Drevodom si rodinka sama zateplila expandovaným polystyrénom

13.04.2019, Katarína Dudáková | Rodinné domy

Na začiatku bolo rozhodnutie postaviť dom podľa vlastných predstáv a zmestiť sa do rozpočtu. Sen o ideálnom bývaní splnila mladej rodine montovaná drevostavba, netradične celá zateplená s využitím expandovaného polystyrénu.

Majitelia využili príležitosť a kúpili pozemok vo vyhľadávanej obci blízko Nitry. Vyžadoval síce veľa terénnych úprav, investícia sa však vyplatila. Mladá rodina si postavila dom podľa vlastných predstáv a bez akýchkoľvek obmedzení.

Drevodom-1-X.jpg

 

Dom, ktorý takmer nebol

Manželia sa pri plánovaní vysnívaného bývania mohli oprieť o výhodu. Skúsenosti s bývaním v rodinnom dome už mali, takže do projektu novostavby vložili všetko pozitívne a zároveň sa vyhli neželanému.

Rozčarovanie nastalo s prvými cenovými kalkuláciami. Zarazili ich značné náklady na hrubú stavbu murovaného domu. "Vedel som, že ak hrubá stavba bude stáť 200-tisíc eur, v konečnom dôsledku bude na dokončenie stavby nevyhnutné zaplatiť trojnásobok. A to bolo neprijateľné," hovorí majiteľ.

Drevodom-4-X.jpg

 Drevostavba s tepelnoizolačnými panelmi z expandovaného polystyrénu zaručila majiteľom nielen optimálne cenové náklady na stavbu a rýchly postup stavebných prác, ale aj výborné tepelnotechnické parametre


 

Pomohla náhoda

Náhoda ho priviedla ku kamarátovi, ktorého stavebná firma realizuje montované drevodomy. Projekt si prerátali a zistili, že drevostavba umožní realizovať vysnívané bývanie v rámci rozpočtu.

"Ako prvá nás príjemne prekvapila cena montovaného drevodomu. Po konzultáciách s odborníkmi sme objavili aj ďalšie pozitíva. Okrem rýchlosti výstavby a ekologického aspektu nás oslovila i možnosť realizácie podľa našich individuálnych požiadaviek, ktorých nebolo málo," vysvetľuje domáci pán.

Dom bol postavený za deväť mesiacov, pričom hrubá stavba bola hotová v priebehu týždňa. Montované rodinné domy, okrem výhodnej ceny a rýchlosti výstavby, ponúkajú možnosť dosiahnuť výborné tepelnotechnické parametre. Drevostavba v Nitrianskych Hrnčiarovciach má takmer nulovú spotrebu energie, čo potvrdili aj odborné merania. Oproti zateplenému murovanému domu, kde manželia bývali prv, sú náklady na energie takmer o 34 percent nižšie. Úžitková plocha je pritom raz taká veľká.

Drevodom-3-X.jpg

 Rodina trávi celé leto pri bazéne. V letnej kuchyni majú všetko potrebné. "Nežiada sa nám chodiť kamsi na dovolenku," smeje sa domáca pani.


 

Smelé, no efektívne riešenie drevostavby

Majiteľ chcel od začiatku zatepliť drevenú konštrukciu netradične, použitím expandovaného polystyrénu (EPS) v sendvičovej konštrukcii medzi stojkami a medzi krokvami na streche. Po konzultáciách s realizátorom a s architektom obhájil výhody zateplenia drevostavby týmto spôsobom.

"Bežne sa pri stavbe drevodomu ako tepelnoizolačný materiál používa minerálna vlna. Počul som, že minerálna vlna môže časom strácať tvar a neizoluje už tak ako spočiatku. Môže tiež vlhnúť či plesnivieť. Použiť EPS pri zateplení drevostavby sa väčšina realizátorov vyhýba preto, že ide o proces náročný na precíznosť. Počíta sa doslova každý milimeter, aby nevznikali tepelné mosty. Výsledok však stojí za to," pokračuje majiteľ.

