Mestá a obce investujú do nových ihrísk, často im však chýba vízia
Mestá a obce sa snažia investovať do nových ihrísk, chýba im však vízia riešenia priestoru. Multifunkčné ihrisko pritom vie poskytnúť aj na malej ploche kvalitné miesto pre viacero športov.
Divoká výstavba z uplynulých desaťročí, ktorá mnohé obce a mestá pripravila o plochy na športovanie, patrí síce už minulosti a ihriská sa aj vďaka eurofondom vracajú späť, no ako sa zhodujú odborníci, pri výstavbe nových športovísk chýba mestám, obciam, prípadne školám jasný koncept a dlhodobá vízia. V dôsledku toho sú finančné prostriedky vynaložené neúčelne.
"Mnohé školy a obce využívajú voľné zdroje či fondové riešenia, ktoré však nevedia pokryť náklady na celé športovisko, a tak tieto plochy 'lepia' podľa toho, na čo sa im podarí získať zdroje. Je to však cítiť a vidieť. Priestor pôsobí chaoticky, často je zle využitý, o inkluzívnosti ani nehovoriac," upozorňuje Miloslav Jurík zo spoločnosti Študio-21 plus, ktorá sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou v oblasti detských ihrísk, športových herných prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách.
Životnosť športovísk
Aj obmedzený rozpočet sa pritom dá využiť účelne a priestor riešiť efektívne. Je však potrebné si ešte pred spustením akejkoľvek investície urobiť jasno v koncepte, poradiť sa s odborníkmi či nechať si vypracovať aspoň architektonickú štúdiu. "A až následne sa snažiť získavať zdroje a priestor postupne realizovať," hovorí M. Jurík.
Jednou z najčastejších chýb je kúpa riešenia bez preverenia kvality produktu alebo referencií samotného dodávateľa. Takýto omyl môže mať za následok aj nízku životnosť riešenia. "Je to škoda, pretože okrem nákladov na samotné vybavenie treba započítať aj náklady na montáž, betonáž a podobne, čo sú vlastne vyhodené peniaze. Je lepšie vybrať riešenia, ktoré sú kvalitné, rokmi osvedčené a fungujú dlhodobo," radí.
Veľmi dôležitá, ale často podceňovaná, je aj kontrola plochy. Nároky športovísk na odolnosť voči vandalizmu sú určite iné v škôlke ako v škole, prípadne na voľne prístupných miestach či parkoch. "Najmä v prípade voľne prístupných riešení treba zvoliť najodolnejšie riešenia," upozorňuje M. Jurík.
Ihriská aj na malej ploche
Obce, mestá aj školy pri hľadaní plochy na ihrisko zápasia s nedostatočným priestorom a zväčša tak dostáva prednosť len jeden šport. "Aj na niekoľkých metroch štvorcových je však možné urobiť zaujímavé ihrisko, napríklad s využitím multifunkčných herných panelov či doplnením interaktívneho herného povrchu," vysvetľuje M. Jurík. Na obmedzenej ploche je tak riešením multifunkčné ihrisko.
Využiť sa dá pre viaceré loptové hry, ako sú futbal, basketbal, hokej či floorbal a pod., a tiež pre voľnú hru detí. Možnosti výberu sú neobmedzené, dôležité je vytvoriť priestor, ktorý bude bezpečný. "Teda v prípade loptových hier ostane lopta vo vnútri ihriska, rovnako povrch musí byť vhodný. Dnes existujú riešenia umožňujúce, aby bol mäkký, nezaťažoval kĺby a zároveň bol vodopriepustný," pokračuje M. Jurík. Na Slovensku sú najčastejšie rozmery multifunkčných ihrísk 33 x 18 metrov alebo 40 x 20 m.
Pozor na hlučnosť
V minulosti boli často ihriskovými plochami aj vybetónované vnútrosídliskové bloky. V prípade návrhu však treba vždy myslieť na zvýšenú hlučnosť takýchto priestorov. "Klasické asfaltové ihriská s drevenými alebo plnými panelmi patria k hlučnejším riešeniam. Multifunkčné ihriská z kovovej tyčovej konštrukcie vykazujú výrazne nižšiu mieru hlučnosti pri nárazoch lopty," dopĺňa M. Jurík. Gumený povrch bude napríklad pri driblovaní s basketbalovou loptou menej hlučný ako povrch z asfaltu či betónu.
Foto: Študio-21 plus