Rodinný dom na kľúč – všetko sa začína správnym výberom
Uvažujete o výstavbe rodinného domu? Ak áno, máte v princípe dve možnosti: buď sa rozhodnete postaviť si dom svojpomocne, alebo zainvestujete do realizácie stavby na kľúč.
Momentálne najrozšírenejším spôsobom výstavby rodinných domov je kombinácia svojpomoci a objednania jednotlivých prác od dodávateľa, prípadne aj viacerých. Takéto riešenie sa dnes považuje za bežný štandard. Postaviť si dom svojpomocne vás tak vyjde o niečo lacnejšie, no vyžaduje si to oveľa väčšiu časovú investíciu.
Je potrebné vybaviť, koordinovať a kontrolovať všetkých dodávateľov, firmy a prípadne aj rodinných príslušníkov. To zaberie nemálo času, nehovoriac o vynaloženej energii a možných komplikáciách.
Pre väčšinu z nás je stavanie domu predsa len španielskou dedinou. Práve vidina úspory času a energie dnes vedie čoraz viac ľudí k tomu, aby si vybrali dom na kľúč. Prečo aj nie, veď v porovnaní s bežnou stavbou je to naozaj veľmi jednoduché.
Krok 1: vybrať si dodávateľa
Všetko sa začína výberom toho správneho dodávateľa, ktorému zveríte do rúk celú výstavbu – od vybavovania povolení cez realizáciu až po konečné úpravy. Odpadávajú teda všetky zdĺhavé a vyčerpávajúce úkony spojené s hľadaním spoľahlivých stavbárov, murárov či elektrikárov.
Vyberáte si len dodávateľa, s ktorým konzultujete výstavbu a prezeráte projekty domov a hľadáte taký, ktorý vám po stopercentne vyhovuje. Buďte preto dôslední a dostatočne prieberčiví. Vyberajte nielen podľa ceny, ale najmä podľa referencií, certifikátov kvality, realizovaných stavieb a skúseností známych či rodiny.
Nenechajte sa obalamutiť nízkymi cenovými kalkuláciami, podozrivé môžu byť aj očividne krátke časové lehoty na dokončenie jednotlivých krokov výstavby či krátka záruka na hotový domček. Rozhodnutie postaviť dom znamená veľkú investíciu, preto si pri posudzovaní jednotlivých dodávateľov nechajte dostatok času na zváženie všetkých pre aj proti.
Krok 2: nájsť vhodný projekt
Ďalším krokom je voľba vhodného projektu domu. Vybrať si môžete z hotových katalógov, kde nájdete projekty rodinných domov od výmyslu sveta, alebo si nechať vypracovať vlastný originálny projekt. Toto rozhodnutie závisí predovšetkým od typu pozemku, kde ste sa rozhodli stavať. Ak máte parcelu s netypickými rozmermi, katalógový dom nebude pre vás to správne riešenie. Dokonca ani v prípade, že ste si už vybrali dom, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám, len by ste ešte zmenili jednu alebo dve veci.
Ak ide naozaj o viac-menej kozmetické úpravy, je to v poriadku. Pri výraznejších zásahoch by sa však projekt zbytočne predražil. Vtedy je výhodnejšie nechať si navrhnúť projekt domu na mieru. Toto rozhodnutie ale nemusí byť iba na vás. Architekt vám určite rád poradí, ktoré z riešení je pre vás vhodnejšie.
A týmto krokom vlastne končíme. Jednoduché, však? Teraz prenechávate zodpovednosť na zvoleného dodávateľa. Ten následne na základe zmluvy o dielo, ktorú s vami uzavrie, zabezpečí všetky práce a v dohodnutom termíne vám odovzdá hotový dom. A vy sa zatiaľ v pokoji, bez stresu a zbytočných vybavovačiek a naháňania môžete tešiť na svoje nové bývanie.
Vizualizácia: DJS Architecture