Nízkoenergetické drevodomy chce agrorezort podporiť dotáciou

23.08.2017, SITA | Rodinné domy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce podporiť výstavbu drevených rodinných domov s nízkou potrebou energie. Na ich výstavbu vyčlenilo tento rok v rámci úvodného projektu 1 milión eur.

Cieľom opatrenia je aj zvýšenie domáceho spracovania a využitia surového dreva na Slovensku a s tým súvisiacej podpory zamestnanosti v regiónoch, kde práve lesnícky a drevársky sektor dôkáže dlhodobo viazať pracovné miesta. Ako spresňuje agrorezort, príslušnú vyhlášku dal do medzirezortného pripomienkového konania. Chce ňou zvýšiť domáci dopyt po výrobkoch z dreva aj využitie a spracovanie surového dreva na Slovensku. Každoročne sa totiž zo SR vyvezie 2,5 až 3,5 milióna metrov kubických surového dreva do zahraničia.

Drevodom-Zilina-1-X.jpg

Dotácia sa má vzťahovať na zhotovený drevený rodinný dom s podlahovou plochou jedného podlažia bez pivnice najmenej 70 metrov štvorcových. Musí mať najmenej tri obytné miestnosti a byť skolaudovaný najskôr v deň nadobudnutia účinnosti vyhlášky. Obstarávacia cena stavby musí byť v prípade domu na kľúč minimálne 65-tisíc eur, pre holodomy patrí podmienka minimálne 55-tis. eur a hrubé stavby minimálne 30-tis. eur.

Drevodom musí zároveň spĺňať kvalitatívne a energetické kritéria zaručené certifikátmi. Podporu dostanú výhradne fyzické osoby s trvalým pobytom na území SR formou dotácie na jeden rodinný dom len jedenkrát. V dome, na ktorý sa dotácia poskytne, nesmie byť zriadená prevádzkareň, občan teda nesmie dom využívať na podnikanie.

Agrorezort poskytne fyzickým osobám dotáciu 11-tis. eur na drevodom v energetickej triede A0, 10-tis. eur v triede A1. V rámci Bratislavy ministerstvo pôdohospodárstva vyčlenilo 6-tis. eur v triede A0 a 5-tis. eur v triede A1. Ak dom leží na území obce v najmenej rozvinutom okrese, dotácia sa zvýši o 2-tis. eur. Žiadosť budú môcť uchádzači podávať Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 30 dní odo dňa zverejnenia výzvy na predkladanie žiadostí.

"Drevené domy sú výhodné z energetického aj ekologického hľadiska. Alokovaným finančným objemom by sme v tomto roku mohli podporiť približne 100-200 drevodomov. Na Slovensku sa ich pritom ročne postaví približne tisíc," dodáva ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Ilustračné foto: Drevodom Žilina

Podobné články