NDS ešte skúma splnenie podmienok účasti v piatich súťažiach

04.06.2013, SITA | Inžinierske stavby

V piatich súťažiach ešte pokračuje vyhodnocovanie splnenia podmienok účasti firiem, ktoré sa o zákazky uchádzajú. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ich vyhlásila pred tromi mesiacmi.

Ide o obstarávania na projektovanie a výstavbu úsekov D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka, D3 Žilina, Strážov - Brodno, R2 Ruskovce - Pravotice, Zvolen, východ - Pstruša a Pstruša - Kriváň. Termín otvárania ponúk v týchto súťažiach tak závisí od ukončenia vyhodnotenia podmienok účasti predložených záujemcami, informuje Marcel Jánošík, hovorca NDS.
 

Celkové náklady sa odhadujú na 1,24 mld. eur

"Výzva na predkladanie ponúk sa pošle záujemcom, ktorí splnili podmienky účasti. Keďže vyhodnocovanie podmienok účasti ešte trvá, nebudeme sa vyjadrovať," hovorí M. Jánošík. Neuviedol ani predpokladané dátumy otvárania a vyhodnotenia ponúk.

NDS vyhlásila päť diaľničných obstarávaní formou užších súťaží pred tromi mesiacmi. V prvom kole vyhodnocuje splnenie podmienok účasti a v druhom ponuky vyzvaných uchádzačov. Záujemcovia mohli požiadať o účasť v jednotlivých obstarávaniach do 3. až 12. apríla.

Celková dĺžka spomínaných piatich ťahov je 44 kilometrov, odhadované náklady sú dovedna 1,24 miliardy eur. Diaľničná spoločnosť predpokladala, že práce na úsekoch sa začnú ešte v tomto roku po vyhodnotení súťaží, trvať budú dva až štyri roky a financované budú z peňazí Európskej únie a zo štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava. NDS očakávala, že po nadobudnutí účinnosti malej novely verejného obstarávania 18. februára budú súťaže efektívnejšie a rýchlejšie.
 

Reagoval iba Strabag

Agentúra SITA oslovila viaceré popredné stavebné firmy, či sa do diaľničných súťaží prihlásili, reagoval jedine Strabag. "Zúčastnili sme sa na predkvalifikácii, ktorá ale zatiaľ nie je vyhodnotená," uviedla hovorkyňa spoločnosti Edita Novotná.

Predpokladaná cena za dodanie projektovej dokumentácie a výstavbu 11,3-kilometrového úseku D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka pri Žiline je 487,61 milióna eur. Práce by sa po výbere zhotoviteľa mali začať ešte v tomto roku a trvať 1 460 dní, čiže štyri roky. Na diaľnici bude 11 mostov, z toho najdlhší bude mať 1 060 metrov, a dva tunely – Ovčiarsko (2 367 metrov) a Žilina (687 metrov).

Vypracovanie projektovej dokumentácie a výstavba úseku D3 Žilina, Strážov - Brodno v dĺžke 4,25 kilometra má odhadované náklady 283,99 mil. eur. Práce sú plánované na 1 095 dní, teda tri roky. Na diaľničnom úseku sa vybudujú dva mosty, pričom estakáda ponad Hričovskú priehradu bude dlhá 1 432 metrov a tunel Považský Chlmec bude mať dĺžku 2 218 metrov.
 

ÚVO nariadil znovu vyhodnotiť ponuky

Predpokladaná cena za projekt a výstavbu úseku R2 Ruskovce - Pravotice (obchvat Bánoviec nad Bebravou) v dĺžke 10,8 kilometra a zväčša v polovičnom profile je 104,98 mil. eur. Práce by mali trvať 852 dní, čiže dva roky a štyri mesiace, na ceste sa postaví 14 mostov, najdlhšie budú mať 201 a 153 metrov.

Výstavba úseku R2 Zvolen, východ - Pstruša (obchvat Vígľaša) v dĺžke 7,85 kilometra má odhadované náklady 136,91 mil. eur. Práce majú trvať 730 dní, čo sú dva roky. Zo siedmich mostov budú mať najdlhšie vyše 460 metrov a okolo 207 metrov. Stavba úseku R2 Pstruša - Kriváň (obchvat Detvy) v dĺžke 10,4 kilometra má predpokladanú cenu 226,69 mil. eur. Práce sú naplánované na dva roky a súčasťou cesty bude 13 mostov.

NDS štandardne neprezradila, kedy predpokladá uzavretie súťaží na výstavbu úsekov D1 Hubová - Ivachnová a Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala. Obe obstarávania trvajú od októbra, resp. decembra 2011 a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) už skôr nariadil opätovne vyhodnotiť predložené ponuky stavebných firiem.

Podobné články