Študentská súťaž Rodinný dom Velux tento rok v online formáte

17.04.2021, Petra Liptajová | Správy z firiem

Trinásty ročník súťaže Rodinný dom Velux sa presunul do online priestoru. Na atraktívnosti súťaže pre študentov stredných odborných škôl so zameraním na stavebníctvo to však neubralo.

Stredoškolská súťaž Rodinný dom, ktorú organizuje spoločnosť Velux Slovensko, spol. s r.o., pod záštitou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, sa po úspešných vzdelávacích webinároch posunula do druhej fázy. Študenti stredných odborných škôl so zameraním na stavebníctvo už pracujú na svojich projektoch. Tak ako po minulé roky je úlohou študentov navrhnúť rodinný dom, kde denné svetlo a čerstvý vzduch prichádzajú do objektu cez strechu prostredníctvom výrobkov Velux. Navrhnutý dom musí zároveň spĺňať požiadavku na energeticky hospodárne riešenie budovy, ako aj na zabezpečenie zdravého vnútorného prostredia pre príjemné bývanie.

Velux-sutaz-online-1-X.jpg

Pracovať na projektoch a konzultovať so svojimi pedagógmi študenti môžu až do 3. mája 2021, keď je termín na odovzdanie súťažných návrhov. Podmienkou účasti bola registrácia do 2. apríla. O najlepších prácach rozhodne potom odborná porota, ktorá svoj výber, spolu so spätnou väzbou na jednotlivé projekty, predstaví počas slávnostného vyhlásenia výsledkov 16. júna.


Odborné webináre zaujali

Obľúbené odborné školenia v Kompetenčnom centre firmy Velux v Brne nahradili tento rok online webináre. Študenti aj pedagógovia sú po roku dištančného vzdelávania už na online formy zvyknutí a všetko prebiehalo hladko. Celkovo sa na webinároch zúčastnilo 450 študentov stredných odborných škôl z celého Slovenska. Okrem prednášok si žiaci opäť zasúťažili o ceny v kvíze a v rýchlosti sa naučili používať nástroje, ktoré im následne pomôžu pri tvorbe projektov.

Velux-sutaz-online-2-X.jpg

 Do posledného ročníka súťaže sa vlani zapojilo 120 študentov. Autorom víťaznej práce bol Zdenko Bednár zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline.


 

Ďalšou tohtoročnou novinkou, ktorá im uľahčí najmä odovzdanie projektov, je nový nástroj na jednoduchú registráciu. "Prostredníctvom linky bit.ly/RD-Velux sa do súťaže študenti registrujú a vytvoria si vlastný profil, do ktorého budú nahrávať svoju súťažnú prácu. Nástroj je veľmi intuitívny a skutočne jednoduchý, takže to súťažiaci určite bez problémov zvládnu," hovorí Marek Petrík, architekt spoločnosti Velux.


Priebeh súťaže zostáva nezmenený

Do posledného ročníka súťaže Rodinný dom Velux v roku 2020 sa zapojilo 120 študentov zo stredných odborných škôl zameraných na stavebníctvo z celého Slovenska. Do celoštátneho kola postúpilo 47 projektov z 15 škôl.

Okrem toho, že všetky stretnutia sa teraz konajú online, ďalší priebeh súťaže sa nemení. Študentská súťaž má aj tento rok dve kolá. V prvom vyberú pedagógovia stredných škôl tri práce, ktoré získajú nielen vecnú cenu za 40 eur, ale aj postup do celoštátneho kola. Stredná škola, ktorá odovzdá najväčší počet projektov v školskom kole, získa sponzorský dar v hodnote 300 eur.

Velux-sutaz-online-4-X.jpg

V celoslovenskom kole zasadne odborná porota, ktorá vyhodnotí súťažné práce a rozhodne o prvých troch miestach. Okrem hlavnej ceny môže porota udeliť aj osobitné ocenenie.

Výhry v celoštátnom kole

  • 1. cena: 400 eur + cena pre vedúceho práce
  • 2. cena: 250 eur + cena pre vedúceho práce
  • 3. cena: 150 eur + cena pre vedúceho práce
  • Osobitné ocenenie: cena v hodnote 100 eur

Foto: Velux

Podobné články