Funkcionalistickú vilu v Brandýse si majiteľ postavil svojpomocne

17.08.2020, Silvia Biňovská | Rodinné domy

Veľkorysá a moderná rodinná vila v českom Brandýse leží na okraji záhradkárskej kolónie. V tichu a zeleni, s výhľadom na Labe. Jej majiteľ môže byť na seba hrdý: postavil už dva domy, má dvoch synov a stromov už zasadil tiež dosť.

K výberu miesta Tomáš Dvořák, vlastník domu a rodák z Varnsdorfu na severe Čiech, hovorí: "S budúcou manželkou som sa stretol počas štúdia na vysokej škole v Ostrave, potom sme sa presťahovali do Prahy. Veľmi skoro sme však zistili, že v Prahe sa nám až tak nepáči a začali sme hľadať nejaké menšie mesto v okolí. Už-už sme boli rozhodnutí pre Roztoky, ale napokon sme ešte skúsili posledný inzerát tu v Brandýse nad Labem. A toto miesto úplne zmenilo naše plány."

Brandys-vila-1-X.jpg

 Dom navrhnutý architektom Radomírom Grafkom z ateliéru RG architects studio pripomína slávne obdobie českého funkcionalizmu


 

Profily Eforte boli dobrou voľbou

Pôvodne T. Dvořák pracoval v distribučnom oddelení veľkého vydavateľstva, potom ho otec prehovoril, aby vstúpil do rodinnej firmy Samat. Musel tak úplne zmeniť svoj odbor, hoci obchod je stále základom jeho práce. Rodinná vila však nebola zadarmo.

Brandys-vila-2-X.jpg

 Rodinná vila je priestranná, v žiadnej miestnosti sa človek necíti stiesnene


 

Každý deň po práci si obliekol montérky a išiel na stavbu, kde mu pomáhalo zopár murárov. To trvalo vyše roka. Všetko si Dvořákovci dokázali urobiť sami (vrátane zasieťovania pozemku), bez stavebnej firmy. Len veľkoformátové okná Eforte od spoločnosti Deceuninck a všetko vnútorné aj vonkajšie tienenie im inštaloval vlastný podnik, ktorý sa venuje výrobe a inštalácii okien, dverí a zimných záhrad.

"Profily Eforte sú pre nízkoenergetické a pasívne stavby dobrou voľbou, koeficient tepelnej priestupnosti celým oknom pri použití trojskla je okolo Uw = 0,71-0,73 W/m².K. Bežná tehlová stena má pritom U = 0,25 W/m².K. Z toho možno vidieť, že tepelné straty takýchto kvalitných okien nie sú nijako dramatické," vysvetľuje Petr Sýs, technický a produktový manažér v Deceunincku.

Brandys-vila-3-X.jpg

 Trendom sú dnes veľkoformátové okná a zdvižno-posuvné dvere, takzvané HS portály. Presne tie použil vo svojom dome aj majiteľ.


 

Obišli sa bez dotácií

Dom je postavený podľa návrhu architekta Radomíra Grafka z ateliéru RG architects studio. Tepelné čerpadlo, podlahové vykurovanie, zateplenie aj okná by parametre pre pasívnu stavbu spĺňali, ale o žiadne dotácie majitelia nežiadali. Všetko majú na elektrinu, pretože na pozemku nie je zavedený plyn. Ročne za ňu platia okolo 2-tisíc eur, čo pri zastavanej ploche objektu 277 m² a vykurovaní bazéna nie je vonkoncom závratná suma.

Brandys-vila-4-X.jpg

 Dom má niekoľko samostatných krídel, ktoré sa spájajú pri rodinnom krbe


 

Je to už druhý dom, ktorý T. Dvořák postavil. Napriek tomu sebakriticky vidí aj svoje chyby: "Problémy sú napríklad s izoláciou okolo odkvapových zvodov, ktoré sú kvôli vzhľadu domu zasekané do stien. Ďalším problémom je tienenie. Predokenné žalúzie alebo rolety mali byť na všetkých oknách. Zbytočne som šetril, teraz sa nám to vracia." Na prvých ôsmich až desiatich domoch sa človek vraj len učí.

"Vonkajšie žalúzie by mali byť najmä na všetkých západných a južných oknách. Oceníte ich predovšetkým cez leto, keďže sú dva- až trikrát účinnejšie ako vnútorné tienenie a dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C. Naklonenie lamiel umožňuje tieniť a vetrať zároveň. Naviac ušetríte na nákladoch za klimatizáciu, pričom ich vplyv na životné prostredie je obrovský," poznamenáva Filip Šimara zo spoločnosti Climax.

Brandys-vila-5-X.jpg

 Dominantou budovy je veľká obývačka a kuchyňa na prízemí s celkovou plochou 72 m²


 

Dom pre rodinu

Dispozícia domu je 6+kk. Na prízemí nájdete veľkú obývačku a kuchyňu s celkovou výmerou 72 m². Oba priestory oddeľuje obojstranne presklený krb. Ďalej je tu útulná izba pre hostí a tiež manželská spálňa s kúpeľňou.

Priestranné zádverie i chodba navodzujú pocit vzdušnosti. V tomto dome sa v žiadnej miestnosti necítite stiesnene. Na poschodí má domáci pán k dispozícii pracovňu so strategickým výhľadom na vstupnú bránu do záhrady. Nechýba ďalšia kúpeľňa a "detské" izby, ktoré obývajú synovia vo veku 15 a 18 rokov.

Brandys-vila-6-X.jpg

 Súčasťou domu je záhrada so zapusteným bazénom, ktorý má pieskovú filtráciu a protiprúd


 

Budova má vlastne niekoľko samostatných krídel, ktoré sa spájajú pri rodinnom krbe. Jedno z nich ešte len čaká dostavanie na letnú kuchyňu. Lákavé je tiež átrium "zastrešené" bohatou vistériou, ktorá počas leta poskytuje vzácny tieň. V záhrade sa našlo aj miesto pre zapustený bazén s pieskovou filtráciou a protiprúdom.

Brandys-vila-7-X.jpg

 Terasa je z troch strán chránená pred vetrom


 

T. Dvořák je so svojím domovom spokojný. Je rád, že sa pri oknách držal súčasných trendov a neplatí pre ne porekadlo o kováčovej kobyle, ktorá chodí bosá. "Ľudia začali dbať na kvalitu a vzhľad okien. Trendom sú dnes veľkoformátové okná, zdvižno-posuvné dvere, takzvané HS portály, s čím ide ruka v ruke aj predokenné tienenie. Trendom podliehajú aj materiály. Kým dopyt po hliníkových oknách dlhodobo rastie, plast máva výkyvy," vysvetľuje majiteľ domu.

Zároveň oceňuje prácu majstrov, ktorí mu okna osádzali. "Nie každý si uvedomuje, že montovať okná je pekne ťažká práca. A najmä dnes, so všetkými trojsklami a veľkoformátovými oknami, kde každý kus váži desiatky kilogramov. Niet divu, že tu kvalifikovaní ľudia stále chýbajú," dodáva.

Foto: Martin Vejrosta, Deceuninck

Podobné články