Diaľnicu D1 pri Prešove postavia možno Doprastav a Strabag

05.09.2011, SITA | Inžinierske stavby

Vyše 11-kilometrovú diaľnicu pri Prešove na úseku Fričovce - Svinia možno postavia spoločnosti Doprastav, a.s., a Strabag, s r.o.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) po vyhodnotení splnenia podmienok účasti desiatich uchádzačov v obstarávaní na projektovanie a výstavbu diaľnice prijala ich ponuku.

Generálny riaditeľ Doprastavu Dušan Šamudovský to potvrdil 2. septembra s tým, že predpokladaný termín podpísania zmluvy zatiaľ nie je známy, ale firma má záujem, aby sa tak stalo čo najskôr. Stavebné združenie v zložení Doprastav - Strabag predložilo vo verejnej súťaži druhú najlacnejšiu ponuku vo výške viac ako 113 milióna eur.

NDS vylúčila z výberového konania najlacnejšiu ponuku skupiny firiem Hant BA DS, a.s., Považská Bystrica, a Cestné stavby Liptovský Mikuláš, s.r.o. Obe firmy chceli diaľnicu s predpokladanými nákladmi vyše 213 mil. eur postaviť za 99 mil. eur, pričom použili referenciu ruskej stavebnej spoločnosti Ramenskij Avtodor. Portál pravda.sk informoval, že NDS vylúčila konzorcium s najnižšou ponúknutou cenou práve pre "spornú ruskú referenciu".

Vyradené združenie pravdepodobne požiada diaľničnú spoločnosť o nápravu svojho rozhodnutia o vylúčení zo súťaže a ak by neuspelo, môže následne na Úrade pre verejné obstarávanie podať námietku voči vylúčeniu. Spoločnosť Hant BA DS potvrdila, že dostala už rozhodnutie verejného obstarávateľa o vylúčení zo súťaže na stavbu diaľnice Fričovce - Svinia. "V súčasnosti právnici Hant BA DS skúmajú dôvody vylúčenia a na základe ich analýzy bude podnik v zákonom stanovenej lehote konať," uviedla považskobystrická firma.

NDS plánovala, že výstavba diaľnice pri Prešove sa začne v septembri tohto roku a ukončená by mala byť do konca roku 2014. Podpísanie zmluvy s vybraným uchádzačom a spustenie prác závisí od toho, ako vyradené združenie uspeje s odvolaním proti vyhodnoteniu podmienok účasti. Výstavba diaľnice má byť financovaná z európskych peňazí a zo štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava.

Podobné články