Nízkoenergetický rodinný dom s veľkorysými presklenými plochami

02.05.2016, Zuzana Božeková | Rodinné domy

Skúsenosti z výstavby prvého rodinného domu zúročili manželia z malého mesta pri stavaní ďalšieho. Tentokrát sa rozhodli využiť veľké presklené plochy a nízkoenergetický štandard.

Príbeh tohto domu sa začína ako mnohé iné. Dcéra sa odsťahovala do iného mesta a syn si založil rodinu. Manželia chceli nechať mladým dostatočný životný priestor, ale zároveň chceli byť nablízku. K svojmu domu prikúpili susedný pozemok s rozlohou približne 40 árov. Tu si postavili dom pre seba a podľa seba, v súlade s najaktuálnejšími požiadavkami na výstavbu.

Mirador-realizacia-1a-X.jpg

Mirador-realizacia-1b-X.jpg

Mirador-realizacia-1c-X.jpg

 Dom sa veľkou presklenou plochou otvára do záhrady


 

Dômyselné terénne úpravy

Na začiatku si však museli poradiť s existujúcou hrubou stavbou dvojpodlažného domu a so svahovitým terénom. Celkové riešenie územia aj domu zverili architektovi Ivanovi Glajchovi. Pomocou terénnych úprav sa na pozemku podarilo šikovne rozmiestniť kaskádovité terasy, ktoré opticky zmierňujú jeho sklon.

Z novostavby, čo tam stála, zostalo zachované len prízemie, ktoré teraz slúži ako garáž a zároveň chráni súkromie majiteľov pred neželanými pohľadmi z ulice. Príjemným prvkom, ktorý harmonicky dotvára exteriér, je zelená strecha garáže.

Mirador-realizacia-2-X.jpg

 Terénne úpravy v podobe kaskádovitých terás zmiernili spádovitý charakter pozemku


 

Nízkoenergetický štandard

Po predchádzajúcich skúsenostiach z rodinného domu sa manželia rozhodli pre nízkoenergetickú stavbu s maximálnou spotrebou energie 50 kWh/ m²/rok. Obvodové steny vymurovali z brúsenej tehly s hrúbkou 44 centimetrov. Hrúbka zateplenia sa prispôsobila orientácii stavby na svetové strany tak, aby sa dosiahli požadované tepelnoizolačné parametre a vysoký komfort bývania.

Severná a južná strana sú zateplené vrstvou expandovaného polystyrénu s hrúbkou 16 cm, východná a západná zasa 10-centimetrovou izoláciou. Tepelnoizolačné vlastnosti materiálov použitých na obálku domu podporili aj kvalitné okná s drevo-hliníkovým profilom Mirador s trojsklom Uw = 0,72 W/ m².

Mirador-realizacia-3-X.jpg

 Drevo-hliníkové okná Mirador umocňujú celkový dojem modernej stavby a pomáhajú minimalizovať tepelné straty


 

Mesačné náklady 120 eur

Vďaka týmto opatreniam a precíznej realizácii celkové prevádzkové náklady na rodinný dom s úžitkovou plochou 240 m² sú okolo 120 eur mesačne. V tejto sume je zarátané vykurovanie, teplá voda a prevádzka spotrebičov.

Systém vykurovania je riešený trojkombináciou podlahového kúrenia, radiátorov a vzduchových konvektorov. Vo všetkých miestnostiach je inštalované podlahové vykurovanie, ktoré dopĺňajú radiátory v pracovni a hosťovskej izbe. Vzduchové konvektory sa používajú na udržanie príjemnej vnútornej klímy v priestoroch za veľkorysou presklenou stenou.

"Konvektory nám umožňujú v zime si prikúriť a v lete, naopak, chladiť. Dôkazom, že máme skutočne dobre tepelne zaizolovaný dom je fakt, že nám počas vlaňajšieho horúceho leta stačilo zapnúť chladenie asi iba dvakrát," vysvetľuje majiteľ domu.

