Jar je nový začiatok: čo teraz potrebuje váš dom a záhrada?

14.04.2022, Martin Paulík | Rodinné domy

Dlhá, studená a vlhká zima mohla vášmu domu ublížiť. Škody treba odhaliť skôr, ako sa zmenia na väčšie problémy. Ako ich odstrániť a potom sa môcť venovať záhrade, na to sme sa opýtali odborníkov.

Len čo zmizne sneh a pominú mrazy, je čas dôkladne skontrolovať nehnuteľnosť. Obvodové múry, okenné rámy, strechu aj okolie komína. Aj malé trhlinky či praskliny sa môžu v priebehu ďalších mesiacov zväčšiť a narobiť väčšie škody. Pri včasnom zásahu bude neskoršia oprava jednoduchšia aj lacnejšia.

Dom-zahrada-1-X.jpg

"Pri obhliadke domu po zime odporúčam venovať pozornosť každému detailu, v praxi sa často stretávame s poškodením krovu, latovania, omietok a neraz aj nábytku," radí odborník na stavby a stavebné materiály Branislav Augustín zo spoločnosti Sika.


Presakujúca strecha

Mohlo to byť spôsobené presakujúcou strechou. Ak vás pri predstave, že treba opraviť celú strechu, oblieva studený pot, môžete sa upokojiť. Pri škridlovej a plechovej streche stačí nahradiť poškodené časti, cez ktoré zateká. A pri rovnej streche opraviť iba poškodenú časť.

Dom-zahrada-2-X.jpg

"Nie je potrebné nanášať hydroizolačnú vrstvu na celú plochu, ale iba na poškodené časti. Na trhu sú strešné hydroizolačné systémy, ktoré dokáže aplikovať aj priemerne zdatný domáci majster. Nanášajú sa jednoducho za studena valčekom v dvoch vrstvách. Okrem toho, že tento systém utesní trhliny, dovoľuje streche dýchať," poznamenáva odborníčka na strešné materiály Martina Huková zo Siky.


Navlhnuté múry

Ani vlhkosťou nasiaknuté múry neznamenajú koniec sveta. O tom, že sa deje niečo nedobré, svedčí vydutá a popraskaná omietka, plesne či tenká vrstva machu na obvodom múre. Ak je to váš prípad, murivo je potrebné čím skôr vysušiť. Napríklad praktickými injektážnymi materiálmi, pri ktorých netreba robiť do muriva dvojité vŕtanie ani následne utesňovať otvory. Tieto materiály sa dajú použiť na odvlhčenie všetkých typov murovaných stien.

Dom-zahrada-3-X.jpg

"V exteriéri aj interiéri odporúčam na omietky poškodené vlhkosťou a soľami aplikovať hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, ktorá sa nanáša ručne a veľmi dobre priľne k podkladu," pokračuje B. Augustín.


Izolácia na balkónoch a terasách

Mrazy mohli poškodiť aj izoláciu na balkónoch a terasách. "Zatekanie, rozpadávajúca sa škárovacia hmota po mrazoch či uvoľnená dlažba nepotrebujú veľký zásah a opravy zvládne šikovný domáci majster aj sám. Dôležité je nepodceňovať funkčnú hydroizoláciu, tá je na spevnenej ploche v exteriéri základ,“ vysvetľuje aj Marek Nahálka zo Siky.

Ešte treba skontrolovať a vyčistiť rímsy a odkvapy, aby voda z jarných dažďov správne odtekala a nepoškodzovala budovu. A môžeme sa venovať záhrade.

Dom-zahrada-4-X.jpg


Prvé jarné práce

Trávnik aj pôda ešte počkajú, prvé jarné práce v záhrade sa týkajú stromčekov. Kým sú ešte vo vegetačnom pokoji a nepučia, treba ich orezať. Prvé jarné dni, aj s miernymi mrazmi, sú vhodné i na vysádzanie nových stromov. "Marec a apríl sú optimálnym obdobím. Nezabudnite na dostatočný povýsadbový rez. Vysadené stromy upevnite o pevný kolík a pravidelne zalievajte," odporúča známy ovocinár Marián Komžík zo spoločnosti Kohaplant.

Dom-zahrada-5-X.jpg

Zem, do ktorej chcete sadiť, dobre prekyprite a ešte pred výsadbou ju môžete obohatiť vhodným hnojivom. Prekypriť trávnik sa odporúča až neskôr na jar, keď zem už nezamŕza a zvrchu je dostatočne presušená a sypká. Na jar môžete dosiať trávové semená na miesta, kde treba trávu zahustiť. Skúsení záhradkári dávajú pred hnojením trávnika prednosť kosačke s funkciou mulčovania, kedy pokosená tráva zostáva na zemi a o pár dní sa premení na výživné prírodné hnojivo.

Foto: iStock

Podobné články