Jazda cez Šamorín sa má zlepšiť, na rade je aj Rovinka a D. Lužná

13.04.2015, SITA | Inžinierske stavby

Tri samostatné križovatky na ceste prvej triedy I/63 v Šamoríne upraví v podobe doplnenia radiacich pruhov na odbočenie vľavo stavebná spoločnosť Skanska SK, a.s., Bratislava.

Práce sa Skanska zaviazala vykonať za 496,2-tisíca eur (bez DPH) do 275 dní, teda zhruba za deväť mesiacov, od odovzdania staveniska. Slovenská správa ciest (SSC) uzavrela s firmou zmluvu o dielo na základe vyhodnotenia výzvy na predkladanie ponúk zverejnenej vlani v októbri. Predpokladaná cena prác bola 744,5-tis. eur.

Stavenisko má byť podľa zmluvy odovzdané zhotoviteľovi do 14 dní od účinnosti zmluvy, teda do 17. apríla. Cestári budú projekt financovať s využitím peňazí Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Doprava. Päť subdodávateľov by malo podľa predpokladov uskutočniť práce s podielom 13,63 percenta zo zmluvnej ceny – Bitunova, spol. s r.o., Zvolen (1,52 perc.), Hakom, s.r.o., Martin (3,82 perc.), Nope, a.s., Bratislava (4,1 perc.), Frekomos SK, s.r.o., Bratislava (1,6 perc.) a Skanska, a.s., Praha (2,59 perc.).

Úprava križovatiek v Šamoríne podľa SSC zvýši ich bezpečnosť a priepustnosť. Práce budú trvať počas cestnej premávky. Doprava bude obmedzená vykláňaním jazdného pásu do priestorov k okraju vozovky, kde nebude výstavba. V závere prác po rozšírení, úprave chodníkov a zastávok autobusov bude pri kladení krycích vrstiev zabezpečený prejazd križovatky v jednom pruhu.

SSC má odovzdať stavenisko zhotoviteľovi odbočovacích pruhov v Šamoríne 15. apríla. "Na ceste I/63 sa konečne začnú budovať odbočovacie pruhy, ktoré aspoň čiastočne eliminujú kritickú dopravnú situáciu, ktorá predovšetkým počas ranných špičiek neúnosne zaťažuje nielen vodičov, ale aj obyvateľov tunajších obcí," hovorí poslanec parlamentu Árpád Érsek. Ten spolu so starostami okolitých obcí pred časom osobne požiadal ministra dopravy Jána Počiatka, aby čo najskôr riešil a zabezpečil bezpečnosť a plynulosť cestnej dopravy na ceste I/63. "Výstavbu odbočovacích pruhov asi v júni odštartujú i v Rovinke a zrejme v septembri aj v Dunajskej Lužnej," poznamenáva Á. Érsek.

Foto: spravy.pravda.sk

Podobné články