Nízkoenergetické drevodomy chce agrorezort podporiť dotáciou

23.08.2017, SITA | Rodinné domy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce podporiť výstavbu drevených rodinných domov s nízkou potrebou energie. Na ich výstavbu vyčlenilo tento rok v rámci úvodného projektu 1 milión eur.

Cieľom opatrenia je aj zvýšenie domáceho spracovania a využitia surového dreva na Slovensku a s tým súvisiacej podpory zamestnanosti v regiónoch, kde práve lesnícky a drevársky sektor dôkáže dlhodobo viazať pracovné miesta. Ako spresňuje agrorezort, príslušnú vyhlášku dal do medzirezortného pripomienkového konania. Chce ňou zvýšiť domáci dopyt po výrobkoch z dreva aj využitie a spracovanie surového dreva na Slovensku. Každoročne sa totiž zo SR vyvezie 2,5 až 3,5 milióna metrov kubických surového dreva do zahraničia.

Drevodom-Zilina-1-X.jpg

Dotácia sa má vzťahovať na zhotovený drevený rodinný dom s podlahovou plochou jedného podlažia bez pivnice najmenej 70 metrov štvorcových. Musí mať najmenej tri obytné miestnosti a byť skolaudovaný najskôr v deň nadobudnutia účinnosti vyhlášky. Obstarávacia cena stavby musí byť v prípade domu na kľúč minimálne 65-tisíc eur, pre holodomy patrí podmienka minimálne 55-tis. eur a hrubé stavby minimálne 30-tis. eur.

Drevodom musí zároveň spĺňať kvalitatívne a energetické kritéria zaručené certifikátmi. Podporu dostanú výhradne fyzické osoby s trvalým pobytom na území SR formou dotácie na jeden rodinný dom len jedenkrát. V dome, na ktorý sa dotácia poskytne, nesmie byť zriadená prevádzkareň, občan teda nesmie dom využívať na podnikanie.

Agrorezort poskytne fyzickým osobám dotáciu 11-tis. eur na drevodom v energetickej triede A0, 10-tis. eur v triede A1. V rámci Bratislavy ministerstvo pôdohospodárstva vyčlenilo 6-tis. eur v triede A0 a 5-tis. eur v triede A1. Ak dom leží na území obce v najmenej rozvinutom okrese, dotácia sa zvýši o 2-tis. eur. Žiadosť budú môcť uchádzači podávať Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 30 dní odo dňa zverejnenia výzvy na predkladanie žiadostí.

"Drevené domy sú výhodné z energetického aj ekologického hľadiska. Alokovaným finančným objemom by sme v tomto roku mohli podporiť približne 100-200 drevodomov. Na Slovensku sa ich pritom ročne postaví približne tisíc," dodáva ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Ilustračné foto: Drevodom Žilina

Podobné články

 • Je najvyšší čas: ako treba pripraviť chalupu a záhradu na zimu

  Dom-zahrada-zima-9-X.jpg

  Pripraviť chalupu na zimu možno teraz nie je vaša hlavná úloha. Väčšina z nás by zrejme radšej trávila voľný čas inak ako údržbou svojej domu. Realita však nepustí: ak chcete pripraviť svoj dom a záhradu na zimné živly, nemôžete otáľať.

 • Osloviť stavebnú firmu je ideálne riešenie pre váš stavebný projekt

  pexels-pixabay-280222-2-X.jpg

  V stavebnom priemysle pôsobí množstvo typov stavebných spoločností, ktoré ponúkajú špecializované služby. Pri ich výbere si však treba dávať pozor na kvalifikáciu a odbornosť pracovníkov.

 • Od roku 2021 sa rodinné domy môžu stavať len v energetickej triede A0

  Domy-nulove-10-X.jpg

  Plánujete výstavbu nového rodinného domu? Nezabudnite si naštudovať zmeny, ktoré sa chystajú. Od roku 2021 sa musia stavať domy v energetickej triede A0. Vyššia investícia do kvalitných materiálov a moderných technológií sa vám však vráti v podobe ušetrených peňazí. Navyše budete mať ekologický dom s vyššou hodnotou.

 • Architekt navrhol rodinný dom pre ďalšiu generáciu svojich klientov

  Rodinny-dom-Borek-8-X.jpg

  Pri plánovaní domu je dobré mať referenciu na architekta, poznať jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v obci Borek pri Českých Budějoviciach mal tú najlepšiu referenciu, vlastnú skúsenosť – vyrástol v dome, ktorý rodičom navrhol ten istý architekt.

 • Komín je základom bezpečnosti domu, šťastie vás neochráni

  Leier-komin-4-X.jpg

  Kominára ľudia oddávna považujú za symbol šťastia. Súvisí to s jeho prácou, ktorá súvisí s ohňom, dymom a so sadzami. Práve tie boli považované za magické až očistné symboly, ktoré vraj odpudzovali zlo. Pri stavaní vysnívaného domova a najmä pri výbere správneho komína sa dnes musíme spoliehať aj na niečo iné ako šťastie.

 • Ekologické drevostavby sú medzi Slovákmi čoraz žiadanejšie

  Drevodom-Wittner-3-X.jpg

  Zrušenie hypoték pre mladých a komplikované podmienky na získanie hypotekárneho úveru nemajú výrazný vplyv na dopyt po nových nehnuteľnostiach. Do hry v tomto prípade vstupujú aj ďalšie faktory.