Drevodom-5-X.jpg

Tento spôsob využitia EPS považuje za zaujímavý aj Združenie výrobcov a spracovateľov expandovaného polystyrénu. "Ide o aplikáciu, aká nie je v praxi bežná. Vidieť však, že majiteľ využil všetky výhodné vlastnosti expandovaného polystyrénu: nízku hmotnosť, jednoduchú manipuláciu a výborné tepelnoizolačné a mechanické vlastnosti, ktoré si zachováva počas celej životnosti," komentuje predsedníčka združenia Marta Strapková.

Drevodom-19-X.jpg

 Svetlovod prináša do vstupnej chodby denné svetlo, ktoré príjemne naladí, aj keď je vonku zamračené


 

Víkend namiesto troch týždňov

Na stavbe sa použili kvalitné KVH profily – vysušené vysokoakostné hobľované hranoly, medzi ktoré sa umiestnila OSB doska. Sendvičová konštrukcia sa medzi nosnými stĺpikmi vyplnila grafitovým polystyrénom s hrúbkou 13 centimetrov. Takto pripravená stena sa uzatvorila OSB doskou, ktorá sa zateplila z vonkajšej strany grafitovým polystyrénom s hrúbkou 16 centimetrov.

Drevodom-7-X.jpg

 Detské izby poskytujú deťom dostatok priestoru na hranie aj plnenie povinností


 

Priestor medzi nosnými stĺpikmi zatepľovali manželia svojpomocne. Manželka rezala odporovým drôtom panely na milimeter presný rozmer, manžel s kamarátom ich nato zatláčali do konštrukcie. Proces bol o to zložitejší, že polystyrén vrstvili a spoje prekladali, aby sa vyhli možným tepelným mostom. "S realizačnou firmou sme sa dohodli, že túto časť si spravíme sami. Oni mali skúsenosti len s minerálnou vlnou, ktorá povoľuje drobné nepresnosti. V prípade polystyrénu treba byť na milimeter presný, inak hrozia tepelné mosty a straty," poznamenáva majiteľ.

Drevodom-8-X.jpg

Napriek tomu trojici stačil jediný víkend. "Keď po víkende prišli chlapi na stavbu, neverili vlastným očiam. Priestor medzi hranolmi bol vyplnený polystyrénom. Mysleli si, že to bude trvať tri týždne," objasňuje pán domáci. Ďalšou výhodou použitia EPS v drevostavbe je jednoduchá a rýchla inštalácia drážok na vodu a elektrinu pomocou odporovej slučky.

Drevodom-9-X.jpg


Polystyrén aj na zateplenie podkrovia

Expandovaný grafitový polystyrén netradične použili aj na zateplenie strechy. Tepelnoizolačná vrstva v celkovej hrúbke 40 cm zabraňuje nielen ochladzovaniu, ale aj prehrievaniu podstrešného priestoru. Výhodou zateplenia šikmej strechy polystyrénom je, že pokiaľ sú KVH profily dostatočne vysušené, nehrozí zošuchnutie tepelnej izolácie a vznik tepelného mosta. "Nestane sa tiež, že sa v streche zabýva kuna," dopĺňa majiteľ domu.

Narezané tenké panely boli vložené tak, aby kopírovali rovinu krokiev. Opäť sa zabudovali v troch vrstvách, aby sa eliminovalo riziko vzniku tepelných mostov. Prípadné medzierky sa vyplnili PUR penou. Takto pripravená konštrukcia sa zakryla finálnou vrstvou z EPS. Vznikol homogénny podhľad. Pohľadovú stranu podstrešného priestoru napokon obložili dreveným obkladom v bielej farbe, ktorý navodzuje severskú atmosféru.

