Rodinné domy sú dnes podstatne krajšie a modernejšie ako prv

30.09.2017, Marek Turňa | Rodinné domy

Vzhľad rodinných domov sa ustavične mení a vyvíja. Prv sa preferovali bežné a lokálne materiály, dnes sa kladie dôraz na moderné technológie, jednoduchý dizajn a energetickú efektívnosť.

V stredoeurópskom regióne sa na výstavbu rodinných domov využívali najmä pevné materiály, ako je kameň a tehla. Bolo to dané najmä chladným podnebím a širokou dostupnosťou týchto materiálov. Zatiaľ čo prv sa stavali domy, kde prežilo niekoľko generácií, dnešným trendom sú ľahšie a montované projekty. Pochádzajú najmä z Ameriky, kde sú ľudia bežne zvyknutí meniť bývanie a sťahovať sa.

Populárne boli spočiatku katalógové projekty rodinných domov, z ktorých sa na sklonku minulého storočia vybudovala väčšina stavieb. Mnohé sa vyznačovali jednotným dizajnom v štýle kocky a nedalo sa na nich experimentovať s modernými dizajnérskymi prvkami. Hoci trend katalógov je rozšírený aj dnes, budovy sú oveľa rozmanitejšie a majú väčšie možnosti individualizácie ako kedysi.

Bramac-dom-strecha-1-X.jpg


Moderné prímestské bungalovy

Dnešný rodinný dom možno charakterizovať z viacerých aspektov. V prvom rade ide o modernú novostavbu, ktorá je postavená zo súčasných a vzdušných materiálov. Veľký dôraz sa kladie na presvetlenosť priestoru, inteligentné využitie miesta a nízku energetickú stopu. Budovy sa stavajú nezriedka v novovzniknutých štvrtiach prímestských satelitov, kde obyvatelia z väčších aglomerácií vyhľadávajú bývanie iného druhu ako v meste.

Vyhľadávané sú aj individuálne návrhy domov priamo od architektov. Ľudia majú oveľa viac informácií ako kedysi, a tak aj v našich končinách sú už objekty so stredomorským alebo s škandinávskym štýlom exteriéru. Do popredia vystupuje aj oddychová a estetická funkcia domu, ktorá kráča ruka v ruke s vysokou technickou vybavenosťou. Čoraz viac je rodinných domov s inteligentným riadením energií, klimatizáciou, automatickým tienením okien, so solárnymi panelmi a s tepelnými čerpadlami.

Bramac-dom-strecha-2-X.jpg


Akú strechu na moderný dom

Klasická, "véčková" strecha je pri moderných rezidenciách na ústupe, obľúbené sú teraz strechy s nižšími sklonmi. Strešná krytina by mala korešpondovať s ostatnými časťami domu. Preto sa dnes vyberajú najmä moderné riešenia v tmavých a lesklých farbách. Obľúbené sú najmä ebenová čierna, granitová a mokka.

Marcel Modranský zo spoločnosti Bramac tvrdí, že novinkou v segmente striech sú tzv. minerálne krytiny. Je to škridla, ktorá v sebe spája vysokú odolnosť betónu a atraktívny vzhľad známy len z keramických škridiel. Povrchová úprava s hladkým povrchom a metalickým efektom dodáva krytine vysokú odolnosť pred extrémnym počasím a výrazne zvyšuje ochranu pred znečistením od machu.

Špeciálnymi strešnými nátermi možno dosiahnuť aj výrazné zníženie prehrievania strechy v letných mesiacoch. Vďaka dizajnu a vyspelým výrobným technológiám je podľa M. Modranského takáto krytina vhodná pre moderné rodinné domy.

Foto: Bramac

Podobné články