Rodinka si zrekonštruovala starý dom, do paneláka by sa už nevrátili

22.02.2019, Petra Liptajová | Rodinné domy

Mladý pár z Košíc sa rozhodol zrekonštruovať si starý dom v mestskej časti Džungľa. Výsledkom ich práce je potvrdenie, že sa dá bývať v rodinnom dome a zároveň v pešej dostupnosti centra veľkého mesta.

Bývať vo vlastnom rodinnom dome je životnou métou pre mnohých z nás. Vo veľkých mestách dá väčšine týchto plánov stopku limitovaná ponuka voľných pozemkov. Ako-tak dostupnou možnosťou bývať v meste a zároveň v rodinnom dome je kúpa starého domu a jeho rekonštrukcia. Skôr než sa do nej pustíte, myslite na to, že sa to nezaobíde bez množstva kompromisov.

Dom-Velux-Kosice-1-X.jpg

 Starý dom v košickej mestskej časti Džungľa novým majiteľom nevyhovoval technicky, dispozične ani veľkosťou. Rozhodli sa ho zrekonštruovať, rozšíriť a prispôsobiť potrebám mladej rodiny.


 

V byte im bolo tesno

Presvedčila sa o tom aj mladá dvojica z Košíc. Po narodení dcérky im začalo byť v prenajatom dvojizbovom byte akosi tesno. "Partner žil celý život v rodinnom dome, bývanie v paneláku a dva roky prenájmu ho nenadchli. Ja som vyrastala v byte blízko centra. Nevedela som si predstaviť, že by som sa presťahovala na okraj mesta alebo do nejakého satelitu," hovorí majiteľka.

S partnerom sa dohodli, že si kúpia starší rodinný dom v najmenšej košickej mestskej štvrti Džungľa. Starý objekt im však nevyhovoval technicky, dispozične ani veľkosťou, a tak sa ho rozhodli zrekonštruovať, rozšíriť a prispôsobiť potrebám mladej rodiny.


Výstavba svojpomocou išla svižne

Pri rekonštrukcii mali naponáhlo, bývať vo vlastnom chceli čím skôr. Dom síce prerábali svojpomocne, napriek tomu bol hotový už za 15 mesiacov. Jeho majiteľom a stavebníkom je Matúš Bernát, ktorého firma Strechy Košice, s.r.o., patrí medzi uznávaných špecialistov na kompletné riešenia striech. Svoje znalosti a zručnosti M. Bernát využil aj pri prestavbe vlastného domu. Najväčšie problémy boli so sanáciou základov, ktoré boli veľmi navlhnuté. Obvodové múry aj strechu bolo treba postaviť nanovo s dôrazom na energetické úspory a komfort bývania.

Novú obálku budovy tvorí murovaná konštrukcia z pórobetónu zateplená polystyrénom. K pôvodnej časti domu zo západnej strany pristavali garáž, ktorá slúži ako dielňa domáceho pána a prístrešok pre auto. Pôvodne mala byť fasáda stavby biela. "Na fasáde sme chceli vytvoriť farebný kontrast použitím bridlicového obkladu. Odradila nás však dlhá čakacia lehota, preto sme sa napokon rozhodli pre sivý náter," hovorí pani domu.

Zo severnej strany je na objekt napojená jednopodlažná prístavba, ktorá sa preskleným portálom otvára do zeleného dvora. Fasádu dopĺňajú plastové okná s izolačným trojsklom, ktoré pomáhajú maximalizovať solárne zisky. Keďže majitelia sprvu nevedeli, ako bude interiér farebne ladený, rozhodli sa, že profily budú zvonku antracitové a vnútri biele.

Vzhľadom na profesijné zameranie domáceho pána, záležať si dal najmä na zhotovení strechy. Na zastrešenie vybral betónovú krytinu v modernom čiernom vyhotovení. Na maximalizáciu prísunu denného svetla do interiéru osadil v streche niekoľko strešných okien a dva svetlovody.

Dom-Velux-Kosice-3-X.jpg

 Život rodiny sa odohráva najmä v novej, pristavanej časti. Riešená je ako jednopodlažný priestor, otvorený až po hrebeň strechy.


 

Suterén ovplyvnil dispozíciu

Hoci je majiteľ zručný remeselník, realizácia vysnívaného príbytku nebola jednoduchá. Práve rýchlosť výstavby a obmedzenia prameniace z pôvodnej dispozície spôsobili, že výsledok nie je úplne podľa ich pôvodných predstáv. "Ak sa budeme ešte niekedy sťahovať, dom budeme stavať od základov. Toto riešenie, čo máme za sebou, nie je zlé, ale človek si veľa vecí nemôže urobiť tak, ako by chcel," priznala domáca pani. Jednou z komplikácií boli dlhé dodacie lehoty, ako aj nedostatočná profesionalita niektorých dodávateľov.

