroch ročných období
O projekte IST – Rodinný dom
- Autori projektu: Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Števo Polakovič
- Lokalita: Bratislava-Čunovo
- Realizácia: rok 2013
- Úžitková plocha: 85 m²
- Pozemok: 480 m²
- Rozpočet stavby: 85 tis. eur
Foto: Peter Jurkovič