Kupujete chalupu? Je dobré vedieť, čo vás čaká

04.10.2011, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Zamýšľate si kúpiť starší dom na vidieku a využívať ho na chalupárčenie? Je to vážne rozhodnutie, najmä ak dom treba najskôr opraviť. Navyše je dobré mať jasno v tom, čo vás pri rekonštrukcii čaká.

Manželia z Bratislavy si kúpili starý rodinný dom v Štiavnických vrchoch v roku 2003. Mal asi 80 rokov, kedysi to bola gazdovská usadlosť. Pôvodní majitelia predali dom už dávno, ďalší ho využívali len na víkendové pobyty a investovali doň málo.

Fyzický stav domu preto zodpovedal veku a opotrebeniu. Bratislavčania chceli sprvu opraviť iba to najnutnejšie, napokon sa však ukázalo, že chalupu treba kompletne zrenovovať zvonku aj zvnútra a vymeniť i rozvody elektriny a vody.

Keďže dom je od Bratislavy vzdialený zhruba dve hodiny jazdy autom, manželia si najali na rekonštrukciu remeselníkov z okolia. "Určite si treba najskôr pozrieť, aké práce majú za sebou," odporúčajú manželia, ktorí nie sú stavbári a veciam sa priúčali za pochodu.
 

Ako nebyť v provizóriu

So stavebným materiálom a jeho prísunom na chalupu problém nebol. Stavebnín je v okolí dosť, špecializované predajne s dobrou ponukou sú aj v Leviciach či Novej Bani. "A keď sme potrebovali niečo mimoriadne, obišli sme obchody v Bratislave či Nitre," hovoria manželia.

Všetko, čo sa len dá, je podľa nich vhodné urobiť čo najskôr a nekúskovať práce na etapy či presúvať ich z roka na rok. Inak ste stále v provizóriu a na stavbe, tvrdia.

Osobitnú pozornosť nabádajú venovať pri rekonštrukcii starého domu jeho statike, zaizolovaniu obvodových múrov a základov, zatepleniu, stavu strechy, strešnej konštrukcie a komína. Teda všetkému, čo je určite poznačené vekom objektu.

"Pamätať treba na systém vykurovania, na zohrievanie a rozvod vody, na kanalizáciu. Kompletne sme vymenili elektroinštaláciu, na streche je bleskozvod zodpovedajúci aktuálnym normám. Samozrejmosťou je mať v ruke revízne správy," vysvetľujú manželia.

A rada na záver?

"Mali sme pri oprave šťastie na majstrov. Ak nie ste stavbári, s výberom remeselníkov sa neunáhlite. Nielenže vám odvedú dobrú prácu, ale aj v mnohom poradia a pomôžu," dodávajú majitelia.
 

Niektoré technické údaje chalupy

Dom bol postavený zhruba v roku 1920, základným stavebným materiálom je lomový kameň
Po rekonštrukcii má budova posilnenú statiku, je zaizolovaná a chránená pred vlhkosťou z pôdy
Podlahová plocha domu je okolo 200 metrov štvorcových, priestor, ktorý treba vykúriť, má približne 750 metrov kubických
Vykurovanie zabezpečujú elektrické konvektory, krb s teplovzdušným vedením, liatinová piecka s výkonom 6 kilowattov a elektrické podlahové kúrenie
Pri zatepľovaní sa použil Nobasil a izolant s Ecose Technology od firmy Knauf Insulation
Viaceré okná a dvere sú nové, zo smrekového dreva, s dvojsklom a vákuovou izoláciou
Na výrobu teplej vody slúžia dva elektrické bojlery (120- a 150-litrový)
Bleskozvodovú sústavu tvorí 5 zvodových tyčí na streche a 9 zvodov zaústených do zeme
 

Na čo nezabudnúť pri kúpe a obnove staršieho domu

Zistite si na katastri nehnuteľností, či je dom právne čistý
Objekt si dajte prezrieť odborníkovi-stavbárovi
Urobte si predbežnú kalkuláciu nákladov na obnovu, rátajte však s tým, že rozpočet istotne prekročíte
V stavebnom zákone si zistite, či pri obnove stačí ohlásenie stavebnému úradu alebo potrebujete stavebné povolenie (§ 54 až 85)
Remeselníkov či firmu na rekonštrukciu si vyberajte veľmi starostlivo, žiadajte referencie
Trvajte na vedení stavebného denníka
S domom si "kupujete" aj susedov, dobré vzťahy s nimi sú na nezaplatenie

Podobné články