Obnova dúbravsko-karloveskej radiály v Bratislave pokračuje

18.05.2020, ABC-bývanie.sk, TASR | Mestá, obce, regióny

V Bratislave pokračuje tretia, posledná etapa rekonštrukcie električkovej trate od tunela pod hradom do Dúbravky (Dúbravsko-karloveskej električková radiála). Práce majú trvať do septembra t.r.

Posledná etapa rekonštrukcie trate električiek od tunela pod Bratislavským hradom do Dúbravky je najdlhšia a najkomplikovanejšia časť stavby. Práce od tunela po Molecovu ulicu v Karlovej Vsi sa rozbehli začiatkom mája, majú trvať do septembra a vyžiadajú si viaceré dopravné obmedzenia a zmeny v mestskej hromadnečj doprave (MHD).

BA-elektricky-BA-noviny-1-X.jpg

V rámci stavebných prác sa vymieňajú koľajnice, upravuje koľajový zvršok aj spodok. V úseku je kompletne vylúčená električková doprava, MHD do mestských častí Karlova Ves a Dúbravka zabezpečuje náhradná autobusová doprava. "Obmedzenia by mali trvať do septembra, keď má byť Karlovesko-dúbravská radiála kompletne zmodernizovaná," informovalo hlavné mesto.

Zmeny v MHD sa dotknú električiek 4 a 9. Tie premávajú medzi bratislavskými Zlatými pieskami a centrom mesta, resp. medzi Ružinovom a centrom. Prestupný bod na autobusy do Karlovej Vsi a Dúbravky je na Námestí Ľudovíta Štúra a na Šafárikovom námestí. Spojenie s Dlhými dielmi má na starosti náhradná autobusová linka X33 od novej budovy Slovenského národného divadla (SND).

BA-elektricky-1-X.jpg

Náhradná autobusová linka X5 nahradila električky od novej budovy SND cez Molecovu ul. až po zastávku Pri kríži v Dúbravke. Linka 32 má posilnený interval na 7,5 minúty v rannej špičke a 15 minút od dopoludnia do večera. Linky 33 a 133 nahradila linka X33.

Automobilová doprava ide v jednom jazdnom pruhu v úseku od tunela po Molecovu ul. do Karlovej Vsi a v smere do centra mesta v úseku za mostom Lafranconi po River park. Pre rekonštrukciu trate je na Karloveskej vylúčené ľavé odbočenie z mesta na Molecovu smerom na Dlhé diely. Autá aj autobus X33 budú električkovú trať prechádzať na úrovni bývalej zastávky Jurigovo námestie, vrátia sa ku križovatke na Molecovej a na Dlhé diely budú pokračovať po odbočení vpravo.

Rekonštrukcia Dúbravsko-karloveskej električkovej radiály sa začala v júni 2019, má stáť 65,1 milióna eur (vrátane DPH). Stavbu realizuje ju združenie firiem DK Radiála, členmi skupiny sú TSS Grade, český Metrostav, Swietelsky-Slovakia a ELZA - Elektromontážny závod Bratislava. Náklady na modernizáciu trate sa zaplatia z eurofondov.

Foto: Bratislavské noviny

Podobné články