Najzásadnejšie stavebné zásahy potreboval suterén. Jeho členenie podstatne ovplyvnilo finálnu dispozíciu domu. Teraz je v ňom práčovňa, technické miestnosti a izba s hygienickým zázemím. Z tejto časti budovy je tiež vchod do garáže, ktorú si M. Bernát prerobil na dielňu a kde skladuje všetko svoje technické náradie. Dielňu účinne presvetľujú dve strešné okná.

Dom-Velux-Kosice-4-X.jpg

Dom-Velux-Kosice-6-X.jpg

 Pár bielych bezúdržbových okien Velux s vonkajšími markízami privádza denné svetlo do kuchyne nad pracovnú dosku a zároveň pomáha odvetrávať výpary z varenia.


 

Otvorený obývací priestor

Život rodiny sa odohráva najmä v novej, pristavanej časti. Riešená je ako jednopodlažný priestor, otvorený až po hrebeň strechy. Kuchyňa prepojená s obývačkou a zároveň s terasou ponúka príjemné zázemie pre rodinné návštevy. Dominantným prvkom je plynový krb, na ktorý nedá majiteľka dopustiť. "V tejto časti kúrime podlahovým vykurovaním, krb sme vybrali len ako doplnkový zdroj tepla. Bola to veľká investícia, ale oplatila sa. Veľkou výhodou je, že je na plyn. Nemáme tu žiadne nečistoty ani dym," poznamenáva.

Tri schody, ktoré opticky oddeľujú dennú časť od nočnej, sú dôkazom, že rekonštrukcia niekedy prináša obmedzenia, ale možno vďaka nej docieliť atypické prvky v interiéri. Na mierne vyvýšenom podlaží je spálňa rodičov, detská izba, pracovňa a kúpeľňa presvetlená svetlovodmi. Interiér zjednocuje laminátová plávajúca podlaha.

"Keby som mohla niektoré veci zmeniť, dala by som podlahové vykurovanie aj na poschodie. Je tam chladnejšie ako na prízemí. Síce sa hovorí, že pre dobrý spánok je vhodnejšia chladnejšia miestnosť, ale mne teplo vyhovuje," dopĺňa majiteľka.

Dom-Velux-Kosice-5-X.jpg

 Kúpeľňa bola ďalším tmavým miestom, ktoré si priam žiadalo oživenie denným svetlom. Majiteľ sa rozhodol osadiť tu dva svetlovody, ktoré priestor príjemne presvetlili.


 

Dostatok čerstvého vzduchu a denného svetla

Cieľom modernizácie bolo získať viac životného priestoru pre všetkých členov rodiny a vyšší komfort bývania. Z tohto hľadiska zohráva dôležitú úlohu dostatok čerstvého vzduchu a svetla. M. Bernát za roky svojej praxe namontoval stovky strešných okien a svetlovodov. Od začiatku preto počítal so strešnými oknami Velux.

Spoločenský priestor otvorený až po hrebeň si priam žiadal presvetlenie cez strechu. Pár bielych bezúdržbových okien Velux s vonkajšími markízami privádza denné svetlo do kuchyne nad pracovnú dosku a zároveň pomáha odvetrávať výpary z varenia. Vzhľadom na výšku ich umiestnenia sú vybavené systémom Velux Integra, ktorý umožňuje diaľkové otváranie okien i markíz. "Neviem si predstaviť nemať okno v kuchyni. Otváram ich zakaždým, keď varím. Vďaka diaľkovému ovládaniu je to veľmi praktické a jednoduché," pochvaľuje si domáca pani.

Kúpeľňa bola ďalším tmavým miestom, ktoré si doslova pýtalo oživiť ho denným svetlom. Majiteľ sa rozhodol osadiť sem dva svetlovody, ktoré priestor príjemne presvetlili. Pomáhajú tiež šetriť energiu, keďže cez deň netreba toľko svietiť umelým svetlom.

Dom-Velux-Kosice-7-X.jpg

 Detská izba je na mierne vyvýšenom podlaží. Hneď vedľa je spálňa rodičov a kúpeľňa presvetlená svetlovodmi.


 

Voľné chvíle trávia vonku

Napriek mnohým kompromisom, aké museli domáci počas rekonštrukcie spraviť, si nevedia bývanie v dome vynachváliť. Počas teplejších mesiacov trávia takmer všetok voľný čas na terase.

"Táto budova síce nie je úplne podľa mojich predstáv, ale neviem si ani predstaviť, že by sme sa vrátili späť do bytu. Priateľ prišiel s nápadom vybudovať nový dom, teraz už novostavbu. Ak do toho niekedy pôjdeme, ideu presvetleného podkrovia a svetlovodov si tam prenesieme. Ale ja chcem mať teraz aspoň pár rokov pokoj," smeje sa pani domu.

Foto: Martin Matula

Podobné články