"Robíte si z nás žarty?" pýta sa primátor Trenčína šéfky ÚVO

10.04.2013, SITA, ABC-bývanie.sk | Inžinierske stavby

Prípadné zastavenie modernizácie železničnej trate na úseku Zlatovce - Trenčianska Teplá by podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka znamenalo pre mesto úplnú katastrofu.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil Železniciam SR (ŽSR) znovu vyhodnotiť ponuky v súťaži na obnovu spomínanej železničnej trate. O námietke opätovne vylúčenej spoločnosti Skanska SK z konca septembra 2012 úrad rozhodol po pol roku, hoci mal povinnosť rozhodnúť najneskôr do 60 dní od doručenia námietky.

Toto rozhodnutie R. Rybníčka prekvapilo. V krajskom meste sa už podľa neho začalo so stavebnými prácami. "Dnes sú už obmedzenia pri základnej umeleckej škole pre prekládku kanalizácie, na Zlatovskej, Pred poľom. Žiadne prípravné práce to nie sú, začali sa reálne stavebné práce, pretože prekládka sietí a výstavba nadjazdu Pred poľom je už reálna stavba," hovorí.
 

Mesto potrebuje uspokojivú odpoveď

Od modernizácie železnice závisí tiež budúcnosť letnej plavárne, ale aj domov, z ktorých sa museli ich obyvatelia vysťahovať. Primátor plánuje rokovať s ministerstvom dopravy, s ÚVO aj so ŽSR. Ak však nedostane uspokojivú odpoveď, bude žiadať predsedu vlády Roberta Fica, aby sa v celej veci angažoval. "Tu je urobených toľko konkrétnych krokov, preinvestovalo sa niekoľko miliónov eur v súvislosti s tým, že ŽSR mestu preplatili výstavbu domov. Ako keby si neuvedomovali tie možné dôsledky pre život obyvateľov krajského mesta," dodáva R. Rybníček.

Verejné obstarávanie na modernizáciu úseku trate Zlatovce - Trenčianska Teplá, trvajúce od konca roku 2009, bolo medzitým už uzavreté, železnice vlani v októbri podpísali zmluvu o dielo so združením na čele s firmou TSS Grade. Práce na modernizácií železničnej trate naďalej pokračujú.

"Dodržali sme všetky zákonné postupy vo verejnom obstarávaní a v prácach na stavbe pokračujeme podľa platnej zmluvy o dielo a podľa platného harmonogramu," informovala hovorkyňa TSS Grade Michaela Kroková. ŽSR momentálne celú situáciu analyzujú. Voči rozhodnutiu ÚVO nie je možné odvolanie, železnice ho však môžu napadnúť na súde. Ako uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková, to by museli urobiť do desiatich dní od doručenia rozhodnutia ÚVO.
 

R. Rybníček a Z. Táborská

Podľa trenčianskeho aktivistu Richarda Medala je veľká škoda, že súťaž nezrušili úplne. Bola by to podľa neho možnosť, ako projekt zmeniť. "Dúfajme, že aj tak mesto túto situáciu využije na nejaké ďalšie rokovania a možno sa pokúsi parciálne projekt vylepšiť, tak ako to súčasný primátor Trenčína pri nástupe do funkcie sľuboval," povedal.

Keď sa R. Rybníček na Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva na stavebnom veľtrhu Coneco v Bratislave (v utorok 9. apríla) spýtal Zity Táborskej, šéfky ÚVO, čo bude, keď sa stavba zastaví, a čo má povedať občanom, tá mu odvetila: "Uvidíme, čo povie súd."

"Robíte si z nás žarty?" dodal trenčiansky primátor.

Foto: ondrej.kvasnica.info

Podobné články