Mirador-realizacia-4-X.jpg

 Do slanej vody v bazéne netreba vďaka špeciálnemu filtru pridávať chlór alebo iné chemikálie


 

Interiér plný svetla

Kľúčovým faktorom pri návrhu nízkoenergetických domov je ich orientácia na svetové strany. Veľkorysá presklená plocha, za ktorou je obývačka prepojená s kuchyňou, je preto otočená na juh. Vďaka tomu si môžu majitelia nielen vychutnávať atmosféru, akú denné svetlo vytvára v interiéri.

V zimných mesiacoch pomáha presklený portál maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo priaznivo ovplyvňuje náklady na vykurovanie. V lete zasa prehrievaniu interiéru zamedzujú tieniace prvky.

V dennej zóne na prízemí je tiež pracovňa, hosťovská izba, šatník, kúpeľňa a technické miestnosti. Poschodie je vyhradené pre majiteľov. Nočná časť so spálňou, s kúpeľňou a priestranným šatníkom je orientovaná na juhovýchod.

Mirador-realizacia-6-X.jpg

 Výhodou drevo-hliníkových zdvižno-posuvných dverí Mirador je bezbariérový prechod medzi interiérom a exteriérom


 

To najlepšie z oboch svetov

Nízkoenergetický dom sa nezaobíde bez kvalitných okien. Dôležitou súčasťou najmä z hľadiska statiky a tepelnoizolačných parametrov okna je jeho profil. "Pôvodne sme v projekte uvažovali s hliníkovými oknami. Napokon som sa po hlbšom prieskume rozhodol pre drevo-hliníkový profil, ktorý ponúka vyváženú kombináciu viacerých vlastností," hovorí spokojný pán domu.

Hliníkový profil zabezpečuje vynikajúcu odolnosť okna proti poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu. Navyše, má minimálne nároky na údržbu. Drevo plní nosnú funkciu okna, zabezpečuje tepelnotechnické parametre a esteticky dotvára interiér.

Investor už v projekte počítal s elektricky ovládaným tienením na všetkých presklených plochách. Hliníkové exteriérové žalúzie sú takisto vybavené meteorologickou stanicou, ktorá ich v závislosti od intenzity vetra alebo slnečného žiarenia automaticky spúšťa, otvára alebo zatvára.

Mirador-realizacia-7-X.jpg

 Dôležitou súčasťou dverí je aj ľahko ovládateľná plisovaná sieť proti hmyzu


 

Presklený portál so vsadeným krbom

Dom sa prostredníctvom veľkej presklenej plochy otvára do záhrady s bazénom, pričom zároveň chráni súkromie majiteľov. Zasklená stena z drevo-hliníkových okien Mirador patrí medzi pozoruhodné technické detaily budovy.

Zvnútra je dominantou obývačky krb vsadený do presklenej steny. Špeciálne tvrdené sklá zabezpečujú ochranu pred prasknutím skla z dôvodu vysokých teplotných rozdielov medzi krbom a vonkajšou teplotou. Zdvižno-posuvné dvere umožňujú taktiež elegantný bezbariérový prechod medzi interiérom a exteriérom.

"Jednotná línia interiérovej a exteriérovej podlahy s plynulým bezbariérovým prechodom patrí medzi významné výhody preskleného portálu," hovorí Ľubomír Svetlík, konateľ spoločnosti Mirador. Dôležitou súčasťou dverí je aj ľahko ovládateľná bezbariérová plisovaná sieť proti hmyzu.

Mirador-realizacia-5-X.jpg

 Pozoruhodným technickým detailom stavby je krb vsadený do veľkorozmernej presklenej steny. Špeciálne tvrdené sklá sú odolné voči prasknutiu z dôvodu vysokých teplotných rozdielov medzi krbom a vonkajšou teplotou.


 

Mirador-realizacia-8-X.jpg

 Moderne riešený je aj hlavný vstup do domu


 

Foto: Mirador

Podobné články