K 100. výročiu Československa vyhlásili anketu Stavba storočia

07.07.2018, Katarína Dudáková | Správy zo stavebníctva

Slovenská komora stavebných inžinierov a jej partneri vyhlásili anketu Stavba storočia pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Slováci a Česi môžu teraz vybrať najvýznamnejšiu stavbu zo stovky českých a slovenských stavebných diel.

Do projektu Česká a slovenská stavba storočia boli zaradené významné architektonické diela od roku 1918 do súčasnosti. Široká verejnosť môže na webovej stránke stavbastorocia.sk dať hlas jednej alebo viacerým českým a slovenským stavbám, hlasovať možno do 15. septembra 2018.

Slov-rozhlas-sutaz-1-X.jpg

 Jednou z nominovaných stavieb za SR je budova Slovenského rozhlasu v Bratislave. Portál ABC-bývanie.sk použil snímku len ako ilustráciu témy článku.


 

Sto stavebných diel

Odborná komisia, zložená zo zástupcov českých a slovenských asociácií a zväzov dlhodobo spätých s rozvojom stavebníctva, nominovala do ankety pozoruhodných 100 stavieb z českých a zo slovenských regiónov. Kritériom pre nomináciu bol celospoločenský význam a prínos stavby. Za českú stranu bolo nominovaných 66 stavieb, za slovenskú 34.

Do tejto iniciatívy sa aktívne zapojila aj Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI). "Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa rozhodli podieľať na aktivite, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách," hovorí Vladimír Benko, predseda SKSI.


Pripravujú aj putovnú výstavu

Zoznam českých aj slovenských nominovaných stavieb na webovej stránke stavbastorocia.sk je usporiadaný chronologicky. Každý hlasujúci má k dispozícii maximálne desať hlasov, každá stavba môže dostať jeden až desať hlasov. Výsledky hlasovania prvýkrát vyhlásia v rámci sprievodného programu stavebného veľtrhu For Arch. Pri tejto príležitosti vyjde aj publikácia, ktorá predstaví jednotlivé nominované stavby. Následne sa od septembra 2018 uskutoční putovná výstava nominovaných diel naprieč Českou republikou a Slovenskom.


Nominované slovenské stavby

Foto: Miro Pochyba

Podobné články

 • Výstavba diaľnic sa má urýchliť, parlament schválil novelu zákona

  D2-malacky-sk-2-X.jpg

  Príprava a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by mala byť rýchlejšia a efektívnejšia. Umožní to novelizácia zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorej návrh dnes schválila Národná rada SR.

 • Prieskum o angažovanosti politikov v segmente obnovy budov

  Budovy-obnova-2-X.jpg

  Platforma Budovy pre budúcnosť a jej deväť členských združení hodnotili angažovanosť politikov v segmente obnovy budov. Ocenili najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako aj legislatívne návrhy či činnosť inštitúcií.

 • Dôležité kroky a opatrenia na posilnenie bezpečnosti na stavbe

  Shutterstock_1895805895-stavba-2-X.jpg

  Stavenisko je jedným z najrizikovejších miest na prácu. Nič na tom nezmenili ani moderné stroje, digitálna technika či rozsiahle opatrenia na predchádzanie nehodám. Ustavičné zmeny pracovného prostredia, nepredvídateľné poveternostné podmienky a vysoká fyzická záťaž zvyšujú riziko úrazov a zdravia.

 • Na železniciach chce štát za desať rokov investovať 5 mld. eur

  Zeleznice-infram-2-X.jpg

  Strategický dokument informujúci, kde chce štát investovať na železniciach počas najbližších desiatich rokov, zverejnilo dnes Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojej webovej stránke.

 • V digitalizácii musí slovenské stavebníctvo urobiť ďalší krok

  55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

  Kedysi sektor výstavby spravil veľký krok, keď prešiel z rysovacích dosiek na projektovanie CAD. Aby slovenské stavebníctvo bolo konkurencieschopné a efektívne, musíme urobiť ďalší krok.

 • Zdražovanie stavebných materiálov môže zmierniť digitalizácia

  77c-shutterstock_424808146-2-X.jpg

  Aktuálnu situáciu v stavebníctve komplikujú rastúce ceny materiálov. Hoci to nie je problém iba slovenského trhu, SR čelí aj nedostatku bytov (najmä v hlavnom meste). Ich výstavba sa v tejto situácii ešte viac spomalila, čo problém prehĺbilo. Existuje však riešenie, ktoré môže následky pandémie výrazne zmierniť – digitalizácia.