Komfortný a nízkoenergetický dom pri lese: rodinke sa splnil sen
Mladá rodina si za rok postavila v Košiciach moderný dom, ktorý berie ohľad na energetické úspory aj vysokú kvalitu bývania. Denné svetlo a čerstvý vzduch v miestnostiach patrili medzi ich základné požiadavky.
Keď začalo byť rozrastajúcej sa rodine v mestskom byte pritesno, začali sa obzerať po pozemku s dobrou dostupnosťou do centra Košíc. V mestskej časti Pereš kúpili jednu z dvoch posledných parciel, za jediný rok na nej vyrástol moderný rodinný dom. Pozemok susediaci s lesom ponúka viac súkromia, intenzívny je najmä kontakt s prírodou.
• Z ulice nenápadný dom ukrýva všetko potrebné na pohodlný život mladej rodiny
Dom si postavil vlastnoručne
Z ulice nenápadný objekt s fasádnym obkladom z termodreva ukrýva všetko potrebné pre pohodlný život mladej rodiny. Pri plánovaní kládol majiteľ dôraz na úsporu energií, ako aj na vysoký komfort bývania bez náročnej údržby.
• Terasa je prepojená s obývačkou a kuchyňou
Vo finálnej fáze tvorby projektu uprednostnili vlastníci súčasný architektonický trend, ktorý preferuje ploché strechy. "Pôvodne sme mali navrhnutý dvojpodlažný dom so šikmou strechou. Návštevy u známych nás od toho odradili. Človek si chodenie po schodoch uvedomí, až keď to robí veľmi často alebo premýšľa o správnych riešeniach pre ideálne bývanie. O prízemnom dome rozhodol aj fakt, že máme malé deti," vysvetľuje majiteľ.
Domáci pán využil svoje dlhoročné skúsenosti v stavebníctve nielen pri projektovaní domu, ale aj pri jeho stavaní, na ktoré sa podujal sám, s pomocou dvoch šikovných murárov.
• Dosiahnuť nízke prevádzkové náklady sa podarilo aj vďaka inštalácii najmodernejších technológií
Snaha o minimálne prevádzkové náklady
Mimoriadnu pozornosť venovali tepelnoizolačným vlastnostiam stavby. Majiteľ vidí v nízkej energetickej náročnosti domu potenciál z hľadiska budúceho vývoja cien energií. Obálku budovy tvoria obvodové múry z pórobetónového muriva Ytong s hrúbkou 30 centimetrov so zateplením z expandovaného polystyrénu (EPS) s hrúbkou 25 cm. Zloženie obvodovej steny dopĺňa klasická omietka.
Na fasáde sú hliníkové okná s izolačným trojsklom, ktoré pomáhajú maximalizovať solárne zisky. Základy domu sú položené na penovom skle, strecha je tepelne izolovaná 50 cm hrubou vrstvou EPS.
Dosiahnuť nízke prevádzkové náklady sa podarilo aj vďaka inštalácii najmodernejších technológií vrátane rekuperácie a solárnych panelov na ohrev teplej vody. "Na získanie energetického certifikátu budovy v kategórii A nám chýbala inštalácia tepelného čerpadla. Verím však, že prevádzkové náklady sa budú dlhodobo držať veľmi nízko," dopĺňa investor. Tepelný komfort v zime zabezpečuje teplovodné podlahové vykurovanie.
• V dome majú šesť svetlíkov – denné svetlo prinášajú aj na miesta, kam by sa inak nedostalo
Dispozičné riešenie
Za predsieňou je umiestnená kotolňa, odkiaľ sa riadia všetky technológie v dome. Zo vstupného priestoru sa prechádza do prednej časti domu. Tu je hosťovská izba a vchod do garáže, kde si domáci pán zriadil dielňu na majstrovanie. Srdcom budovy je obývacia miestnosť s veľkoryso riešeným kuchynským kútom a so vstupom na terasu, ktorú možno využívať celoročne. Na sever sú orientované práčovňa a špajza, ktorých jediným zdrojom denného svetla sú svetlíky.
Presvetlenou vnútornou chodbou sa vstupuje do súkromnej zóny. Sú tu dve detské izby otočené na juh a malá pracovňa. Spálňa a priestranný, presvetlený šatník s plochou 24 m², ktorý je snom nejednej dámy, sú orientované na sever.
• Detské kráľovstvo
Príjemné rodinné bývanie
Kým sa pán domu venoval technickým záležitostiam okolo stavby, domáca pani zariaďovala interiér. Návštevníka hneď pri vstupe ovanie príjemná atmosféra príbytku. Zaujímavosťou sú prírodné hlinené omietky na vnútorných stenách. Prvky, ako napríklad drevené trámy alebo absentujúce pravé uhly, pomohli podľa odborníčky na feng-shui predísť vytváraniu geopatogénnych zón v interiéri.
• Interiér nepresvetľujú len fasádne okná, ale aj svetlíky. Systém Velux Integra, ktorý sa stará o diaľkové ovládanie svetlíkov, ich podľa požiadaviek majiteľov otvorí a pomôže s vetraním miestností.
Svetlo a čerstvý vzduch pre väčší komfort
Optimálnu vlhkosť vzduchu v interiéri na úrovni 55 percent pomáha nepretržite udržiavať rekuperácia. Napriek tomu chceli majitelia zabezpečiť väčší komfort možnosťou mechanického vetrania, a to aj v miestnostiach bez fasádnych okien.
Čerstvý vzduch a denné svetlo do miest uprostred dispozície, ako aj do technických miestností bez fasádnych okien, privádza dovedna šesť svetlíkov v dvoch rozličných veľkostiach. "Páči sa mi vizuálny efekt, ktorý prináša do miestnosti denné svetlo. Neviem si predstaviť, že by som musel všade rozsvecovať svetlá," poznamenáva investor.
• V interiéri prevažuje kombinácia svetlých odtieňov a dreva
Svetlík s rozmerom 1 200 x 1 200 milimetrov umiestnili do reprezentačného priestoru obývacej izby, šatníka a do práčovne, kde je nevyhnutné odvetranie nadmernej vlhkosti. Menšie svetlíky s rozmerom 60 x 60 cm sú v chodbe, technickej miestnosti a komore na potraviny. Svetlík v komore má polykarbonátovú kupolu s mliečnym sklom, ktorá zabezpečuje príjemný rozptyl svetla. Jediná miestnosť bez prístupu denného svetla je toaleta. "Teraz ma trochu mrzí, že som jeden svetlík nedal aj tam," vraví domáci pán.
Diaľkovo ovládaný svetlík CVP S05 prostredníctvom systému Velux Integra možno otvoriť až o 15 cm a vyvetrať podľa potreby. "Vetrám, keď potrebujem, nie je tu nastavený automatický režim. Vďaka vstavanému senzoru sa svetlík počas dažďa automaticky zavrie," dopĺňa majiteľ.
Pre rodičov je prvoradé zdravie a bezpečnosť detí, tomu podriadili aj návrh domu. Dnes majú radosť z konečného výsledku ich snahy. "Cítime sa tu skvele, a to celkom všade. Do mesta idem, len keď musím," uzatvára spokojný otec rodiny.
• V rodinnom dome sú svetlíky v dvoch veľkostiach
Foto: Martin Matula