Drevodom-23-X.jpg

Drevodom-24-X.jpg

 Na dvoch snímkach z rodinného albumu je podkrovný priestor počas výstavby domu


 

Zdravá klíma na nezaplatenie

Majitelia si komfort bývania v drevostavbe zateplenej s použitím EPS nevedia vynachváliť. Pri výstavbe drevodomov sa minimalizujú mokré procesy, vďaka čomu nevzniká zbytočná vlhkosť. V jednotlivých miestnostiach sú umiestnené meteostanice, ktoré permanentne merajú vlhkosť. Tá sa celý čas udržiava v optimálnom intervale 45 až 55 perc.

Drevodom-10-X.jpg

Vhodne zvolená hrúbka tepelnoizolačného materiálu sendvičovej konštrukcie pomáha znižovať náklady na vykurovanie počas zimnej sezóny. Veľké presklené plochy orientované na juh zabezpečujú dostatok solárneho tepla počas chladných dní. Doplnkovo sa objekt vykuruje pomocou teplovodného podlahového vykurovania s nastaveným automatickým režimom alebo kachľovou pecou, ktorá dominuje obývačke.

Izolácia z polystyrénu zároveň zabraňuje prehrievaniu interiéru v letných horúčavách. Majitelia si už osvojili správny režim vetrania a tienenia počas dňa v lete, a tak nepotrebujú ani klimatizáciu. "Pravdaže, pri dlhotrvajúcich horúčavách stúpa aj teplota v interiéri, ale je to stále znesiteľné," hovorí pani domáca. S vetraním pomáhajú strešné okná, ktoré sa automaticky otvoria, keď teplota vonku klesne, a nahromadené teplo odvetrajú.

Drevodom-25-X.jpg

 Porovnanie ročnej spotreby plynu na vykurovanie a ohrev teplej vody v montovanom drevodome s EPS a murovanom dome, kde rodinka žila predtým. Úžitková plocha drevostavby je dvojnásobná v porovnaní s plochou murovaného domu, náklady sú však nižšie takmer o 34 percent.


 

Priestor pre každého člena rodiny

Architektka Martina Mrkvicová navrhla drevostavbu vrátane interiéru podľa predstáv a požiadaviek mladej rodiny. "Keď ma majitelia oslovili s ponukou urobiť im projekt rodinného domu, predstavu o svojom budúcom bývaní už mali. Napriek tomu si po vzájomnom dialógu nechali vždy poradiť. To nebýva časté. Ľudia väčšinou buď nevedia, čo by chceli, alebo práve naopak, tvrdohlavo si idú za svojou predstavou," vysvetľuje architektka.

Veľkorysá úžitková plocha prízemia 300 m² umožnila vytvoriť veľké izby pre všetkých členov rodiny aj atraktívnu spoločenskú miestnosť s rafinovaným jedálenským stolom.

Drevodom-6-X.jpg   Drevodom-15-X.jpg

  Rafinovaný jedálenský stôl: po odstránení vrchnej dosky sa zmení na biliardový stôl 


 

V predchádzajúcom dome boli detské izby na poschodí a to sa majiteľom nepáčilo. Preto sa rozhodli umiestniť dennú aj nočnú časť na prízemie. Schodisko prepája prízemie s malou pracovňou s veľkosťou 20 m², z ktorej je otvorený výhľad do obývacej izby.

Drevodom-11-X.jpg

Drevodom-12-X.jpg

Drevodom-14-X.jpg

 Jedinou miestnosťou na poschodí je malá pracovňa s výhľadom do obývacej izby. O dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu sa tu stará strešné okno Velux.


 

Domáca pani zasa žiadala samostatnú kuchyňu, ktorú možno uzavrieť. "Jednou z najdôležitejších vecí bola pre nás oddelená uzatvárateľná kuchyňa od obývacieho priestoru. Dnes je veľmi moderné spájať tieto miestnosti do jednej, nám to však nevyhovuje. Druhým hlavným kritériom bola veľkosť miestností. Vedeli sme, že detská izba s pôdorysom 10 m² nebude stačiť," poznamenáva domáca pani.

