Pripravte sa na zimu: čo všetko treba urobiť okolo domu a v záhrade

11.10.2022, Martin Paulík | Rodinné domy

Zima má byť obdobím pokoja a odpočinku, lebo prác okolo domu a v záhrade je minimum. Táto zima však bude špecifická. Okrem tipov, ako pripraviť dom a záhradu na oddychové ročné obdobie, sa hodí každá dobrá rada, ako ušetriť na kúrení.

Prvé mrazy sa tento rok už prihlásili o slovo. Máme však ešte zopár týždňov k dobru, a tak možno využiť tento čas na prípravu domu a záhrady na nadchádzajúcu zimu. Kým po iné roky by sme odporúčali venovať pozornosť fasáde a jej čistote, tentoraz je určite rozumnejšie zamerať sa prioritne na miesta, kadiaľ môže unikať teplo alebo presakovať vlhkosť.

4b-Duplex-house-1-X.jpg

"Najviac tepla, až 35 percent, uniká z objektov cez obvodové múry. Ich zateplením sa dá znížiť spotreba energie o 30 až 50 perc.," hovorí Branislav Augustín, odborník na obnovu domov zo spoločnosti Sika Slovensko. "Kto to pred zimou ešte stihne, určite odporúčam využiť vonkajší kontaktný zatepľovací systém označovaný aj ako ETICS. Ide o najrozšírenejšiu technológiu na zlepšenie tepelnotechnických parametrov obvodových stien. Týmto systémom zatepľovania sa dá okrem úspor na energiách dosiahnuť aj zlepšenie tepelnej pohody v interiéri, zdravšie bývanie bez plesní, húb a rias a zhodnotenie ceny nehnuteľnosti."


Vlhké múry ako stopka

Nielen finančná náročnosť, ale ani počasie nemusí zatepľovaniu fasády pred touto zimou priať. Pokiaľ máte vlhké múry, odborníci radia nechať izolovanie na suchšie a teplejšie ročné obdobie.

"Pri obnove vyberajte tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu tepelného odporu. Odporúčam dávať si pozor na správnu hrúbku izolačnej vrstvy, dodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, správne kotvenie a tiež vhodný výber fasádnej omietky alebo farby," pokračuje B. Augustín.


Ďalšie úniky tepla

Pred zimou sa určite vyplatí skontrolovať aj priliehavosť a tesnenie okien a exteriérových aj interiérových dvier a prahov. Ľudia, ktorí vymenia okná, prípadne vyriešia netesnosti a zlú priliehavosť okien a dverí, bývajú až prekvapení, o koľko sa zvýši tepelný komfort v interiéri.

12b-Depositphotos_36996977_okno-1-X.jpg

"Niekedy stačí nalepiť tesniacu pásku alebo na oknách a dverách lepšie nastaviť pánty. Pokročilejším riešením, ktoré treba zveriť do rúk špecialistu, je aplikácia univerzálneho samolepiaceho tmelu. Ten je niekedy potrebný aj do oblasti parapetu," vysvetľuje Marek Nahálka, ďalší odborník zo Siky.


Strecha, balkón a odkvapy

Pred zimou treba skontrolovať aj stav strechy, balkónov, terás a odkvapov. Rímsy stačí zvyčajne vyčistiť, čo je dôležité preto, aby dažďová voda odtekala, kadiaľ má, a nestriekala na fasádu. Okrem toho, že ničí jej vzhľad, fasáda by zbytočne vlhla.

Dom-zahrada-zima-8-X.jpg

Ak máte zelenú strechu, okrem jednoduchej údržby zelene, ktorá zahŕňa odstránenie suchých rastlín a náletových drevín, to máte v podstate bez roboty. Viac pozornosti si vyžaduje klasická plochá strecha. Aj tú treba vyčistiť od hrubých nánosov nečistôt a najmä skontrolovať odvodnenia.

"Pokiaľ sa ukáže problém a je iba na malej ploche, jeho riešenie zvládne každý šikovný domáci majster. Stačí valčekom aplikovať tekutú hydroizolačnú membránu. Na problémy väčších rozmerov určite odporúčam využiť služby odborníka. Peniaze, ktoré mu zaplatíte, sú dobrou investíciou, pretože v zime nebude strecha zatekať a nehnuteľnosť sa nebude ďalej znehodnocovať," poznamenáva M. Nahálka.

Pozornosť treba venovať aj terase, balkónu a betónovým plochám v exteriéri. Ešte kým začne skutočne mrznúť, je dôležité tieto plochy vyčistiť, v prípade potreby aj zaizolovať.

"Betónovú dlažbu v zime ochráni pred poveternostnými vplyvmi vhodný náter na báze siloxanu. Je bezfarebný a redukuje kapilárnu nasiakavosť takejto dlažby. Okrem toho, má aj samočistiaci efekt. Ideálny čas na jeho aplikovanie je práve na jeseň, dáva sa na vyčistenú dlažbu," pokračuje B. Augustín.


Kontrola hydroizolácie

Zlá hydroizolácia na balkóne alebo terase, hoci len na malej ploche, môže spôsobiť veľké škody na celom priestore. "Opravu rozpadávajúcej sa škárovacej hmoty či uvoľnenej dlažby zvládne šikovný domáci majster aj sám. Z našich skúseností vieme, že ľudia často podceňujú najmä spoľahlivú a funkčnú hydroizoláciu, hoci tá je na spevnenej ploche v exteriéri základ. Odporúčam skontrolovať ju a ak je poškodená alebo úplne chýba, treba sa o to postarať," upozorňuje M. Nahálka.


Bazény a jazierka

Záhradné biojazierko veľa starostlivosti nepotrebuje, stačí mu pomôcť vhodnou UV lampou a filtrom, ktoré dokážu neutralizovať vodu. Tá potom bude v dobrej kvalite po celý rok.

Zazimovanie bazéna je väčší kumšt, spôsob vždy závisí od jeho typu. Pri všetkých druhoch však platí, že hladinu treba znížiť, no nie vodu úplne vypustiť. Ponechaním zopár desiatok centimetrov vody v bazéne sa vytvorí protitlak, ktorý by mal pomôcť predísť problému so spodnou vodou. Tá by sa mohla dostať pod fóliu alebo narušiť konštrukciu bazéna.

Bazen-chalupa-1-X.jpg


Záhrada pred zimným spánkom

Aby si v zime záhrada oddýchla a na jar naplno ožila, treba správne zrezať dreviny a zbaviť trávnik nečistôt vrátane suchých listov a popadaných plodov. Ak chcete na jar niečo zasadiť, už teraz treba pôdu porýľovať, prípadne do nej primiešať kompost. Záhrada tak po zime dokáže v plnej sile ukázať svoju krásu a možnosti.

Hornbach-travnik-zima-3-X.jpg

Foto: Hornbach, Megapixl, ABC-bývanie.sk

Podobné články