Nájmy bytov v Nitre, Žiline a Trnave stoja už toľko ako v Bratislave

21.02.2019, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Ceny nájmov bytov sa v závere vlaňajška zvýšili najmä v Nitre, Žiline a Trnave a sú už porovnateľné s úrovňou v Bratislave. Cena nájmov v týchto mestách sa od roku 2010 zvýšila od 36 percent do 48 perc. v prípade najžiadanejších dvojizbových bytov.

Výraznejšie zdraženie je v Bratislave pri trojizbových bytoch, pričom za uplynulých osem rokov ceny nájmu vzrástli o 12 perc. Najväčšia zmena v cene prenájmov od roku 2010 bola pri trojizbových bytoch v Žiline so zvýšením nad 50 perc. Vyplýva to z údajov portálu Nehnuteľnosti.sk.

Dom-2-byvanie-1-X.jpg


Bytov na predaj ubudlo

Príčina zdražovania nájmov bytov v spomínaných krajských mestách podľa analytikov portálu Nehnuteľnosti.sk súvisí so zvýšením kúpnej ceny bytov a so zhoršením dostupnosti hypotekárneho financovania. Dôvodom nárastu cien prenájmov je aj nízka ponuka bytov na na predaj, čo môže motivovať časť záujemcov k prenájmu, aby pri kúpe nehnuteľnosti nemuseli robiť zbytočné kompromisy a neboli obmedzení súčasným malým výberom.

Za zdražovaním nájmov je aj ekonomický rast, prílev investícií a zamestnancov. V uvedených krajských mestách je však stále nízka ponuka bytov na prenájom (na rozdiel od Bratislavy), keďže nákup bytov na ich ďalší prenájom individuálnymi investormi nebol taký silný, hoci situácia na trhu ukazuje na veľký potenciál.


Rozdiely sú aj medzi regiónmi

Aktuálne regionálne rozdiely potvrdzujú údaje portálu Nehnuteľnosti.sk v ďalších krajských mestách, kde je síce nízka ponuka bytov na prenájom, ale ich cena sa v poslednom roku takmer nezmenila. Ide o Trenčín, Banskú Bystricu a Prešov. Ceny nájmu dvojizbových bytov v týchto mestách sa v poslednom štvrťroku 2018 pohybovali medzi 400 až 440 eurami.

Typická cena prenájmu v Bratislave je v intervale od 500 do 600 eur za dvojizbový byt. Táto cena sa od roku 2010 zvýšila v priemere o 10 perc. Najvyšší mesačný nájom je v Bratislave v Starom Meste (v priemere 790 eur), v Ružinove a Novom Meste priemerne 570 eur na mesiac. V podobných priemerných sumách sa pohybujú ceny nájmov aj v Košiciach. V prípade Bratislavy sa zhruba každý tretí byt kupuje ako investičný a väčšina z nich je určená na prenajímanie.


Prenajímajú sa najmä zariadené byty

Na portáli Nehnuteľnosti.sk je približne 2 300 dvojizbových bytov na prenájom, z toho je takmer 60 perc. v Bratislave. V prípade trojizbových bytov je celoslovenská ponuka na úrovni 1 800 bytov a z toho viac ako polovica je v Bratislave. Nitra počtom bytov na prenájom prevyšuje tretie Košice.

V ponuke bytov na prenájom prevažujú už zariadené, zrekonštruované byty s vybavením. Pri prenájmoch je bežná kaucia, či už na nezaplatené nájomné, alebo aj na poškodenie bytu a jeho príslušenstva. Najčastejšie obdobie prenájmu je rok-dva. Výška kaucie závisí od veľkosti bytu a kvality (štandardu) jeho zariadenia. Najväčší dopyt po prenájmoch je podľa portálu Nehnuteľnosti.sk v hlavnom meste, druhou najvyhľadávanejšou lokalitou sú Košice, na treťom mieste je Trnava.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články