Ak kupujete starší dom, je dobré si zavolať na pomoc stavbára

26.03.2015, ABC-bývanie.sk | Rodinné domy

Nehnuteľnosť na bývanie nekupujeme často. Kto sa pre tento krok rozhodne, musí sa na to pripraviť a ujasniť si viaceré veci. Chcem dom či byt? Budem hľadať niečo staršie alebo celkom nové?

Realitné kancelárie dokážu záujemcu zorientovať sa, no ten by mal mať viac-menej jasno aj v tom, či chce nehnuteľnosť v meste alebo na vidieku. Má ísť o celoročné bývanie alebo trebárs rekreačnú chalupu, kde sa raz usídli s rodinou?

Najmä pri starších domoch treba byť obozretným a starostlivo o kúpe popremýšľať, keďže ide o závažné rozhodnutie. Dôležitá je, pravdaže, lokalita a zaváži aj celkový prvý dojem. Ak aj stavba akurát nežiari novovou, akoby ju reklamná agentúra mala rovno zaradiť do propagačného katalógu, dom môže byť zdravý, vynikať peknou polohou a mať okolo seba sympatický pozemok či záhradu. Skrátka, mala by to byť láska na prvý pohľad.

Chalupa-X.jpg

Ak záujemca o kúpu staršieho domu nie je stavbár, v každom prípade by si mal na pomoc zavolať odborníka, aby mu s prehliadkou nehnuteľnosti a posúdením jej stavu pomohol. Pri zbežnom pohľade nemusia byť niektoré chyby zjavné. No stačí napríklad vyjsť na povalu a pozrieť si strechu a krov, či kdesi nezateká. Tu a tam je dobré poklopať po omietke a murive, pozrieť si odkvapy a popozerať sa, či steny domu nie sú vlhké. Stavbárovi detaily neuniknú a hneď zistí, ako na tom nehnuteľnosť je. A nepotrebuje na to ani lupu či trebárs špeciálnu techniku. Stačí mu kladivko a fortieľ.

Sú totiž na Slovensku chytráci, čo si z obchodovania so starými chalupami urobili živnosť. Kúpia nevábne vyzerajúci objekt, vymaľujú ho a pozatierajú, čo sa dá, aby stavba vyzerala pekne. A čakajú, kto sa chytí. Vtedy je dobré mať poruke to kladivko, keď záujemca na takýto dom natrafí.

Po prehliadke nehnuteľnosti by mala nasledovať návšteva katastra. Ak kúpa ide cez osvedčenú realitnú kanceláriu, kupujúci sa môže spoľahnúť na korektné informácie, v akom stave je nehnuteľnosť po právnej stránke.

Cez katastrálny portál na internete sa možno pozrieť aj na vedľajšie pozemky a stavby. Lebo spolu s domom si "kupujete" aj susedov. A dobrý sused je na nezaplatenie. Kto takého má, tomu ako plot medzi parcelami môže poslúžiť hoci aj lesnícke pletivo. Susedov sa v každom prípade patrí navštíviť a pozvať k sebe, keď sa nasťahujete. V záhrade si môžete potom rozložiť stánky či altánok a nachystať piknik na zoznámenie. Spokojnosť bude na oboch stranách a vaša radosť z nového bývania bude ešte väčšia.

Podobné články