Zatepľovanie a peniaze naň sa dajú splácať z dosiahnutých úspor

03.09.2014, Katarína Pekaríková | Správy zo stavebníctva

Zatepľovanie budov na Slovensku možno financovať aj prostredníctvom nízko úročenej pôžičky a grantu z programu na podporu energetickej efektívnosti regiónov, miest a obcí MunSEFF.

MunSeff-3-X.jpgPeniaze v programe MunSEFF (angl. Municipal Finance Facility - Energy Efficiency) idú z Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Vďaka pôžičke či grantu sa dajú rekonštruovať existujúce energetické systémy v budovách, výroba tepla a chladu, zatepľovanie alebo modernizácia verejného osvetlenia.

Používa sa na to metóda EPC (Energy Performance Contracting). Jej základným princípom je to, že zavedené úsporné opatrenia sa splácajú z dosiahnutých úspor. Preto aj skratku EPS možno preložiť zhruba ako financovanie energeticky hospodárnych opatrení z budúcich úspor.

Metóda EPC umožňuje riešiť rekonštrukciu tým najefektívnejším spôsobom, ktorý v prvom rade prináša úsporu investovaných peňazí a zároveň zníženia prevádzkových nákladov spojených so spotrebou energie.

Funguje to tak, že investícia sa spláca z dosiahnutých úspor a riziko toho, že garantovaná úspora sa nedosiahne, nesie poskytovateľ energetických služieb (ESCO, Energy Service Company). Ten zákazníkovi zmluvne zaručí dosiahnutie dohodnutého objemu úspory energie, resp. prevádzkových nákladov. Postará sa tiež o zabezpečenie najvhodnejšieho zdroja dostupných finančných prostriedkov a vzápätí o realizáciu investície v optimálnej výške s garanciou dosiahnutia čo najvyššej miery prínosu v úsporách.

Zmluva o energetických službách sa uzatvára na obdobie, aké je nevyhnutné na splatenie investície (až do 10-15 rokov). Nespornou výhodou je to, že zákazník nemusí vynaložiť vlastné peniaze. Investičné opatrenia klient postupne spláca až z dosiahnutých úspor.

Subjekty ESCO na Slovensku združuje Asociácia poskytovateľov energetických služieb. Momentálne má 14 členov z rozličných typov organizácií energetického odvetvia vrátane poskytovateľov energií, technológií, EPC a poradenských služieb (napr. Energetické centrum Bratislava, Koor, SE Predaj, Cofely, Enviros a Siemens).

Metóda EPC je vhodná pre objekty, v ktorých je možné rekonštrukciou a modernizáciou dosiahnuť zníženie spotreby energie. Oprávnenými žiadateľmi v rámci programu MunSEFF sú školy, zdravotnícke a kultúrne zariadenia, budovy vo vlastníctve vyšších územných celkov či obcí.

Ilustrácia: MunSEFF

Podobné články