Dom v stráni vyniká veľkými oknami a transparentnými fasádami

21.05.2016, Andrea Čurná | Rodinné domy

"Domec je neveľký, o malých okienkach, tiež len s okenicami drevenými," napísal Martin Kukučín v románe Dom v stráni. Moderný dom pri jazere Plauer See v Nemecku je vystavaný na princípe "domu v stráni", hoci sa prihovára jazykom nie literárnym, ale rečou špičkovej súčasnej architektúry a technológií.

Architekt Roland Wolff zo spoločnosti Wolff Architekten z Berlína navrhol modernú stavbu, ktorá na rozdiel od "domca" z pera M. Kukučína vyniká veľkými presklenými oknami a transparentnými fasádami. Zároveň po celý rok poskytuje bezpečnú a útulnú vnútornú klímu, na ktorú spotrebúva minimum energie. Rodinný dom s výhľadom na jazero Plauer See, ktorý vyrástol v Meklenbursku - Predpomoransku na severe Nemecka, vyžadoval individuálny a kreatívny prístup k projektovaniu a voľbe použitých riešení.

Schuco-dom-Nemecko-1-X.jpg

Schuco-dom-Nemecko-3-X.jpg


Záleží na uhle pohľadu

Požiadavkou majiteľov rezidencie bolo objekt maximálne otvoriť smerom k jazeru a naopak, uzavrieť ho a zaručiť diskrétnosť zo strany príjazdovej komunikácie. Výsledkom je budova, ktorá sa síce z ulice javí ako jednopodlažná, no v skutočnosti má vďaka umiestneniu vo svahu dve podlažia, dve "terasy", ktoré vidno až z druhej strany, od jazera. Dve oddelené stavebné časti elegantne prepája otvorená dvojpodlažná obytná hala, ktorá cez transparentnú fasádu so štíhlymi profilmi prináša úžasný pohľad na jazero.

Presklenú stenu zhora dopĺňa svetlík, ktorým do centrálnej haly domu vstupuje ešte viac denného svetla. Špecifikom a rozdielom od iných viacpodlažných stavieb je to, že každá úžitková zóna je prístupná iba po schodoch. Zasadenie domu do prudkého svahu totiž neponúka súvislú rovinu. Namiesto toho sú priestory rozdelené do zón na niekoľkých úrovniach, čo v spojení s rozdielnymi výškami stropov miestností vytvára terasovitú atmosféru bývania.

Schuco-dom-Nemecko-6-X.jpg   Schuco-dom-Nemecko-7-X.jpg


Keď sa snúbia technológie a architektúra

Obvodové murivo domu je dvojplášťové. Pozostáva z vápencovo-pieskových tehál a vnútornej izolácie jadra. Na pevný základ vonkajšieho plášťa bola ďalej nanesená jemnozrnná vápencovo-cementová omietka. Spodné podlažie je vybavené predsadenou fasádou s plášťom z prírodného kameňa. Vo všetkých miestnostiach je podlahový vykurovací systém, ohrev zabezpečuje tepelné čerpadlo využívajúce geotermálnu energiu. Na jej získanie sa realizovali dva hĺbkové vrty.

Potreba elektrickej energie na prevádzku tepelného čerpadla a ďalších spotrebičov v dome je približne 2-tisíc kWh za rok. Za rovnaký čas možno prostredníctvom fotovoltického systému, optimálne ukotveného na plochej streche domu, vyrobiť približne 7 500 kWh energie, teda takmer štvornásobok potreby.

Schuco-dom-Nemecko-5-X.jpg


Tvorcovia mysleli aj na bezpečnosť

Významnú úlohu v celkovej energetickej bilancii budovy zohráva použitý fasádny systém. Klient si želal čo najväčší stupeň presklenia, no zároveň musela byť splnená aj požiadavka na využitie udržateľných technológií, ktoré by boli v súlade s energetickými cieľmi projektu. Preto bol vybraný fasádny systém s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

"Systém Schüco FW 50 + .HI v tomto projekte získal podobu fasády so štrukturálnym zasklením vrátane celosklenených rohov. Všetky okenné a fasádne plochy sú vybavené samočistiacim sklom. Okná sa realizovali pomocou systému Schüco AWS 70 WF.HI. s celosklenenými rohmi," uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku. "V spodnej časti domu, v kuchyni, sú zhrnovacie dvere so systémom Schüco ASS 70 FD.HI., ktoré umožňujú prepojiť priestor s vonkajšou terasou," dodáva.

Vonkajšie žalúzie, nainštalované na južnej strane domu, prispievajú k príjemnej klíme v letných mesiacoch. Tieniace a ventilačné riešenia dopĺňa priečne vetranie prostredníctvom automaticky riadených výklopných okien a strešných okien. Zvolená kombinácia opatrení vedie k optimálnej solárnej ochrane a dostatočne prirodzenej ventilácii objektu.

V lete sa dom zaobíde bez klimatizácie, tienenie a ventilácia sú ovládané automaticky. Myslelo sa aj na bezpečnosť, pričom okná a fasády spĺňajú hodnoty bezpečnostnej triedy RC 2. Vstupné dvere s celistvou výplňou a so skrytými pántmi sú vybavené kontrolou vstupu prostredníctvom čítačky odtlačkov prstov Schüco Fingerprint.

Schuco-dom-Nemecko-4-X.jpg

Foto: Schüco

Podobné články