Najväčšou investíciou Stropkova bude tento rok výstavba skládky

03.01.2018, SITA | Mestá, obce, regióny

Stropkovská samospráva chce aj v roku 2018 pokračovať v investíciách, s ktorými po prvých dvoch konsolidačných rokoch volebného obdobia nového vedenia mesta začala vlani.

Stropkov do nového roku vstupuje s rozpočtom 9,059 milióna eur. Ako hovorí primátor mesta Ondrej Brendza, v rámci rozpočtu chcú pokračovať v investíciách do infraštruktúry, rekonštrukcie námestia, ale najväčšou bude investícia do skládky biologicky rozložiteľného odpadu s potrebnou technológiou a so strojovým vybavením.

Na jeho výstavbu získalo mesto nenávratný príspevok z Ministerstva životného prostredia takmer 1,08 mil. eur. "Investícia pozostáva zo samotnej skládky, zo stavebnej časti, z technológie a z nového vybavenia vozidlového parku. V roku 2017 sme vynovili vozový park za 170-tisíc eur. Teraz nám prídu peniaze zvonku a náš vozový park bude znova vynovený a zmodernizovaný," spresňuje O. Brendza.


Na cesty, chodníky a parkoviská pôjde 300-tis. eur

Do odpadového hospodárstva plánuje samospráva investovať aj z vlastných prostriedkov. Novinkou by mali byť dve nové polopodzemné stojiská na komunálny a separovaný odpad zhruba za 80-tis. eur. "Mesto očakáva prínos v podobe zefektívnenia zberu a vývozu odpadu a nemenej dôležitý bude aj estetický prínos nových objektov v zastavaných lokalitách, ako aj šetrenie verejného priestoru, ktorý môžeme využiť napríklad na rozšírenie parkovacích miest," uvádza primátor.

Do infraštruktúry v podobe opráv ciest, chodníkov a parkovísk chce Stropkov investovať 300-tis. eur. Ďalších 200-tis. pôjde, podobne ako vlani, na výkup nehnuteľností na štvrtú etapu revitalizácie historického námestia. Mestu sa po dlhých rokoch podarilo dohodnúť s majiteľmi nehnuteľností na Námestí SNP, v bezprostrednej blízkosti sanktuária a niekdajšieho hradu. Ďalšia etapa revitalizácie čaká aj cintorín.

"Chceme opraviť kaplnku na novom cintoríne, osadiť verejné osvetlenie, kamery, rozhlas a dokončiť obnovu cintorína z prvej svetovej vojny. Chceli by sme tento cintorín otvoriť a posvätiť na celodennej akcii pri príležitosti 100. výročia skončenia prvej svetovej vojny," pokračuje O. Brendza. Pri tejto príležitosti plánuje mesto koncom septembra v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Beskydy zorganizovať celodenný kultúrny program vrátane rekonštrukcie bojov a ukážok bojovej techniky spojený s odhalením pamätníka obetiam vojny a vysvätením zrekonštruovaného vojenského cintorína.


Výstavba cyklotrás

V rámci cykloturistiky preinvestujú v meste vďaka úspešnému cezhraničnému projektu s mestom Rzeszow zhruba 100-tis. eur. Vyznačia vďaka nemu cykloturistickú trasu zo Stropkova až do tohto poľského mesta. "Vlani sme efektívnym využitím frekventovaného chodníka na ulici Hviezdoslavovej vyznačili prvý chodník v meste určený cyklistom. Tento rok plánujeme komplexnú rekonštrukciu Ulice Hrnčiarskej, kde by mal byť vybudovaný nový cyklochodník. Prostredníctvom cezhraničného projektu vyznačíme cyklotrasu smerom na poľskú hranicu a takisto vybudujeme vyhliadkovú vežu nad mestom, doplnenú prvkami drobnej architektúry v podobe troch altánkov," vysvetľuje O. Brendza.

Spustená má byť aj mobilná aplikácia a uskutočniť sa má aj viacero sprievodných kultúrnych podujatí so zameraním na spoločnú históriu z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Mimorozpočtové zdroje plánuje mesto využiť aj na rekonštrukciu exteriéru budovy mestského úradu, ako aj skvalitnenie turistickej infraštruktúry v prímestskej rekreačnej zóne Pod vlekom. Samospráva aktuálne čaká na vyhodnotenie podaných projektov.

Stropkovčania sa v posledných rokoch zameriavajú aj na lepšiu propagáciu mesta v oblasti cestovného ruchu. Pripravuje sa aj projekt sprístupnenia kostolnej veže, jednej z najvyšších historických stavieb na severovýchode Slovenska. V minulom roku tam prebehol architektonický výskum a komplexné zameranie objektu, tento rok bude spracovaná projektová dokumentácia na jej rekonštrukciu, nevyhnutnú pre sprístupnenie turistom. V spolupráci s Krajským múzeom postupne rozširujú aj expozíciu mestského múzea zriadenom v kaštieli. Zmeny očakávajú aj tunajší ZOO park.

Podobné články