Drevodom-17-X.jpg

"Úlohou architekta je tiež korigovať predstavy klienta tak, aby výsledok bol aj estetický, aj praktický. Čo sa v tomto prípade podarilo. Spolupráca na interiéri pokračovala neskôr aj v exteriéri, takže výsledok pôsobí harmonicky a všetko sa navzájom dopĺňa," dodáva M. Mrkvicová.

Drevodom-16-X.jpg


Dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu

Počas teplých dní trávi rodinka najviac času pri bazéne, pri ktorom postavili letnú kuchyňu s potrebným zázemím. "V letnej kuchyni sme takmer počas celého leta. Chlapci sa kúpu, ja chystám obed alebo večeru a sme stále spolu. Potom je nám čas strávený v dome vzácnejší," smeje sa majiteľka. Dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu však chceli mať i v dome.

Zimná záhrada, ktorá ponúka zelený výhľad do záhrady, mala pôvodne byť otvorenou terasou, majitelia si to napokon rozmysleli. Terasu uzavreli preskleným portálom. Drevené okná s trojsklom pomáhajú vyhrievať dom pomocou solárnych ziskov v zimnom období. V lete sa majitelia pred prehriatím interiéru chránia screenovým tienením.

Drevodom-18-X.jpg

 Zimná záhrada mala byť pôvodne otvorenou terasou, ale napokon sa ju majitelia rozhodli zavrieť pomocou drevených portálov


 

Na zimnú záhradu nadväzuje priestranná obývacia izba s jedálenskou časťou. Jednopodlažný dom je otvorený až po strechu. Centrálny priestor si preto žiadal presvetlenie aj cez strechu. Pár strešných okien Velux pomáha privádzať do priestoru dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu.

Drevodom-13-X.jpg

 Na zimnú záhradu nadväzuje priestranná obývacia izba s jedálenskou časťou. Spoločenský priestor otvorený až po krov si žiadal presvetliť aj cez strechu. Spolu so zimnou záhradou tak pár strešných okien pomáha privádzať do priestoru dostatok denného svetla. Vzhľadom na výšku ich umiestnenia sú vybavené systémom Velux Integra, ktoré umožňuje diaľkové otváranie okien i markíz.


 

Otvorený priestor až po krov

"Takmer všetci známi ma odrádzali od otvoreného priestoru v obývačke až po krov. Vraj sa mi zbytočne predraží vykurovanie. Bývali sme v dvojposchodovom dome, kde boli štandardne rozmiestnené izby a teda aj stropy. V malých priestoroch sa vzduch hneď vydýcha, najmä keď sa zíde viac ľudí. Podstatné je, že keď sa nás tu stretne viac, tak to vôbec na kvalite vzduchu necítiť. Nepotvrdili sa ani obavy o predraženom vykurovaní, práve naopak," vraví spokojný majiteľ.

Vzhľadom na výšku umiestnenia sú strešné okná vybavené systémom Velux Integra, pomocou ktorého sa diaľkovo ovládajú okná aj predokenné rolety. Tento systém zároveň umožňuje automatické nastavenie tienenia a vetrania. Strešné okno dosvetľuje aj pracovňu na poschodí.

Denné svetlo vpustili aj do kúpeľne a vstupnej haly. Tmavšie miesta príjemne presvetľujú svetlovody. Pomáhajú tiež šetriť energiu, keďže cez deň netreba toľko svietiť umelým svetlom.

Drevodom-20-X.jpg   Drevodom-21-X.jpg

S komfortom života v drevostavbe zateplenej EPS je štvorčlenná rodina výsostne spokojná. Podľa ich vlastných slov nepotrebujú chodiť ani na dovolenku. Všetko potrebné vyžitie majú doma. Nedávno dokúpili vedľajší pozemok, ktorý budú využívať ako úžitkovú záhradu na dopestovanie vlastnej zeleniny a ovocia.

Foto: Martin Matula

Podobné články